Emerald Nightmare Yazı Dizisi Birinci Bölüm: Nightmare’ın Temelleri.

 
 
 
 

”Evren tek bir varlığın gördüğü, içindeki tüm rüya karakterlerinin de rüya olduğu bir rüyadır”
Arthur Schopenhaur

Bu alıntıyla yazıya başlamamın sebebi, rüya kavramının karmaşıklığını göstermekti. Konumuz, yani Emerald Nightmare flu, belirsiz ve karmaşık bir alan. Emerald Nightmare’ın ”Stormrage” romanındaki tasvirine karşın Legion’da ne kadar zayıf işlendiği, Ilgynoth’un fısıltıları ve N’zoth  hakkında konuşacağız bugün
Roman hakkındaki bilgilerimin kaynağı ise Krucial.  Ancak bu yazı bir başlangıç yazısı olacak çünkü öbür türlü kimsenin, benim bile okumak istemeyeceğim kadar uzar bu post. Sadece en aşağıda bir teorim var:

;

Korku, en büyük korkunuz, endişe, gerçek ile rüyayı ayırt edememek. Bunlar Emerald Nightmare’ın size karşı kullandığı silahlardan bazıları.  Emerald Dream ve Emerald Nightmare konusu geçtiğinde ”Ya corrupt olursa olsun neye zarar verecek ki gerçekte” diye düşünebilirsiniz ki hakkınızda var.  Ben de en başta ”gerçek dünya” yani fiziksel dünya da bize nasıl bir etkisi olabileceğini bilmiyordum. Ancak gerçekten çok korkunç etkileri var. Detaylara girmeden önce  Emerald Nightmare’ın nasıl oluştuğunu bir özetleyelim:

Burning Legion’ın 2.ci istilasını durdurmak için Night Elferin Nordrassil’in güçlerini feda etmelerinin ardından, ölümsüzlüklerini, hastalıklara karşı bağışıklıklarını kaybettiklerini ve Druidlerin Emerald Dream ile olan bağlantılarının sıkıntıya girdiğini fark eden Fandral Staghelm,  bu sorunları düzeltmek için daha önce Vordrassil de yaptığı gibi yapay bir World Tree olan Teldrassil’i diker. Furion ve Staghelm arasında yaşanan dramaları atlıyorum. Ancak burada önemli nokta, Staghelm Vordrassil ile başlıyor bu ağaç dikme sevdasına;

Staghelm’in Grizzly Hills’e Andrassil adıyla diktiği World Tree’nin kökleri o kadar büyür ve derinlere iner ki, Ulduarda hapis tutulan Yogg-Saron’un tentacleları ile birleşir. (hayatımda hayal ettiğim en saçma sahne) Yogg, ”Ya ben bunu kendi yararıma kullanırım” diyerek ağacı corrupt etmeye başlar. Andrassil Emerald Dream’e bağlı olduğu için Yogg Emerald Dream’e sızarak corruptionını oraya yayma fırsatı bulur. Bu Emerald Nightmare’ın ilk tohumudur. Andrassil’in çevresindeki canlılar delirip birbirilerini öldürmeye başlayınca ağaç Night Elfler tarafından kesilir ve Vordrassil adını alır.

Fandral Staghelm bu kez Teldrassil’i diker, dikmeden önce Furion’ı komaya sokarak Emerald Dream’in (kabusa dönüşmeye başlayan) derinliklerine hapseder.  Yeni World Tree’yi farkeden Xavius, The Nightmare Lord, Staghelm’i kandırarak Teldrassil’e Emerald Nightmare’n corruptionını bulaştırır. Böylece Emerald Nightmare ve Azeroth tek bir düzlemde birleşecek ve Nightmare’ın içindeki korkunç varlıklar Azeroth’da cisim bulabileceklerdir. Legion sırasında Val’sharahda gördüğümüz Shaladrassil de bu yapay world treelerden biri. Bunu aklımızda tutalım.

Yogg-Saron, Emerald Nightmare’ın gerçek yaratıcısı olmasına rağmen belli bir aşamadan sonra işi N’zoth’a devreder. Emerald Nightmare’ı çok tehlikeli kılan 2 sebep var. Birisinin kaynağı Stormrage romanından, diğeri ise benim teorim:

Stormrage romanında anlatılanları açıklamak için başka bir post açmak gerekir. Onun için bende Krucial gibi madde madde ilginç detayları vereceğim:

– Malfurion’ın Xavius tarafından ağaca çevrilip Rift Of Aln’da tutulduğu süre boyunca Azeroth sakinleri, uyanamadıkları kabuslara maruz kalırlar. Burada asıl korkunç nokta, uyuyakalanların  kabuslarını hissetmeleridir. Buna verilebilecek örneklerden biri,  Goldshire’daki Alliance kumandanı Major Dunham’ın kabusunda, içinde yine Goldshire daki Mage Trainerı Zaldamarında bulunduğu 25 kişilik bir grup ile Goldshire madenlerindeki Koboldları öldürmesi gereken rüyadır. Rüyada, grup Koboldları zor bir savaş sonucu mağlup eder ancak Zaldamar’ın bir Necromancer olduğunu öğrenirler. Zaldamar madenin girişini çökerterek içeriyi zifiri karanlığa boğar. Ardından Koboldları Undead olarak dirilterek kaçar. Işık kaynağından yoksun Dunham ve askerleri koboldlar tarafından parçalanır. Dunham, bu kabusu Furion kurtarılana kadar tekrar tekrar görür, asla uyanamaz.

-Diğer tehlike ise, Azeroth’un Emerald Nightmare’a 2.ci kez yenik düştüğü gerçeği. Chronicles’da bile Emerald Dream’in Azeroth’un kendi rüyası mı, yoksa Titan Keeper Freya tarafından mı yaratıldığı net açıklanmıyor. Ancak Sargeras’ın, daha önce yok ettiği Titan’ın kabus gördüğünü fark ettiğini hesaba katarsak, World Soul halindeki bir Titan rüya görebiliyor. Ve bu rüya, gezegenin corruptionı çok yüksek düzeye ulaşırsa bir kabusa dönüşüyor. Azeroth, hali hazırda 2 kez kabus gördü, 7.2.5 patchindeki Magni Questinde gördüğümüze göre gezegenin çekirdeği Void yaratıkları ile dolu ve Old God’ların, Titanlar onları hapsetmeden önce Azeroth’u ne kadar uzun süre corrupt edebildiklerini bilmiyoruz ki işlerine hala da devam ediyorlar.  Ayrıca, Cenarius’un Emerald Nightmare raidinin sonunda ”Nightmare temizlenemedi ancak burası, yani rüyanın kalbi en azından tehlikede değil” demişti. Gerçi bizim oraya ”Remnant of Corruption” adında, Void ile alakalı bir cisim bıraktığımız da unutmayalım  Açıkçası Azeroth uyandığında veya uyanırsa, Dark Titan olarak uyanma ihtimalini ben hiç ama hiç uzak görmüyorum. Çünkü gezegenin savunma sistemleri çok zayıflamış durumda,  The Sundering ve Catacylsm’in ardından bu kez de Sargeras kocaman bir kılıç sapladı Azeroth’a. Ben sevgili Titanımızın çoktan corrupt olduğuna adım gibi eminin.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: