Alıntı Teoriler: Pyromancer- Onur mu Sadakat mi?

 Varok Saurfang
”Gerçek” Horde’un Savunucusu
Horde’un onuruna her şeyden daha fazla önem veren bir general
Sylvanas’a karşı ”Horde’un onurunu kurtarmak” için yapılan direnişin de başında
Peki cidden öyle mi?…

Pyromancer öyle düşünmüyor:

” Size bugün bazı kilit noktaları ve olaylar anlatarak,  Saurfang’in onurlu olmayı bizim ondan beklediğimiz kadar önemseyip önemsemediği hakkında tartışmak istiyorum.

Battle For Azeroth boyunca Saurfang Sylvanas’ın yaptığı her şeye karşıymış gibi görünüyor.  Expansion başından itibaren Sylvanas bir ”Ölüm Seferi”ne çıktı. –Bildiğimiz başka bir Sefer’e de benziyor gibi sanki ama boşvverelim, eminim alakalı değildir!-  Sylvanas Dünya Ağacı’nı yaktı -Saurfang’in yine şiddetle karşı çıktığı- ki bildiğimiz şey bunu ”Kötüyüm ben kötüyüm!” demek için değil, umudu yok etmek için yaptı.

Oyunda belirtilmeyen bir detay, Dalerin Summermoon’ın yaşamının son anlarında Sylvanas’da gördüğü duygular Öfke ve Nefret idi. –Yine hepimizin bildiği bir Demon Titan Overlord’a benziyor gibi ama bu da bir tesadüftür tahminen!- 

Saurfang ile alakalı garip detaylar var.  ”A Good War” romanını okursanız ( BFA Collectors Edition’da verilmişti Pre-Patch sırasında. Şu an Blizzard’ın sitesinde bedavaya indirilebilir. -Murathan) Sylvanas ve Saurfang’in Sargeras kılıcını Silithus’a sapladığından beri bizi nasıl işlettiklerini görebilirsiniz. Ve burada komik olan şey,  ikis de Orgrimmar’da S1:7 ajanları olduğunu biliyorlardı. Bu yüzden aralarında bir çatışma yaşandığına dair S1:7 ajanlarına sahte bir izlenim verdiler. Hatta bu o kadar ileri gitti ki Saurfang ile Nathanos arasında bir kavga düzenlediler ki Alliance Horde liderleri arasında gerginlik olduğunu düşünsün. Horde parçalara ayrılıyordu!
Açıkçası benim düşündüğüm şey,  Sylvanas ve Saurfang bu tiyatroyu hala sürdürüyorlar.

”Her zaman olduğu gibi Sylvanas haklıydı. Saurfang ağzından dökülecekleri dikkatle seçti: ”  Buna hazırlanmak zaman alır.  Hele Alliance her hareketimizi gözetlerken imkansızlaşabilir.

Sylvanas’ın gülümsemesi genişledi ” Bence casusları ileride çok işimize yarayacaklar”

Bildiğiniz üzere Saurfang onurlu olmayı çok önemsiyor. Old Soldier sinematiğinde oğlu Dranosh’a söylediklerini hatırlayın ” Sen onurlu bir şekilde öldün oğlum fakat ben yine bundan mahrum bırakıldım”   Horde olsanız da olmasanız da bu sahnede çok duygulanmışsınızdır.  Ancak kraliçenize veya SavaşŞefinize ihanet etmekten daha onursuz bir davranış olamaz. Bu yüzden ben, Saurfang’in Sylvanas’ın arkasından iş çevirdiği fikrine karşı çıkarak Sylvanas ve Saurfang arasında yaşananların en başından beri bir tiyatro olduğunu savunuyorum! 

Burada komik olan şey, Battle For Lordearon’da Saurfang yakalandığında Anduin’e ”Sen onurlu olmak hakkında hiçbir şey bilmiyorsun!” diyordu. Ve biz onu kurtardıktan sonra da ” Onur ve Sadakat arasındaki farkı bilin ve dua edin ki bir seçim yapmanız gerekmesin!” demişti. Çoğumuzun düşündüğü üzere Saurfang orada Onur ile Sadakat arasında bir seçim yapması gerektiğini ima ediyordu.  Fakat bağlılık yemini ettiğiniz kraliçenize ihanet etmek yapıp yapabileceğiniz en onursuz davranış olacaktır.  Komik olan bir başka şey ise Saurfang’in İkili Ajan olabileceğini gösteren bir çok ipucu var hikayede.

Herkes diyor ki ”Horde kötü!. Blizzard Horde’u kötü göstermeye çalışıyor!” Bakın, diyorum ki HADİ KÖTÜ OLALIM! ( Valla buna ben de katılıyorum, şu an Horde’um ve kötü OLMAK BENİ ZERRE RAHATSIZ ETMİYOR.)  Horde’un ne olduğunu düşünürseniz eğer, ezilmiş ve aşağılanmış -Taurenler dışında- ırkların oluşturduğu bir topluluk. Blood Elfler, Orclar, Forsaken ve Troll gibi. Bir açıdan vahşi ve ilkel kabilelerin bir araya gelerek oluşturduğu bir topluluk Horde!  O yüzden hadi kötü olalım! Nihai zafere ulaşmak için pis, iğrenç korkunç şeyler yapan taraf olalım! Sylvanas hakkında insanların anlamadığı şey Sylvanas bir pislik ( ya valla kelimenin orjinali çok uygundu da böyle çevirebildim burada , siz tahmin edin artık 😦 ) ve öyle olduğunu da biliyor.  Ve sizin onun hakkında ne düşündüğünüzü de zerre umursamıyor.

Her gün buluşmayı sürdürdüler. Bu fark edilebilir bir durum olduğu için bir açıklama gerekebilirdi. Saurfang dikkatlice planlamaya çalıştı. Asla Warchief’ien karşı gelir şekilde konuşmadı veya açıkça karşısında durmadı, onurlu bir Orc’un yapması gerektiği gibi. ”

”Bunun karşılığında Sylvanas eline bir parşömen tutuşturdu. ”  Alliance sen ve benim her gün birbirimizi boğazladığımızdan şüpheleniyor. ”

Sylvanas sadece kazanmayı önemsiyor.  Ve onurlu olmak bir ceset için en ufak bir şey ifade etmez. Saurfang’in İkili Ajan olması konusuna dönelim:

-Stormwindden Saurfang’i kaçırışımız. Saurfang bizim oraya onu kurtarmaya gelmediğimizi zaten biliyordu. (Sizin aradıklarınız yan tarafta, benim için burada olmadığınızı biliyorum) Belki muhafızlardan duymuştur ama ne olursa olsun biliyordu onun için orada olmadığımızı. Saurfang bize orada bekleyeceğini söyledi ve tiyatroyu sürdürmeye devam etti. Bize Sylvanas’ın Horde’una dönmeyeceğini söyledi.

-Battle For Lordearon’da yakalanmasının ardından Anduin ona ”Döndüğümde onur hakkında konuşmaya devam ederiz” dediğinde Saurfang’in ”Eğer geri dönebilirsen” demesi. Sylvanas’ın planladığı tuzağı ( Baine’ın aksine?) biliyor gibiydi. Ve senaryo boyunca Sylvanas Saurfang’e sataştı. Bize resmen bir şov sundular. Çünkü herkesin -biz oyuncuların bile-  bu ikili arasında yaşananlara inanması gerekiyordu.

Bütün bunları bir araya getiren şey ise, Antorus The Burning Throne’da karşılaştığımız Varimathras’ın ağzından dökülenler.  Varimathras ile ilk karşılaştığımızda,  -Horde ve Alliance’a özel olarak- özel bazı diyalogları vardı:

Alliance oyuncularına:

”Ah, sizin şu Alliance hala ayakta. Beklediğimden daha uzun bir süredir hem de. Onun çöküşünün tohumlarını çoktan yerleştirdiği halde. O çok sabırlı, orası kesin.
Tahtlarınız ihanet yüzünden kırmızıya boyandığında, kutsal yerleriniz yandığında (
Teldrassil!)  ve parçalanmış maske ( Forsaken) ocaklarınızın tepesinde dalgalandığında anlayacaksınız. Ama çok geç olacak!.Gerçi bunlarn hiç önemi yok, çevrenizde toplanan gerçek karanlığı göremiyorsunuz”

-Horde oyuncularına:
Söyleyin, Sizin kemikli ve derili tahtınızı ele geçirdiğinde, bağlılığjnız zorlandı mı?  Hayır, bahse girerim ki o tahtı isteyerek teslim ettiniz, ya da öyle olduğunu sandınız.  Gerçi bunlar önemsiz. Tam ortanızdaki karanlığı görmüyorsunuz!”

Varimathrasın söylediklerinden bazıları çok önemli. Hadi önce Alliance hakkındakiler ile ilgili konuşalım:

Varimathrasın -Sylvanas’ı kastederek- Alliance’ın içine yıkım tohumlarını çoktan yerleştirdiğini söylemesi.  Bu size çok çılgın gelebilir ama Sylvanas Anduin’e babasını bilerek öldürmediğni, yapabileceği bir şey olmadığını söylemişti. Ama durum şu ki Varian orada ölüme terk edildi. Bu yüzden yıkım tohumlarını ekmek ile kastedilen şey Anduin’in Alliance’ın başına geçmesini sağlamak olabilir. Çünkü Anduin genç,  kolayca manipüle edilebilir ve gerçek şu ki Sylvanas çok zeki ve taktik zekası çok üst düzey bir karakter. (.( Yani gitti karşısına ”Yavru Aslan” ı koydurdu.) Ve çok sabırlı,  sahip olduğu zaman sonsuz çünkü doğal yollar ile ölmesi imkansız

Kutsal Yerleriniz yandığında, ah evet Teldrassil, Night Elflerin kutsal evi.Yandı. Belki yanacak başka yerler de vardır.  ”Tahtlarınız ihanet ile kırmızıya boyandığında”  İnsanlar Alliance’a kimin ihanet edebileceğini tartışıyor.  Bu Saurfang olabilir ve kullanılan ifade dikkat çekici ”Kırmızı. Bunu söylerken  kan akmasını kastetmesi çok yüksek bir ihtimal ama ya kasttettiği şey  Horde  ise?

Çünkü Anduin ve onun herkesin içindeki iyiliği görme arzusu Saurfang’i kendi isteğiyle serbest bırakmasına yol açtı. İzin verin de Wrathion Mists Of Pandaria’da Anduin ile vakit geçirirken onun hakkında ne demiş hatırlatayım:

Anduin’in herkesin içindeki iyiliğe odaklanma arzusu onun sonunu getirecek”

Son olarak Çevrenizde toplanan gerçek karanlığı göremiyorsunuz! a gelelim. Buradaki Gerçek karanlık vurgusu çok öenmli. İnsanlar bunu Void olarak düşünüyor ama Varimathras çevrenizde toplanan diyor. Bence buradaki vurgu Death. BFA boyunca Death kavramına dair müthiş bir vurgu yapılıyor. Drustvar, Uldir, Bwonsamdi gibi.  Death Alliance’ın çevresinde toplanıyor.

Horde ise,  -Malfurion’un Saurfang’e söylediği gibi-  Ölüm’ün yoluna sokuldu. Sylvanas Helya ile bir anlaşma yapmıştı.  Ki yakın zamanda Helya’nın ölmediğini de öğrendik.  Ayrıca Sylvanas Zul ve Talanj ile de bir anlaşma yaptı ki onları kurtardık ve bu sayede Zandalari Horde’a katıldı. Hani krallarının tesadüfen Loa Of Death’e soyunu bağladığı imparatorluk! Oldukça garip değil mi? Death/Horde Alliance’a iyice sokulmaya başladı gibi gözüküyor.

Horde tarafına bakarsak:

Varimathras Sylvanas’ın Warchief olduğunu biliyor. Peki bu nasıl olabilir? Orada bile değildi ki? Ve bu süreçte herhangi bir zorlama veya baskı yaşanmadığını? Diyor ki –Bahse girerim ki onu isteyerek teslim ettiniz- amanın! Evet öyle yaptık! ”Loa ruhları” Voljin’e konuştuğunda biz ciddi ciddi tahtı teslim edip gittik.  Kimse sorgulamadı bile. Varimathras haklı. Peki ya kendi isteğimizle verdiğimizi sanmamız? Bence bu da planlanmış bir şeydi. -Tam ortanızda duran karanlığı göremiyorsunuz- İşte o Sylvanas, işte o Forsaken. Ölüm çoktan aramızda yürüyor. Ve bu da bize doğru sokulan sonsuz boşluk. BFA’nın Kıyamet’i başlatacağını düşünmemin sebeplerinden birisi de bu.

Gelmek istediğim nokta, çok tesadüfi öyle değil mi? Varimathrasın tüm bu olayları bilmesi. Veya Sylvanas’ın bu manyakça sefer‘e başlaması. Sylvanas’ın Legion’ın piyonu olan birisi tarafından Bansheeye dönüştürüldüğünü de düşününce…

Saurfang’i Dark Rangerlar ile köşeye kıstırdığımız senaryoyu düşünelim. ( Bu video sırasında o senaryo yoktu oyunda, Spoiler olarak belirtti-Murathan) Sylvanas’ın bütün Elit kadrosunu öldürerek yanına gittik ve tepkisi şöyle oldu:

Yani Saurfang bütün elit suikastçilerimi öldürmüşken sen ufacık yaralarla sıyrıldın öyle mi?. Tamam’

Ve Sylvanas bu konunun üzerine bir daha gitmedi. Diyeceğiim şu ki Sylvanas müthiş zeki bir karakter. Millet ”Kötü yazarlık bu kötü yazarlık höehehö!” diye bağırıp çağırıyor ama bence bu şu ana kadar ki en iyi yazımlarından. (bence de öyle)  Bence Sylvanas’ın Saurfang’i Alliance’ı bitirecek tohum olarak oraya yerleştirmesi muazzam olurdu. Saurfang’de Warchief’ine bağlı kalarak onurlu olmaya devam edecek böylece ve Saurfang’in ölümü bu yüzden olacak. Old Soldier sinematiğinden biliyoruz ki Saurfang onurlu bir ölümü olsun istiyor. Varina gördüğümüz son onurlu ölümdü. Allaince ve Horde’un kaçabilmesi için feda etti kendini. Arthas veya Tirion bile onurlu bir şekilde ölememişlerdi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: