Burning Legion’ın Geleceğinden Blizzard Bile Emin Değil!

Merhaba. Blogumu en başından beri takip edenler, benim takıntı konularımın Burning Legion/Sargeras ve Old God’lar olduğunu fark etmişlerdir. Yani ben daha çok kozmik konulara meraklıyım. Bugünkü konumuz yine Burning Legion ve Blizzard’ın BL(Burning Legion) hakkında kendi içinde çelişiyor olması. ”Kanıtlar”ım veya farkına vardığım şeyler de kararsızlık ya da belirsizlik sezebilirsiniz, çünkü bahsedeceğim şeyleri Blizzard net bir şekilde açıklamadı hiç bir zaman;

The Seat of The Pantheon

Blizzard, 2016 yılında ilk bölümünü çıkardığı World Of Warcraft: Chronicle Volume 1  ile oyunun hikayesini baştan sona değiştirdi. Fakat 7.3’ün ilk spoilerları PTR’a düşmesiyle bir çelişki çoktan gün yüzüne çıkmıştı: Titanlar ölmemişlerdi!  Chronicles’da bize söylenen, Titanların Sargeras tarafından yakıldıktan sonra ruhlarını Azeroth’daki Titan Keeperlarına ulaştırmayı başaramamış olmalarıydı.  Ve sadece bir yıl sonra, ”ehehe ölmediler ki” olduk! Daha sonra öğrendik ki Antorus The Burning Throne bosslarından Imonar The Soulhunter hepsinin ruhunu teker teker bularak Shivarralara teslim etmişti. Yanlış anlamayın lütfen, Titanların hikayeye dönmelerinden memnunum çünkü konuyu çok eğlenceli yerlere çekebilirler. Ancak bu sadece 1 yıl sonra olan bir retcon’un retconlanması durumu!

The Great Dark Beyond

Chronicles ile Legion arasındaki diğer çelişki de Demonların dirilme şartları ile alakalı. Illidan bize  Shadows Of Argus sırasında ne demişti? ”Burada öldürdüğümüz her demon son nefesini veriyor! Sakın geri çekilmeyin!”  Buna bir ekleme daha yapalım.Lothraxion,yani Legion saflarından Light’ın tarafına geçen ilk demon, Legion’a hizmet ettiği dönemde her öldüğünde ruhunun Antorus’a gönderildiğini ve Shivarra’ların elinde işkence gördüğünü belirtmişti.Yani Demonların yeniden dirilme sistemi Argus’a (hem gezegen hem de World Soul olarak) bağlanmış gibi gözüküyor. Peki neden? Chronicles’da böyle bir şey yoktu ki?

Sargeras’ın demonlar ile ilk karşılaşmasını ve onları Void’e karşı bir silah olarak kullanabileceğini fark etmesinin sebebini hatırlayalım; Tekrar tekrar dirilmeleri! Sargeras henüz Pantheon’a bağlı iken, öldürdüğü her demona farklı dünyalarda tekrar rastlıyordu. Tam olarak aynı demona! Boş yere tekrar tekrar öldürmektense hepsini Mardum’a hapsetmesinin sebebi de buydu. Ve bu sırada Sargeras’ın Argus diye bir gezegenden haberi bile yoktu. Yani demonların dirilebilmek için Argus’a en ufak bir gereksinimleri yok, Twisting Nether onlara zaten bu imkanı veriyor.

Eğer biz 7.3 patchinde oraya vardığımızda Argus’un Twisting Nether’ın içinde olduğunu farz ediyorsak, –ki bu konuda da resmi bir açıklama yok.-  Argus seferimiz sırasında karşılaşmadığımız demonların karşımıza tekrar çıkmamaları için en ufak bir sebep yok! Mannoroth, Tichondrius, Mal’ganis, Maghteridon, Jaraxxus, Archimonde vs. Sahi Archimonde’a ne oldu?  2015 Blizzcon’unda, story yazar ekibinden  Dave Kosak bu soruya ne cevap vereceğini şaşırıyor açıkçası.

Kendisi 1 dakika boyunca kıvranarak cevap verdiği için özet geçeyim ” Açıkçası biz de emin değiliz, ileride değiştirebiliriz.” Yani ya kendileri de emin değiller ne yaptıklarından, ya da ileride Archiyi tekrar görme ihtimalimize karşı cevabını dolandırmış da dolandırmış. Ion’un ” BFA’da Old God filan yok!” demesini hatırlayalım. Kil’jaeden konusunda da resmi bir açıklama yok fakat, boss fightının sonunda bizi Argus’un tam dibine yani Twisting Nether’ın içine çektiği farz edilirse kalıcı olaraköldüğünü söyleyebiliriz.

Argus konusuna geri dönelim. Bence Demonların dirilebilmek için ona en ufak bir ihtiyaçları yok. Argus’un World Soul’unun sadece dirilme sürecini hızlandırdığını, gezegenin ise fiziksel düzleme geri döndüklerinde göreve yollanana dek barındıkları yer olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, blogun ilk post‘unda anlatmaya çalıştığım şeyi tekrarlamak istiyorum: Burning Legion ile işimiz bitmedi bizim! Sargeras hapsedilmiş olabilir, Kiljaeden’ında öldüğünü varsayalım ancak Archimonde bir gün karşımıza tekrar çıkacak gibi gözüküyor. Az önce saydığım diğer kumandanları da düşününce, Sargerastan bağımsız bir şekilde bir istila (ki bu kez BL’nin taktik dehası Archimonde’un aynı Warcraft 3’te ki gibi şahsen ipleri eline aldığı) bir istila mantıksız gelmiyor. Ki Warcraft’ın temelinin Sargeras ve Burning Legion olduğuna dair iddiamı da biliyorsunuz ve bunu hep söyleyeceğim. Bence, Burning Legion’ın bu oyunun bitiş sinematiğinde yer almayı hak ediyor. Düşmanımız olmalarına gerek yok bu arada.

Bitirmeden ufak ve biraz çılgın bir teorimi belirteyim.  Crucible Of Storms’un çıkmasına az bir süre kala Wowhead bir teori makalesi  yayınlamıştı. Özetle, raidin N’zoth’un bizi  test ederek işine yarayıp yaramayacağımıza karar vermek amacıyla dizayn ettiği bir sınav olduğunu iddia ediyorlardı. Bu teori doğru çıktı çünkü;

-Uunat, raid takımı wipe yediğinde ”They are not the ones you sought master! We will find others to open the way!”
– Öldüğünde ise ”Master they are worthy!” diyordu. 
-Fightın ardından da N’zoth bize ”Yes you are indeed the ones I seek! The ones to turn the tide!” diyordu.

-Başka bir whisperı ise ”I alone can save you from what is to come”  idi.

Şu an tinfoil hat taktığım için, N’zoth’un ileride tekrar gerçekleşecek bir Legion istilasını öngördüğünü ve onun tarafını seçenleri bunun için test ettiğini düşünüyorum. Çok mantıklı değil, sadece eğlenceli bir ihtimal

Bu konuda sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. Sizce Blizzard cidden kendi lore kaynakları (kitaplar ve oyun) arasında çelişiyor mu, açık kapı bırakmak için bilerek mi yapıyor yoksa benim fark etmediğim detaylar mı var?

Okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki yazıya kadar sağlıcakla kalın!

2 thoughts on “Burning Legion’ın Geleceğinden Blizzard Bile Emin Değil!

  1. vay arkadaş, şu oyunun komple hikayesini Türkçe olarak bulsam çok iyi olur ya 😀 İngilizce var çok şükür lakin, hikayelerde kullanılan bazı kelimeleri görünce feleğim dönüyor. C1 – C2 olsam eyvallahda B2 seviyede anca bu kadar.

    Like

  2. Yani tamamını baştan sonra bulabileceğin bir kaynak yok sanırım ama;Lorekeeper ekibinin ilk 3 Chronicles'ı anlattığı şu upuzun Twitch serisi var:https://www.youtube.com/watch?v=LkWTn1KJ3xo&list=PLb-wnFcy20DQdGG5dD0JKXbeFXPCHfCkZYine Miraç ''Egzolinas''ın ''Azeroth Sohbetleri'' var:https://www.youtube.com/watch?v=KFKgj42lrGU&list=PLwmYxuCcUq7-3YQ6DlVCr6QkIIK8-RiZpLorekeeper ekinibin Warcraft Tarihçeleri var:http://lorekeeper.net/content/warcraft/Hepsi oldukça uzun ve pek düzenli değiller. Ancak bütün yan kaynaklara dair (kitaplar vs.) bilgier var hep. Ben hazırlıktayken kurlar C-B-A diye gidiyordu sanırım şu an tersine çevirildiği için pek bir şey diyemiyorum ama, Warcraft'ın kitaplarında da, oyunlarında da kullanılan İngilizce çok ağır değil aslında. Arkadaş Kitabevi'nin internet sitesinde kitapların büyük çoğunluğu vardı en son. Chronicles'ların yazım dili çok epik ve ağdalı, kelime bilgin yeterliyse zaten onlara bakman gerek önce ^^

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: