Alıntı Teoriler: Bellular; N’zoth’un Burning Legion’ı Manipüle Edişi

Selamlar efendim! Yazmayı özlemişim, ki önceki gönderimi yazarken de çok eğlenmiştim. Bugün, geçen yazımdan esinlenerek bir seriye başlıyoruz: Alıntı Teoriler Serisi! Evet burası benim blogum olabilir, bu yüzden ”benim” yazdıklarımı okumak istemeniz de doğal bir şey. Fakat  içerik üreticilerinin hoşuma giden teorilerini burada derleyerek, hem İngilizcesi çok iyi olmayan , hem de düzenli şekilde onları takip etmeye fırsat bulamayan arkadaşlara da ”biraz çılgın” teori denizlerinde yüzmeyin keyfini yaşatmak istiyorum. Seriye, Bellular‘ın yaklaşık bir buçuk sene önce üzerinde konuşmaya başladığı, N’zoth/Emerald Nightmare ve Burning Legion’ı (yani benim en sevdiğim 2 temayı aslında) birbirine bağlayan keyifli bir spekülasyon ile başlıyoruz;

Yasal Uyarı Metni:Bu yazı  8.2’ye dair çok ağır spoiler içermektedir 

Emerald Dream’in nasıl Nightmare’a evrildiğini, Yogg-Saron ve N’zoth’un buradaki rollerini ve Azeroth’un çoktan corrupt olduğu hakkındaki fikrimi burada açıklamıştım. Onun için aynı detayları 100.cü kez anlatmadan doğrudan konuya gireceğim. Buradan sonra yazacağım şeyler Bellular’a ait, bir şey ekleyeceğim zaman parantez kullanacağım:

Warlords Of Draenor’a dönüyoruz. Archimonde’un mağlup etmemizin ardından ondan Remnant of Chaos isminde bir obje düşürdük. Remnant’ı Malfurion’a götürdüğümüzde bize bu türden bir güçle daha önce sadece Rift of Aln’da rastladığını söyledi Archimonde, kendisini Malfurion’ın Rift of Aln’ın içinde sezdiği kadim kötülüğe (yani N’zoth’a) doğrudan bağlayan bir eşya taşıyordu üzerinde.

Stormrage romanında, Druidler Rift’in Twisting Nether ve Great Dark Beyond‘un (Işık ve Hiçliğin çarpışması sonucu oluşan fiziksel evren aslında) içine aktığını iddia etmişlerdi. Zamanda yolculuk eden, ayrıca Twisting Nether’ı alternatif evrenlere geçmek için bile kullanan başka kimler var?: The Burning Legion!  Unutmayın ki bu Remnant Archimonde’un kişisel bir eşyasıydı. War of The Ancients’ın ardından Sargeras Xavius’u bir Satyr’e dönüştürmüştü. Dolayısıyla Archimonde’un, Xavius’un içerideki adamları olduğunu düşünmesi (  Bence Wow’da Kil’jaeden bize Archi’den daha çok tanıtıldı fakat, Legion’ın bütün savaş stratejilerini belirleyen kişi Archimondedır.) ve 3.cü istilalarından önce Xavius’a, Azeroth savunmasını Emerald Nightmare yoluyla zayıflatmasını söylemesi mantıksız değil.(Val’sharah’taki Temple Of Elune’a saldıran Nightmare birliklerini bir Doomguard’ın yönetmesi de hala kafamı kurcalayan bir konudur bu arada!) Archi’nin, Xavius’un N’zotha hizmet ettiğini bilmemesi mümkün. Veya umursamiyor da olabilir. Kesin olan şey, Archi’nin Xavius’la buluştuğunda veya iletişime geçtiğinde kendisini N’zoth’a karşı savunmasız bıraktığı.

İkinci ve daha spekülatif ihtimal ise bütün Legion istilasının N’zoth’un planı olması! Eğer Rift of Aln druidlerin düşündüğü gibi Twisting Nether ile bağlantılıysa,  N’zoth istilayı başlatma fikrini Archimonde’un zihnine sokarak bütün süreci başlatmış olabilir. Ancak bu sadece eğlenceli bir spekülasyon olarak kalsın, Archimonde’un Xavisi’u kullanmış olması ihtimalinden devam edelim. Peki Burning Legion’ın Azeroth’u istila etmesinin N’zoth’a nasıl bir faydası olurdu?

Son cümle: Elindeki vahşi Satyr ordusuyla, Xavius Burning Legion’ın karşısında duranları yok etmek için her şeyi yapacak. Legion expansionı tanıtım sayfasından.

N’zoth neden sadık hizmetkarlarından birisinin Legion için de çalışmasına izin versin? Sargeras ile birbirilerini sevmedikleri açık ancak üzerinde devasa bir savaş yaşanan dünya, hapishanesinden kurtulması için ideal ortamı sunardı tabi. ( Aynı şu an olduğu gibi) Ki Malfurion’da Emerald Nightmare sırasında, ”Xavius ve kadim efendisinin bizim dikkatimizin Legion ile savaşmaya çevrilmesinden ne kadar memnun olduğunu” söylemişti.  Ancak derinlere inersek daha sıkıntılı sonuçlara ulaşabiliriz; Remnant of The Void’i Emerald Dream’in kalbine bırakmış olmamız!  Deaths Of Chromie senaryosunda gördüğümüz üzere Emerald Nightmare oyunun geleceğinde hala aktif ve N’zoth’un nasıl bir  entrika ustası olduğunu unutmamamız gerekiyor.

N’zothun bizi Xavius aracılığıyla Rift of Aln’a, ardından Dream’in kalbine çekmek için Xavius’un ölmesine izin vermesi şaşılacak bir şey değil. (Crucible of Storms raidinin tamamen bizi denemek için tasarlandığı düşünülünce)  Peki geçtiğimiz bu alan hakkında konuşsak mı? Aynı Druidlerin kullandığı The Emerald Dreamway gibi Dream’in bu saf ve tertemiz bölgesi de Azeroth’daki herhangi bir yeri yansıtmıyor. Bu yüzden bu bölge Emerald Dream’in en temel bölgelerinden birisi olabilir. Ki Cenarius’un üzerinde durduğu platformun Titan yapılarıyla benzerliği dikkat çekici.

Emerald Dream’in kalbindeki Titan platformu.

Peki ya bütün bunlar N’zoth’un, on binlerce yıllık olmasa bile çok uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir plan ise? Eğer bulunduğunuz hapishaneden bile çevrenizdeki olaylaraı etkileme gücü çok yüksek olan biri olsaydınız, zaman ve mekana açılan bir kapıya erişiminiz olması çok hoş olurdu. Xavius’un N’zoth’un eline düşmesinden Yogg-Saron’un Nightmare’ı yaymayı ona bırakmasına kadar her şey N’zoth’a yaradı. Legion istilası başladığında bir anda ortaya çıkan Xal’atath’ı taşıyan priestler, N’zoth’un bütün yaşananları görmesini sağladılar ve en sonunda, Void’in Seat of The Pantheon’a ulaşmasını sağlamakla kalmadık ( Uzun zamandır bu diyara girmeye çalışıyorduk. Bu konuda bir ölümlünün bize yardım edeceği hiç aklımıza gelmezdi. Hizmetini hatırlayacağız!) aynı zamanda Old God ve Voidin karşısındaki en büyük tehdit olan Burning Legion’ı mağlup edip (o kısma katılmadığımı yazmıştım burada gerçi.) Sargeras’ı da diğer Titanlar ile birlikte çok uzaklara hapsettik! Ve şu an N’zoth Rift of Aln sayesinde , bütün gerçekliklere, geçmişe ve geleceğe erişime sahip< (Bu benim yorumumdu)

Teorimiz bitmedi arkadaşlar, BİTEMEDİ! Çünkü Bellular bu videoyu yayınladıktan bir yıl sonra 8.2 PTR’ında karşılaştığımız spoilerlar Bellular’ın (ve bir yandan da benim) teorisini doğrular nitelikte gözüküyor.:

Chronicles 3’de Emerald Dream’in aslında her zaman var olan, Azeroth’un uyuyan World-Soul’unun rüyası olduğu ve Freya’nın bu diyara girerek uykudaki Titanla iletişime geçmek için şekillendirdiği yazıyor. (Bir cümle öncesinde Freya’nın Emerald Dream’in yokluktan var etmiş olabileceği de yazıyor. Yani Chronicles bile bu konuda net davranmıyor aslında)  Buradan, Emerald Dream’in Azeroth’un temel taşlarından biri, hatta doğal bir parçası olduğu çıkarımını yapabiliriz. Dream’in Azeroth orijinli olmasını, N’zoth’un Rift of Aln üzerindeki kontrolü (ki bence N’zothun Rift of Aln’da olması) endişe verici bir durum. Stormrage romanında Rift of Aln Dream’in karanlık ve ürkütücü, çok derinlerdeki bir bölgesi olarak anlatılıyor fakat Dream’in kalbi, bizim Xavius’u orada mağlup ettikten hemen sonra geçtiğimiz yer! Yani N’zoth’un buraya erişimi yok iken, bizim taşıdığımız corruption ile artık var. Bütün oyunculara bunu atfetmeye gerek yok, biz Shadow Priestler bunun taşıyıcılığını yapmış olabiliriz. Böylece N’zoth Azeroth’un World Soul’u ile iç içe olan Dream’in kalbine ulaştı.

8.2’de Heart levelımızı 54’e ulaştıktan sonr Kalecgos bize ulaşarak Dream’in içindeki sıkıntılara karşı Green Dragonflighta yardım etmemiiz istiyor. Heart of the Dream’e ulaştığımızda pek iç açıcı bir manzara ile karşılaşmıyoruz. Her yer void yaratıkları ile dolu, dragonlar hapsedilmiş ve bir tane Void Horror var komutan rölünde. Yani Remnant sonunda etkisini gösteriyor.  Remnant of The Void’in bulunduğu mağaranın önündeki tentacle’ı kesip içeri girdiğimizde pek hoş bir manzara ile karşılaşmıyoruz. Bitkinin yerinde, yerin altından yukarı uzanan kökler bulunuyor;

Çiçeğin yerinde böyle bir görüntü var şu an


Başka can sıkıcı bir bilgi ise: En son girdiğimizde çiçeğe doğru gidip gelen Ysera’nın ruhu şu an ortada yok! Ve biz o köklerin yanına giderek, Remnant of The Void’i envanterimize alıyoruz! Blizzard’ın buna boş yere karar vermediği açık. Burada asıl nokta, Cenarius’un üzerinde durduğu Titan yapımı platform. Yani oranın altında bir şey var. Ve çiçekten geriye kalan köklerde kesinlikle bir yerden yukarı fışkırmış!

Ve elimizde yeni bir bilgi var Titanlar ile ilgili. M.O.T.H.E.R başka bir Titan Tesisi daha bulduğunu söylüyor bize. (Chamber of Heart’a ilk girdiğinizde duvara çakılı olan Maiden’a tıkladınız mı hiç? Uld  eki ile başlayan bölgeleri sayarken bir tanesini tamamlayamamıştı) Ya Dream’in kalbinin altında böyle bir tesis bulunuyorsa? Şu bir anda yerin altından fışkıran void tentaclelarına bakın mesela, ortaya bir anda çıkmalarının sebebi sadece bir çicek olamaz!

Emerald Dream’in World Soul ile bağlantısının ne kadar derin olduğu düşünülünce, bu N’zoth’un Azeroth’u corrupt etmek için en önemli silahlarından olabilir.  Ama belki de bu resmin sadece bir yarısıdır, Shadowlands’in Dream’in tam karşıtı olabileceğini düşünürsek N’zoth buraya da erişim sağlamış olabilir. Bir Titan ruhunun gücünü ve manipüle edilirse nelere yol açabileceği düşünülürse, Zaman-Mekan ile ilgili sayısız ihtimale yelken açabilir Blizzard.

Bellular’ın bitirmeden önce eklediği ufak bir not ise.  Rift of Aln’a, Elunara Gölü’nü kullanarak giriyoruz. Ve Legion’ın sonunda kendimizi Elunaria isimli bir gezegende bulduk. Rift’in zaman-mekana erişimi düşünülünce buradan da bir şeyler çıkabilir.

Evet arkadaşlar sizinle paylaşmak istediğim ilk Alıntı Teori buydu. Açıkçası bana oldukça mantıklı geldi ve son koyduğum post’u düşününce, Blizzard’ın bu derece derin düşünebileceğine ben inanmaya başladım. Tabi ki bu sadece bir teori ancak 8.2’ye bakılınca, tamamen olmasa bile Bellular bir yerlerden doğru tahmin etniş gibi gözüküyor. İleride başka teoriler gelecek ancak tatil bitmeden, Lore’da Burning Legion ile ilgili bulduğumu düşündüğüm bir çelişkiye dair yazmayı düşünüyorum. Önce ciddi bir araştırma yapmam gerekeceği için ileri bir tarihe sarkabilir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere! ^^

One thought on “Alıntı Teoriler: Bellular; N’zoth’un Burning Legion’ı Manipüle Edişi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: