Aman Aman Neler Oluyor Böyle?! (Tamamen Spoiler Dolu Bir Yazı)

Selamlar efendim! Eğer takip edeniniz varsa yaklaşık 2 haftadır bloguma Warcraft dışında konulara da yer verdiğimi fark etmiştir. Çünkü Warcraft’a ara verdiğim halde yazmaya devam etmek istiyordum ki, tahminen bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Her konuda yazacağız.

AMA ŞİMDİ ASIL MEVZUYA GELELİM:

Bu sabah saatlerinde Wowhead, 8.2.5’in PTR’da açılmasıyla beraber ulaştığı ilk model güncellemeleri ve senaryo bilgilerini paylaştı. Öyle şeyler var ki, açık konuşmam gerekirse, bir mini patch olmasını beklediğim, ”eh gelsin de görelim” dediğim şu ara patchi müthiş bir sabırsızlıkla bekliyorum şu an. 8.2.5’de Calia Menethil, Zappy Boi, Wrathion ve Valeera Sanguinar’a model güncellemeleri gelirken,  Wrathion’un Karazhanda olduğunu ve N’zoth’un onu takip ettirdiğini göreceğiz! Ek olarak Durotar Warfront’u geliyor!

Şimdi, daha önce spoilerlı bir içerik için tahminde bulunmadım bu blogda. O yüzden, -an itibarıyla elimizdeki bilgilerin kısıtlılığından ötürü- bu yazı pek uzun olmayabilir. Pyromancer ve Bellular’ın bu konuda video yüklediklerini gördüm fakat etkilenmemek için henüz izlemedim. Şimdi parça parça gidelim;

Özlettin Kendini Karazhan, Mechagon Nerede Sen Nerede?


Evet, Wrathion -ne kadar süredir olduğunu bilmesek de- Karazhandaymış! Ama öyle alelade bir yerinde de değil, o meşhur ”Karazhan Catacombsda! Burasının niye bu kadar önemli olduğundan bahsetmek gerekirse eğer; Karazhan’ın altındaki bu dehşet verici kısım, TBC’den beri oyunda bulunuyor ancak buglardan faydalanmadığınız sürece bu alana girmeniz mümkün değil. Karazhan’ın gizemli bit yer olduğunu biliyoruz ancak buraıs cidden sıkıntılı bir yer. Sırf insan kemiklerine ayrılmış bir odası var. 

Bu derece gizli bir bölge tabi ki saklanmak için çok uygun. Ve Blizzard sonunda burayı kullanmaya karar vermiş gibi görünüyor. Ama Wrathion neden N’zoth’dan saklanıyor? Açıkçası elimizde karakter diyalogları bile olmadığı için kesin bilgiden yoksunuz.

Şimdi teker teker, bana göre önemsizden önemliye doğru gidelim:

8.2.5’in oyuna ekleyeceği yeni Warfront tam Orgrimmarın önünde cereyan edecek gibi gözüküyor elde edilen haritaya göre. Blizzard’ın ”Abi SOO 2, SOO 2 ya işte ” geyiklerine şaka ile karışık tepki olarak –aha alın size Orgrimmar ama önünde takılacaksınız- oyuna eklemeye karar verdiğini düşünüyorum açıkçası.

Zappy Boi!

Eh, Saurfang’a destek olmak için shoulderını çıkaran ilk kişi, Genn’i kızartarak Zappy Boi ünvanını alan ve BFA’nın ilk RPG seçimini bize sağlayan fan favourite bir karakterin şimdiden yeni bir modele sahip olması ilginç. Kendisinin abartıldığı düşünsem de, -çünkü cidden loreda çook daha önemli karakterler var şu an- emin olduğum bir şey varsa o da bir patchte modeli yenilenen karakterin mutlaka onun içinde rol aldığı. Bu yüzden Zekhan’ın ya Sylvanas’a karşı yapılacak ayaklanmada ya da Durotar Warfrontunda boss olarak (bu daha yüksek bir ihtimal, açıklayacağım.) karşımıza çıkacağını düşünüyorum.

Valeera Sanguinar

Ah nerelerdeydin sen, gölgelerin dansçısı, gizli Alliance aşığı (eh, Varian çok kadim dostuydu)  güzeller güzeli Valeera! Şu anki hali de güzel olsa da, aynı Lorthemar’a yapıldığı gibi kendine özgü -ve çok güzel- bir modele kavuşacak olması çok hoşuma gitti. Valeera’nın da Zekhan ile aynı ihtimallerde yer alacağını düşünmek ile beraber War Campaignde yer alması ihtimaline daha fazla ağırlık veriyorum çünkü, hem bu meselenin doğrudan içinde olmak isteyeceğini – Baine’in hapsedildiğini Alliance’a söylediği düşünülünce- hem de bir suikastçi olmasının War Campaign’e daha fazla uyacağını düşünüyorum açıkçası.

WRATHION

Evet işlerin ilginçleşmeye başladığı yere geldik İlk bombamız Wrathion,  Deathwing’in corruptiondan arımış tek çocuğu olduğunu iddia eden, benim açıkçası Chaotic Good (kutsal amaca ulaşmak için hiçbir aşırılıktan kaçınmamak, çevresindeki karakterleri genelde hedefine ulaşmak için araç olarak kullanmak) olarak nitelendirdiğim Wrathion kesinlikle kötü  bir karakter değil! Önce burada bir anlaşalım lütfen. Doğru amaca ulaşmak için ”yanlış” davranmak, neticede nihai kurtuluşa ulaşılıyorsa eğer, ”yanlış” mıdır?

Alliance ve Horde’un hiçbir zaman tamamen birleşemediğini, bir süre bir arada savaşsalar bile mutlaka tekrar boğaz boğaza geldiklerini, yaklaşan Burning Legion tehlikesine karşı  tek vücut olunamayacağı için taraflardan birinin diğerini yok ederek veya en azından, elimine ederek tüm Azeroth’u tek bayrak altında toplaması ve topluca savunma. Bunun için Gaarrosh’u desteklemekten tutun, Varian’ın Horde’u yok etmeyişine  kızmak (SOO’dan sonra) veya ”bunlardan bir halt olmayacak” diyerek Azeroth’u savunması için Iron Horde’u kurdurmak yanlış mı gerçekten? Kötü davranışlar mı bunlar?  Evet öyle gözüküyor olabilir ancak Wrathion hangi konuda haksız? Alliance ve Horde’un ASLA birleşemediği konusunda mı yoksa Azeroth’un sürekli kozmik tehlike altında bulunduğu konusunda mı? Arthas’ın da amacı bütün Azeroth’u Scourge’a çevirerek tek bayrak altında toplamaktı. Burada haksız olanlar Wrathion(LK’mi yoksa, factionlar mı sıkıntılı?

Sylvanas: Barış ne kadar sürecek general? (Saurfang). 5 yıl, 10 yıl? Peki sonra? Alliance ve Horde tekrar savaşacak, belki sen değil ama senden sonra gelenler bu savaşı devam ettirmek zorunda kalacaklar. Barış asla kalıcı değildir.

Evet şimdi Wrathion’un  Karazhan’ın dibinde saklanıyor olmasının ve N’zoth’un onu arıyor olmasının güncel lore’da bize neler anlatmak istiyor olabileceğine bakalım; Her şeyden önce Karazhan sonsuz bir bilgi kaynağı. Khadgar, Legion’ın sonunda bize ”Karazhan’a gitmeli ve eski ustam Medivh’in kütüphanesini araştırmalıyım. Belki arşivinde, Azeroth’u ölmekten nasıl kurtaracağımıza dair bir şeyler bulabilirim” diyerek Karazhan’a gitmişti. Khadgar’dan bir daha haber alamadık bu arada. Neticede, Karazhan muazam bir bilgi kaynağı. Pillars Of Creation’lar hakkında bilgileri de oradan toplamıştık Legion’ın başında. Wrathion, oraya Azeroth’un nasıl iyileştirileceğini araştırmak için gitmiş olabilir veya saklanıyor olabilir.

Peki neden saklanıyor? İşte burada iş ilginçleşiyor çünkü Wowheaad makalesinde, Karazhan Catacombs’unun 5 kişilik bir senaryo (yani aslında bir dungeon olabilir) olacağı ve Wrathion’u N’zoth’un ajanları onu bulmadan önce bulmaya çalışacağımız belirtiliyor. Peki N’zoth Wrathion’u neden arıyor olabilir? Açıkçası gerçekten emin değilim ama aklıma gelen tek şey ”Babanı corrupt ettim seni de edeceğim gel şuraya!” demiş olma ihtimali. Ki N’zothun uyanır uyanmaz işe koyulması da çok hoş bir detay.

CALIA MENETHIL!

Eveet geldik benim için zurnanın zırt dediği kısma. Zappy Boi’den bahsederken, modelleri yenilenen karakterlerin hikayede aktif rol almaya başladıklarını belirtmiştim. Ve emin olun Calia’nın Sylvanas’a karşı bir ayaklanmanın başladığı bir dönemde Blizzard tarafından sahaya sürülmesi kesinlikle bir tesadüf değil!

Bakın her şeyden önce Calia bir ME-NET-HIL. Menethil soyadı bu lore’un en güçlü soyadlarından birisi, sanırım bundan kuşkumuz yok? Before The Storm’da yaşananlardan haberdar olduğunuzu varsaydığım için o kısımları atlayacağım. Calia’nın şu an güç olarak Sylvanastan aşağı kalır bir yanı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Saa’ra onun geleceğini görüp büyük bir istek ile dirilttiğine göre, ona büyük bir güç bahşetmeyi de ihmal etmemiştir. Ama iradesinin karşılığında mı?

Blizz’e Serzeniş- YA ARKADAŞ OYUNUMUZUN 15.Cİ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ DİYORSUNUZ AMA BİR NPCLERE(LORE KARAKTERLERİNE VERDİĞİNİZ ÖZELLEŞTİRME/KIYAFET SEÇENEKLERİNE BAK Bİ BİZ GARİBAN OYUNCULARA? YA ŞU CALIA’NIN GİYDİĞİ CLOTH ARMORSA BENİM PRİESTİM NE GİYİYOR? BLOOD ELF FEMALE’İMİ ENDAMIYLA EZDİ GEÇTİ BİR LIGHTFORGED UNDEAD! -Blizz’e Serzeniş, Son.


Calia Lordeearon tahtı üzerinde hak iddia etmesi (ehm, yani en azından Lordearon olan Plagulands-Trisfal Glades diyelim) durumunda Sylvanas’tan soğuyan Forsakenlardan destek almakla kalmayacak, oyuncu topluluğundan da destek alacaktır.  Arthas’ın kız kardeşinin, tartışmasız şekilde varisi olduğu bir krallık üzerinde hak iddia etmesi, Blizzard’ın Sylvanas’a zarar vermekten korkmasına neden olan (bunun kabul edilmesi gerekiyor) hayran topluluğunu çok rahat bir şekilde bölebilir.

Bu konuyu destekleyebileceğim başka bir argüman yine Before The Storm’dan. Forsaken, emirlerine uymadıkları için öldürme emri veren Sylvanas’ ı mı tercih edecektir, yoksa tahtlarının gerçek varisini mi?  Ki Sylvanas’ın Forsaken kavramını yarattığı, Lordearondakilere umut olduğu gibi konuları yadsımıyorum. Warcraft 3’ü bir tek siz oynamadınız. Ancak Sylvanas, kendi kaldırdığı bir Forsaken olan Derek’in aklını zorla kontrol altına almaya çalıştığında, veya sırf ailesini kurtarmak için Forsaken’a dönüşen Zelling’i öldürmesiyle büyük bir güven kaybetti.

Lightforged Undead konusunda ise emin değilim ancak oyuncuların yaratabilecekleri karakter modellerinde Calia baz alınacaksa, ben koşa koşa bir Undead Priest açarım düşünmeden. Ne tarafta olacaklarını ise lore’un gidişatı belirleyebilir. Tabi yeni expansionda Horde ve Alliance bildiğimiz şekliyle kalırsa?

Uzun lafın kısası, Calia Menethil ”Lordearon benim krallığım, Forsaken da benim halkım” derse eğer…

”High drama indeed”

One thought on “Aman Aman Neler Oluyor Böyle?! (Tamamen Spoiler Dolu Bir Yazı)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: