Alıntı Teoriler: Accolon: Azeroth’un Esin Kaynağı, Sargeras ve Argusun İlişkisi


”Yaratılmuş evrenin dışında,küften, şekilsiz, kabarcıklar saçan, küfür gibi bir kargaşa yığını tüm sonsuzluğun ortasında bulunuyor, engin İblis Sultanı Azathoth.”

Azathoth, Lovecraft mitosunda ”Kör ve Salak Tanrı” olarak geçer. Bu Outer God ( Dıştaki Tanrı?) aynı Yog-Sothoth gibi evrenin dışındadır. Ebedi uykudaki bu tanrı, bizi ve gerçekliği düşlemekte ve ona flüt çalan iblisler tarafından uykuda tutularak, uyanması durumunda tüm gerçekliğin yok olması engellenmektedir. Ayrıca Azathoth, bu Outer God’ların en güçlüsüdür. Yani gerçeklikte varolan en güçlü varlık çünkü gerçekliği düşlüyor, biraz beyin yakmış olabilir. Lovecraft genelde beyin yakıyor zaten.

Severek takip ettiğim Youtuberlardan Accolonun  bazı teorilerini birlikte sunmak istiyorum bugün sizlere. Teorilerinde özellikle Old Godları ve amaçlarını açıklarken Lovecraft mitosunu referans alan Accolon (ki böyle yapması normal, oradan geliyorlar zaten ) yakın zamandaki bir videosunda, Chronicles’ın Kozmik Güçler haritasında, en ortaya koyulmuş kürenin adının ”Azeroth” değil ”Gerçeklik” olarak geçtiğine dikkat çekmiş ve Azeroth’un isminin Azathoth’tan esinlenilmiş olmasının sadece ismini beğenmiş olmalarından ibaret olamayacağnıı söylemişti.

” Her şeyin ortasındaki bu küre Gerçeklik olarak geçiyor. Bence Shadowlands ”Boşluk” (Abyss diyor burada ama, ”Hiçlik” olarak çevirseydim Void ile karışabilirdi-Murathan) ile Azeroth adını verdiğimiz Gerçeklik arasında bulunuyor. Bunu anlamak için önce Old Godların temeli olan Lovecraft mitosunu bilmeniz gerekiyor. Orada Outer God adı verilen canlılar var ve bu isim boşuna verilmiyor, onlar yaşamın, ölümün ve gerçekliğin dışındalar. Great Beyond daki yaşam bir ışık okyanusunun patlaması ve Great Beyonda dağılması ile oluştu. Peki ya Azeroth o ışık patlamasının kaynağı ise? Elune’un en baştan beri var olduğunu ( ve Naaruları yaratmış olabileceğini) biliyoruz ve Azeroth’a özel bir ilgi duyuyor. Sadece o da değil, Void, Burning Legion, Titanlar, evrenimizdeki her güç Azeroth’a kilitlenmiş gibi gözüküyor.  –Yazının başında yazdığım gibi o da Azathoth’u açıklıyor- Blizzard bu ismi beğenmiş olabilir ama bence bundan fazlası var. Titanlar Sargeras’a, ”Azeroth’un karşılaştıkları her şeyden çok daha güçlü olduğunu ve uyanması durumunda Void Lordlar dahil her şeyi mağlup edebileceğini” söylemişlerdi. Ben Azeroth’un, evrendeki nihai denge olduğunu ve en güçlü Titan olduğunu düşünüyorum”

Yani Azeroth’un uyanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz ancak böyle bir şey olursa kendisi dışında her şey yok olacak bu teoriye göre. En azından benim aklım böyle bir ihtimali hayal edebiliyor sadece. Lovecraft Azathoth’u yaratırken, uyandığında ne olabileceğini kendisi hayal etmeye kalktı mı bilmiyorum açıkçası.

Bu teoriye benim ekleyeceğim şey ise, ya Sargeras kılcını Azeroth’a bu yüzden sapladıysa? Onu öldürmek için değil ancak uyandırmak için, böylece istediği şey -varoluşun sıfırlanması- gerçekleşmiş olacak. Çünkü Emerald Dream Azeroth’u uykuda tutmak için Titanlar tarafından yaratılmış olabilir, ancak bu başka bir teorisyenin ve yazının konusu. Dikkat çekmek isteyeceğim tek şey Azeroth’un gerçekten çok uzun süredir uykuda olduğu.

Accolon başka bir teorisi ile Sargeras ile Argus’u bağdaştırıyor ( ay ne şaşırtıcı.) Önceki teoriden bağımsız olduğunu belirteyim öncelikle bunun. Sargeras’ın kılıcını Azeroth’u öldürmek için değil N’zoth’u öldürmek  (Gezegenin iyice içlerine yarleşmiş N’zoth’u zehirleyeceğini düşünün-Murathan) olduğunu ancak bizim, kılıcın gücünü emerek bunu engellediğimizi iddia ediyor. Ve bizden bunu isteyenin de  Magni olduğunu vurguluyor. Şu an belki de başımıza bunların hiçbiri açılmayacaktı eğer kılıcı söndürmeseydik. Azeroth ise, bu yaşanacaklardan sonra uyanacak ve Sargerasın yanında Void Lordlara karşı duracaktı.

Sargerasın Argus ile bağıda boşa değil. Death ile sıkı bir bağı olduğu bize vurgulanan Argus’u öldürmemizi Sargeras istedi. Böylece bu Titan Shadowlands’e geçerek, Old Godları, özlerinin bulunduğu yerde öldürebilecek.

Evet diğer yazılarıma göre biraz kısa kaldı ancak, Azeroth’un loredaki öneminin kilit olduğunu tartışılmaz.Bu teoriye göre Azeroth uyanır ve bütün gerçeklik sıfırlanırsa, oradan belki de kendi istediği gibi bir gerçeklik inşa edebilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: