Ne Dilediğinize Dikkat Edin: Gaunter O’Dimm


His smile fair as spring, as towards him he draws you;
His tongue sharp and silvery as he implores you

Your wishes he grants as he swear to adore you
Gold silver jewels,-he lays riches before you
Dues need to be repaid and he wil come for you
All to reclaim, no smile to console you
He’ll snare you in bonds, eyes glowing a fire
To gore and torment you till the stars expire!

Zengin bir aileden geliyorsunuz. Sevdiğiniz, kendisi de güçlü bir aileden gelen bir kadın var ve evlenme planları yapıyorsunuz. Ancak bir anda, arka arkaya yapılan yanlış yatırımlar, kötü hasat ve kaybedilen davalar sonucu maddi olarak batıyorsunuz. Borç aldıklarınız kapınıza geliyor ve evinizi, tüm kıymetli eşyalarınızı elinizden alarak satışa çıkarıyor. Sevdiğiniz kızın ailesi, ‘’Ben kızımı böyle birine veremem’’ diyor ve kız da ailesinden kopmayı istemiyor.  Bir anda değişen hayatınızın şokunu atlatmaya çalışırken, bir cadı, yardım alabileceğiniz birinden bahsediyor.

Her dileği yerine getiren bir adamdan

Witcher 3’ün Hearts Of Stone  DLC’sinin hikayesi, 3 dilek dileyen Olgierd Von Everec ile dileklerini gerçekleştiren ama yasal ödeneğini(cidden) geri alamayan Gaunter O’Dimm’in arasındaki ilişkiye dayanıyor. Rivialı Geralt yani biz, önce Olgierd ardından O’Dimm ile karşılaşıyoruz. Ve oyun boyunca bu 2 karakter öyle bir işleniyor ki, en sonda kimin haklı olduğuna karar vermekte zorlanıyorsunuz. Olgierd’ın haklı olduğunu düşünürken O’Dimm’in Olgierd hakkında söylediği olumsuz bir söz çok mantıklı gelebiliyor veya tam tersini de düşünebiliyorsunuz.

David Beckham, ehm, Olgierd Von Everec

Gaunter O’Dimm, veya bilinen diğer isimleriyle ‘’Aynalı Adam’’ veya ‘’Ayna Ustası’’ sokakta göreceğiniz birinden farklı bir görüntüye sahip değil.  Boynuzu ya da kuyruğu yok.  Gür ya da kısık bir sesle değil, normal tonda konuşuyor. Elinden alev çıkarmıyor. Gayet yan komşunuz olabilecek bir tipi ve tavırları olan birinin yaptığı güç gösterileri ve onları sanki gayet normal şeylermiş gibi yapması, O’Dimm’in gizemini ve tekinsizliğini arttıran en önemli etken.

”Geralt, 4 boyut vardır.Yükseklik, Ağırlık, Yer ve Zaman. Hangisine tutulsaydım? Yüksekliğe mi? Cık cık cık cık…”

Gaunter O’Dimm’i oyunda ilk gördüğümde, dış görünüşünden ötürü tefeci olduğunu düşünmüştüm. ‘’Olgierd’ın bana ödemesi gereken bir borcu var ama alamıyorum. Bana yardım eder misin?’’ diye sorduğunda ‘’Herhalde alacağı var alamıyor, tamam kesin tefeci bu’’ demiştim. Bir haydut ekibinin başında da olabilirdi. Ama gözümün önünde zamanı elini çırparak durdurduğunda ve sonrasındaki  -hiçbir şey olmamış gibi- tavırlarıyla belli etti göründüğünden çok daha fazlası olduğunu.

Gaunter O’Dimm’in ve Olgierd’in hikayesinin 2 esin kaynağı var. İkisi de  Witcher 3’ün yazan en kıdemli  isim Karoline Stachyra tarafından doğrulanmış  durumda. Stachyr, O’Dimm’in, Stephen King’in kitabı ‘’ Ruhlar Dükkanı’’ nın ana karakteri Leland Gaunt ve kral Walter O’Dim’den esinlendiğini söylüyor. Leland Gaunt, küçük bir kasabaya taşınır ve büyülü eşyalar satan bir antika dükkanı açar. Yerel halkın eşyaları satın alabilmesi için tek yol ise Leland’ın onlardan isteyeceği şeyleri yapmalarıdır. Walter O’Dim ise Stephen King’in romanları arasında (boyutlar arası da denilebilir) gezinerek kötülükler yapan bir karakter.

O’Dimm’in diğer esin kaynağı ise bir Polonya Halk Hikayesine dayanıyor. Hikayenin ana karakteri Pan Twardowski, ruhunu, zenginlik ve güç karşılığında Şeytan’a satan bir asilzadedir. Anlaşmaya göre Şeytan’ın Twardowski’nin ruhunu alabilmesinin tek yolu, Twardowski’nin Roma’ya gitmesidir. Tabi ki Twardowski’nin kesinlikle böyle bir niyeti yoktur. Fakat Şeytan Twardowski’yi kaldırarak onu bir hana çağırır. Tesadüfe bakın ki hanın adı ‘’Roma’’dır.  Şeytan bu hile ile Twardowski’nin ruhunu alır fakat Cehenneme giden yolun yarısında kurbanının ruhunu Ay’a düşürür. Twardowski sonsuza dek orada kalır. Burada sorulması gereken şey, Şeytan’ın orada gerçekten hile mi yaptığıdır. İnsan gideceği yerin adına bakmaz mı, hele onu çağıran Şeytan ise?

‘Gökyüzünde her gece yürüyüşe çıkarım. Fit kalmalı insan”

Gaunter O’Dimm size dilediğinizi verir, istediğinizi değil. Biz bir şey dilediğimiz zaman, veya istediğimizde çoğunlukla o dileğin altında bir alt metin olur. O alt metin, o dileği dilerken aslında neyi istediğimizdir. Oldukça tarafsız ve objektif bir bakış açısı değil mi aslında?  Onun için bir şey dilerken cümlelerinizi doğru kurmanızda fayda var.

5 thoughts on “Ne Dilediğinize Dikkat Edin: Gaunter O’Dimm

  1. O’dimm kara büyüden doğmuş bir yaratık. Hatta olhierd bu dilek antlaşmalarını kaldırmak için yine kara büyü kullanmayı denemis ama basaramamis. Ama sevgilisi için Kara Köpek, Kara Kedi, ve Bekçi (yüzü olmayan yaratık) yaratmiştir.

    Liked by 1 person

    1. Higher Vampire’ları ırkdaşları hariç kimse öldüremiyor. Buna ek olarak Unseen Elderlar inanılmaz derecede hızlı ve kadimler. Ancak O’Dİmm’in Witcher evrenini altüst eden absürt bir yeteneği var, zamanı durdurmak. Bu yüzden Unseen Elder’ı mağluo edebilir.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: