”Asıl önemli olan şeyi unuttuk”

”We wage war while the Earthmother dies. We have forgotten what truly matters and my heart can bear it no longerBaine Bloodhoof

Bir anda aklıma düşen bir konu oldu bu, yoksa daha farklı bir yazı gelecekti. Ama olsun, güncel bir durumu ele alacağız bugün. Baştan özeti vereyim: Azeroth ölüyor arkadaşlar, ve iyileştiremiyoruz.

Gerçek süreyle yaklaşık 2 yıl önce gelen 7.2 patchinde, Legion istilasının arasında kaynayan bir quest vardı hatırlıyor musunuz?: ”Whispers of a Frightened World”  Magni bizi Azeroth’un kalbini çevreleyen Titan Tesislerinden birine çağırıyordu. Oraya gittiğimizde Azeroth’un kalbinin Void yaratıkları ile dolduğunu gördük. Bu başlı başına canımızın sıkılması için bir sebepti ama daha önemli bir şeye şahit olmuştuk; Azeroth’un bize şahsi bir mesajı vardı:

Sands soaked in pain (Silithusun kumları)
Rivers, rivers of blood  (Oluk oluk her yerden akan ve kristalleşen Azerite)
Skies aflame! A sword… in the darkness! The wound is burning! (e yuh artık ama cidden daha ne desin ya?!)  Sargeras!” 
Oldukça kısa bir süre sonra, her konuda fikri olan Knaifumuz (Xal’atath)’unda bize bir uyarısı olacaktı:

”Dünyanızın nabzı hızlanıyor. Yakında her şey onun kanında boğulacak!” 

Azeroth başına gelecekleri görmüştü ve bu yüzden korku içindeydi. Ama biz çok daha acil ve büyük bir tehdit yüzünden bu uyarılara hiç kulak asmadık. (Gerçi yanımıza gelip 35 gold teklif etse yeterdi ya Quest için. Old God uyandırıyoruz 35 gold için biz). Sonra da olan oldu. Warcraft’ın temel taşı Sargeras oyunda ilk kez doğrudan sahne aldı ve yapacağını yaptı: Azeroth’u ölümcül bir şekilde yaraladı.


    😦

Buradan geleceğim nokta; Azeroth’un Speaker’ı olan Magni’nin 7.2’den beri kaç kez ve nasıl konuya dahil olduğuna bakalım:

-7.2: Plot Twist’e hazırlık için bir yan quest

7.3.2: Magni Argusla iletişime geçmeye çalıştı. Bizi Argus’a(World Soul olan) ve Seat of the Pantheon’a yönlendirdi.

7.3.2.: Magni (ve Dadgar)  Azeroth’un aldığı ölümcül yaradan dolayı çok üzgünlerdi. Dadgar ” Görünen  o ki Argus’taki zaferimiz sahteydi. Kindar bir son çabayla Sargeras hepimizi mahvetmiş olabilir. (Kindar mı? Sargeras boi’nin bunun haklı bir sebeple yaptığını düşünüyorum  açıkçası) Kılıçlar çekildi ve savaş davulları tekrar çalıyor fakat ben 2 tarafta da saf tutmayacağım. Karazhan’a gidip (Ne Karazhan’mış arkadaş resmen sonsuz bilgi kaynağı)  eski ustam Medivh’in arşivlerine bakacağım belki bir şeyler çıkabilir”’  derken Magni ”Alliance ve Horde Azeroth korkunç bir acı içindeyken nasıl savaşabilirler?! Şampiyon lütfen liderlerinin sağduyulu davranmalarını sağla”  demişti.

7.3.5: ÇAMPİYIN! (yapmak zorundaydım bunu) Ehm, Magninin çağrısı üzerine Silithusa tekrar gittik ve atifactlerimizin güçlerini kullanarak Sargerasın kılıcından Azeroth’un içine akan  corruptionı (ehm)  içlerine çektik. Ancak aşırı yüklenmeden dolayı bir yerde sonra hepsi inaktif hale geldi.(Xal’atath bize bu konuda oldukça kırgın ve kızgın bu arada) Bunların hepsi 10-15 dakikalık questler/sinematiklerden ibaret arkadaşlar.

8.0: Magni yine bizi çağırarak Azeroth’u kurtarmak için bir şans olabileceğini söyledi. Azeroth’un bize ”hediye olarak” (ehm, hediye) vereceği Heart of Azeroth’a güç kazandırarak Azeroth’u iyileştirebileceğimizi iddia etti.  ”E bunun içine güç toplayacağız da ne olacak?” ”Yarayı kapatmaya çalışarak doğrudan bir müdahale yerine bunu niye yapıyoruz?’‘ gibi sorular (yani soran olduysa) cevaplanmadı

Yine 8.0’da,Champions of Azeroth factionıyla Revered olduğumuz zaman yaptığımız bir quest vardı:

Heart’ın gücünü arttırmaya çalışırken ortaya çıkan Void yaratığının söyledikleri( The master hungers! The heart shall feed his waking dream!)   Azeroth’un corrupt olduğu teorimle uyuşuyor zaten ekstra bir açıklamaya gerek yok. Ancak aklımızda dursun ve bir soru soralım: ”Biz niye sürekli bunu güçlendirip duruyoruz abi?”

8.1.5: Magni son olarak (live gamede en azından) burada bize ulaştı ve yine aklına gelen bir çözüm yolu için bizden yardım istedi: M.O.T.H.E.R’a. (MATRON OF TENACITY HERALD OF ENDLESS RESEARCH!!!!)  ulaşmamız  gerekiyordu. Yardım edebilirdi. M.O.T.H.E.R’ı Chamber of Heart’a götürdüğümüzde durumun çok sıkıntılı olduğunu ve yaklaşık 77 güne (güzel şaka Blizz) ihtiyacı olduğunu söyledi. Bakın aylar geçti ve Azeroth’un durumu hala çok kötü, belli ki en ufak bir iyileşme söz konusu değil ki hatta daha kötüye gidiyor.

 8.2’de de Heart’ımızın yapısını değiştreceğimiz bir questten ibaret olacak Azeroth’un çektiği acı ve ölüyor olduğu gerçeği. Yine bir yan konu.

8.3 için çok fazla ihtimal var; Şu lanet Faction War bitirilebilir. Bitirilebilirden kastım öyle bir şey yaşanmalı ki iki tarafta bir daha savaşın ”S”sini ağızlarına alamamalılar. Hesaplaşma yaşansın, ne bileyim eski defterler açılsın ama bitirin artık şu konuyu arkadaş. Burning Legion %100 kat daha ilgi çekici bu konudan üzgünüm. İlk 3 ay ben de destekledim Faction War’u ama sonra sıktı açıkçası. Faction War’un ömrü 1.5 patch, expansion değil.

Bir diğer ihtimal potansiyel N’yalotha zone’u ile Old God hikayesinin işlenmeye başlaması ama bu konuda tereddütlerim var açıkçası. Yani Azshara gördükten sonra ”ehihihi Faction War’a dönüyoruz yine” denilirse küfrederim Blizzard’a ancak yıllardır beklenen bir ”Black Empire Contenti”nin Argus gibi harcanmasını da istemiyorum açıkçası. Belki Azshara fightından sonra yaşanacak olaylar doğrultusunda yeni expansiona bağlayacak bir patch olabilir. Belirtmeden geçmeyeyim: Blizzard Azshara fightının Azeroth’un geleceğini değiştireceğini söyledi. Umarım aklımızı kaçırırız raid bitiş sinematiğinde.

Bir diğer ihtimal ise Death ve buna bağlı olarak Bolvar.  ”Haydaa ne alaka şimdi bu” demeyin. Bu konuda Taliesin’in beni oldukça heyecanlandıran bir spekülasyon  videosu var.

Yani 8.3 ve bence 8.4 için elimizde neler var?  Old God, Faction War ve Death. Fakat, bu kadar olasılığın arasında expansionın adını yansıtacak bir patch bekliyorum ben açıkçası ”Battle” For Azeroth. Bu tahminen Old God/N’zoth hikayesine bağlanabilir ancak artık dikkatimizi cidden Azeroth’un ölüyor oluşuna çekmemiz gerekiyor. Antorus benzeri Titanların işlendiği kozmik bir raid olabilir. Ki yeni gelecek Heart of Azeroth özellikleri, sanki Azeroth Azsharaya karşı savaşımızda bize yardım edecekmiş gibi bir his yarattı bende.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: