”Bütün Gözler Açılacak”

Murathan Özlü
Selamlar! Oldukça uzun süredir beklediğim (ve beni genel anlamda hayal kırıklığına uğratmayan) bir sinematiğin incelemesi için karşınızdayım. Ve sanırım, N’zoth benim düşündüğüm şeyi kendi ağzıyla söyledi!

Bu benim ilk sinematik inceleme denemem olacak ancak kendimden eminim açıkçası. Content creatorların (Bellular, Pyromancer, Taliesin ve Accolon) videolarinı izledim. Katıldığım ve katılmadığım şeyler oldu fakat olabildiğince kendi dikkat ettiğim şeyleri yazacağım:

Patchlerin Benzerliği

Sinematiğin ilk karesi bana doğradan 7.2 Tomb Of Sargeras Bitiş Sinematiğini hatırlattı. Yani 8.2!nin Legion versiyonu diyelim. Ki Azshara’nın N’zoth ile konuştuğu 8.2 açılış sinematiği de bence 7.2 tanıtım sinematiği ile benzerlik gösteriyordu;

Her 2 sinematik, raidin ( ve patchin) ”kötü”sünün, başlangıç sinematiklerindeki özgüven ve tehditkarlıklarının aksine çöküşleri ile başlıyor. Blizzard bunu özellikle mi yaptı en ufak bir fikrim yok ancak bence çok bariz, bu yüzden imkansız gelmiyor..

”Ayna ayna (ehm, en azından yansıma) söyle bana, var mı benden güzeli bu dünyada?”

”Yakın orayı! Kül olana dek!”

Bu giriş sahnelerinin ardından gelişen olaylar silsilesinde, 2 sinematikte de bir sonraki patch’in konusunun ne olacağına dair fikir sahibi olduk. Daha doğrusu bir tanesinde gözümüze sokuldu ( ki daha önceden duyurulmuştu, Argus patchi) diğerinde ise %95 oranıdna doğrulanmasına rağmen hala kesin değil.

7.2’nin duyurulduğu Blizzconda, ”The End?” yazısından ardından Argus bütün çıplaklığıyla bize gösterilirken, 8.2 sunumunun sonundaki ” The End?” 8.3’ü –dikkatli gözlere rağmen- hala muallakta tutuyor. Bu konuya daha sonra döneceğiz.

Gözüme Çarpan İlginç Detaylar

Sinematik oldukça kısa olduğu için, asıl odak noktama geçmeden önce gözüme çarpan bazı ilginç detaylara değinmemi mazur görmemenizi umuyorum:

İçi Azerite Power ile dolu olan Titan Console’u patlamadan hemen önce oluşan renk paleti. Bu tonda bir kırmızı-mavi kontrastı bir yerden tanıdık geliyor mu?


Argus The Unmaker Mythic Özel Fazı

Pantheon’un Lideri Aman’thul

Pyromancer?

Pyromancer’ın yaklaşık 1.5 yıl önce ( Antorus Raidi geldiğinde) üzerinde konuşmaya başlayıp hala devam ettirdiği devasa bir teorisi var. Özet geçmem gerekirse Ne Pantheon’a (Argus’a veya Sargeras’a değil, Pantheon’a) ne de Light’a Void’e güvendiğimizden daha fazla güvenmememiz gerekiyor. Ve Argus-Sargeras-N’zoth arasında doğrudan bir bağlantı kuruyor. Konuyla alakası olmadığı için bu kadar bilgi vereceğim ancak talep olursa Pyromancer’ı konuşmayı çok isterim burada. Söyleyeceğim son şey, N’zoth’un amacı kardeşleriyle aynı olmayabilir.

”Onu bulmak için kendinizi yıldızlarn çemberinde boğmanız gerekiyor”

Gözüme çarpan diğer bir detay da bu oldu. Enerjilerinin rengi maviden kırmızıya dönen Titan yapılarından kopan zincirlerin parçaları, karanlığa doğru düşerken yıldızları andırıyorlardı.

Şimdi bu karede itiraf etmem gereken bir şey var. Sinematiği izledikten sonraki yarım saat boyunca ”ABİ BURASI AZEROTHUN ÇEKİRDEĞİ!!” diye direttim. Çünkü hem N’zoth’un Azeroth’u corrupt ettiğine dair teorim ile uyuşuyordu, hem sinematiğin geçtiği bölgenin Azeroth’un çekirdeğine çok yakın olması bana hiç mantıksız gelmiyordu hem de alev alev yanıyordu arkadaş N’zoth’da oradan çıktı işte?! Yok değilmiş.
Ciddileşirsek tekrardan, N’zoth’un çooook fazla gözü olduğunu biliyoruz ve ÇOK büyüık olduğuna dair diretiyorum uzun süredir. Bunun sebebi de kendisinin boyutunun en az Kul’Tiras-Zandalar-Broken Shore-Maelstorm çemberini kapladığına emin olmam. Ve burada açtığı sadece bir gözü. Peki burada bir şey tanıdık geliyor mu?

Warbringers: Azshara sinematiğinde N’zoth Azsharaya ”I’m a GOD!” diye atarlanıp gözlerinin tamamını açtığında hepimiz Azsharanın bir hayal alemine alındığını düşündük. Ancak (burada fikir kredisi Taliesin‘e gidiyor)  N’zoth orada gözlerini açtığında hokus-pokus yapmak yerine yaydığı müthiş parlak ışık yüzünden ( işte BU YÜZDEN N’zoth’un Azeroth’un çekirdeğine çok yakın olması fikri mantıksız gelmiyordu. Bu müthiş ışığın sebebi ne?) denizin altında sesszce bekleyen bütün Black Empire’ı aydınlatmıştı. İncelememize konu olan sinematikte de buna gönderme olduğunu düşünüyorum açıkçası.
”Elmasların kralı bir piyon yapıldı”
Evet bu whisperın Magni’yi kasttetiğine artık emin olabiliriz. Çünkü Azshara bile ” Ah ne güzel bir ironi! Elmasların kralı bir piyon oldu’‘ diyor fight sırasında. Ancak burada insanların karıştırmaması gereken konu Magni’nin bir piyon olması onun kötü niyetli olması anlamına gelmek zorunda değil! Çünkü köle olmak ile piyon olmak farklı şeyler. Magni Azeroth’a iyilik yaptığını sanarken en başından beri N’zoth’u dinliyor olabilirdi.
N’zoth’un ”tentacle”ının ete bürünmüş şekilde değil saf  Shadow Magic şeklinde platforma uzanması.Void değil Shadow. İkisinin tam olarak aynı şeyler olduğunu düşünmüyorum. Shadow’un Death‘e daha yakın olduğunu düşünüyorum açıkçası. Bu da aklımızda olsun. Diğer detay ise titan yapılarının gözlerinin kırmızıya dönmesi. Ürkütücü.

Ve bu yüz ifadesi. Bence şu ifade ve arkasından olanlarla ilgili başlı başına bir post yazabilirdim. Üzerine en çok konuşulması gereken konu bu ve bunun ardından olan şey.

Azshara’nın suya çekilmesinin ardından ortada N’zoth yok. Sadece engin bir okyanus,onun ortasında kalmış ufak ölümlüler ve gözleri önce kırmızıya dönen ardından sönerek kapanan Titan yapıları var. Titanların, Old God’lar ve özellikle N’zoth üzerindeki son kontrolü de artık gitti. ”Bütün gözler açılacak!” fakat Titanların gözleri kapandı.
Evet artık sinematikteki tek ama bence müthiş önemli cümle hakkında konuşabiliriz.
‘Bütün gözler açılacak!” bunu N’zothdan ilk duyduğumda (8.1.5 voice linelarını dinlerken) ”Herkes gerçeği görecek! Hepiniz körsünüz!” gibi baya Tarikat kafasında bir şey olduğunu düşünüyordum.
Ancak ölü olan Azshara’nın gözlerini açarak hayata dönüşünü görüşümüzden hemen sonra bu cümlenin gelmesi bence çok manidar. N’zoth’un ona biçilecek olan Cthulhu rolü ile bütün Old Godları uyandırarak başımıza büyük bir bela açacak olması yaklaşık 2 yıldır söylediğim bir şeydi. (Ki eski postlarıma bakarsanız görebilirsiniz.) Ve bence bu cümle bunu doğrulayan şey oldu. N’zoth bütün gözleri açacak: Yani;
Ya diğer Old God’ları, ”uyuyan” şehir N’yalothdaki bütün Old God ordularını ( Faceless’ından Aqir’ine kadar) N’zoth uyandıracak. Ki ölüm ile bence en çok alakası olan ve ilgilenen Old God. Shadow Lands ile içli dışlı da olabilir.
Diğer ihtimal, -ki daha çılgın ama daha eğlenceli- N’zothun Azeroth’daki bütün ölüleri dirilterek kendisine katma ihtimali. N’zoth ölüm kavramı üzerinde ustalaşmaya çalışıyor olabilir. Ki Lich King ne kadar güçlü olursa olsun, N’zoth ile ölülerin (yani en azından şu andan itibaren kaldırılacak olanların) kontrolü üzerinde yarışamaz. Uther’ın mezarı yenilenmişti expansion başında, hatırlıyor muyuz? Ve bu durum, Sylvanas’ın neden durup dururken bu Ölüm Seferi’me çıktığını da açıklayabilir. Ölenleri N’zoth’dan önce kontrol altına almak!
Bir diğer durum – ki ben dahil hepimizi hayal kırıklığına uğratan- N’zoth’u görememiz. Hala okyanusun dibinde, hala gölgelerin arkasında. Sakin kalmayı ve beklemeyi sürdürüyor. Azshara’yı da yanına çektiğini düşününce, N’zoth’u denizin dibinde bekler halde tutmanın 8.3’te olacak bir Thunder Bluff raidi ile Faction War’un bitirilmesine olanak sağlayacağını düşünüyorum. (Bu benim kesinlikle istediğim bir şey değil bu arada. Hatta içim sıkılıyor şu an Faction War’u düşününce) 
Ancak bize, 8.2 sinematiğinin sonunda BFA’nın son boss’unun kim olacağını anlayacağımız söylenmişti Bu durumda bu kişi N’zoth olabilir, ama Azshara da olabilir. Unutmayın ki ölmedi ve bir sonraki raidde tekrar karışımıza çıkabilir. Bu bana mantıksız gelmiyor. Çünkü Kil’jaeden Tomb of Sargeras’ın sonunda ölmeseydi ve Argus patchinde son boss olarak karışımzıa tekrar çıksaydı, -yani hemen sonraki patchte,- şikayet etmezdim. Azshara’nın 3.cü ölümünün ardından yaşanacak bir olay Old Godların tamamen dirilerek serbest kalmalarını sağlayacaksa, bu şekilde hem Black Empire tehdidi ve N’zoth bir patchte harcanmamış olur hem de Ilgynoth’un whisperlarından bir tanesi daha –3.cü ölümünün saatinde bizi çağıracak!– gerçekleşmiş olacak. 
Evet, süresinden dolayı kimsenin beğenmediği sinematik hakkında ancak bu kadar yazabildim. Üzüldüğüm şey, BFA her patchiyle her sinematiğiyle soruları cevaplayacağına daha fazla soru doğuruyor. Ancak bence şu 1 dakikalık sinematik, 8.3 konusunda Blizzard’a muazzam bir manevra alanı verdi. Eğer Blizzard bir Old God’ın tamamen serbest kalışını bize düzgün sunarsa (bütün Azeroth’un delirmeye başlaması gibi) konu çok güzel yerlere gidebilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: