WITCHER ÖVMECELER: KÖTÜLÜĞÜN VE DELİLİĞİN ”GRİ” DİYARI; VELEN!

Witcher 3 övme serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Karanlık, gizemli diyarımız Velenin görevlerini bitirdim (farklı seçimlerle) ve diyeceğim tek şey şu:  Bir insan yaptığı her seçimde başkalarının hayatını mahveder mi? Ediyormuş. Ben kimseye yardım etmesem daha iyi arkadaş!

Özetle, eski bir arkadaşımız olan Keira Metz ile Ciri’nin izini sürmemizin ardından Keira, Ciri’nin Ladies Of The Woods diye anılan bir cadılar grubu ile karşılaştığını düşündüğünü bize söyler. Bu hanımların yaşadığı yer Crockback Bataklığıdır.  Son derece tekinsiz olan bataklığa ( ha bir de gece) gittiğimizde, bu tekinsizlik yetmezmiş gibi bir de şarkı söyleyen bebeler ile karşılaşırız. Niye ki ya?

Şimdi, çocuklar normalde eldivenle sevilecek kadar ürkütücü ama benim bunları korumam gerekiyordu bu kez.

Bir Godling olan ve ninemizin yakınlarda olmasını istemediği Johnny’ye yardım edip bataklığa getirmemizin ardından, Anna yardıma ihtiyacımız olduğuna ikna olarak bizi Leydi’lerin karşısına çıkarmaya karar verir.

Evet bu eğlenceli karşılaşmada özetle, bize duvardaki örtüden (insan saçından yapılma) konuşan, son derece güzel 3 hanımefendinin isteği üzerine, yakındaki Downwarren köyüne musallat olan, ve bu hanımlar ile şahsi bir husumeti olan  kadim kötülüğü durdurmak için yola çıkarız. Bunun karşılığında Kocakarılar (The Crones) bize, Ciri ile karşılaştıklarında yaşananları anlatacaklardır.


Velen’in Kadim “Kötü” Ruhu

Köyde konuşmamız gereken arkadaştan, o kötülüğün 3 yıl önce orada uyandığını  ve köydeki insanların kabus görmelerinden, çocukların sakat-hasta doğmalarına kadar pek çok şeyden sorumlu olduğunu öğreniriz. Ben en başta bunun, köylülerin o canlının kötü olduğuna inanması için The Crones tarafından yapıldığını düşünmüştüm ancak cidden o varlık yapıyormuş. Amacı o cadılara tapan insanları bezdirmek.

Bu ağacın içindeki canlıyla ilk karşılaştığımda, bana ”Bana yardım et. Yardım et ki büyük bir tehlike altında olan çocukları kurtarabileyim’‘ dediğinde, ”Ya o kadar iğrençsin ki resimden bana konuşan elemanlara senden daha çok güveniyorum’‘ diyerek kendisini öldürmüştüm. Peki bu neye yol açtı? Yetim çocuklar ormanın hanımlarına kebap menü oldular. Yani ruh uyarısında haklıydı.

Şimdi ,bu varlığın ne olduğunu kendi araştırmalarım sonucunda anladığım şekilde açıklamaya çalışayım:

Denir ki en başta sadece o dördü vardı. Anne, Her Şeye-Vakıf-Hanım, uzak diyarlardan Velen’e gelmişti. Ve yalnız olduğu için toprak ve sudan 3 kız kardeşi yarattı. Çok uzun zaman önce Anne, Velen’i yönetirdi ve kız kardeşler onun sesleri olarak isteklerini iletirlerdi. Her bahar ayında tahıl, insan ve hayvan kurban edilen Anne, bir noktadan sonra deliliğe yenik düştü.

Bölgede yaşayan insanların bataklığa giderek canavarlara yem olmalarına veya birbirilerini öldürmelerine sebep oldu ve Velen kana boğuldu. Diyarın ölmekte olduğunu gören kız kardeşler Whispess, Brewess ve Weawess, bir gece Anne’yi öldürerek ruhunu bir ağacın içine hapsettiler. Ancak ormanın gerçek hanımının ruhu bu diyarları terk etmeyi reddetti”

Soldan saga: Whispess, Brewess ve Weawess.

Yani The Crones sütten çıkmış ak kaşık olmayabilir ama bu yardım ettiğim kadim canlı da çok iyi niyetli değilmiş. Yukarı tükürdüm bıyık aşağı tükürdüm sakal. İşte bahsettiğim grilik burada devreye girdi. O zamana kadar saf kötü olduklarını düşündüğüm o cadılar bir anda önüme haklı sebepler sundular. O kadim “kötülük” çocukların kaçmasına yardım ettiği için bizim üçlü Anna’i cezalandırdı!

5 thoughts on “WITCHER ÖVMECELER: KÖTÜLÜĞÜN VE DELİLİĞİN ”GRİ” DİYARI; VELEN!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: