Umudu Öldürmek

 Evet, ilk haberini aldığımızda biz lore delilerinin akıllarını kaybetmelerine yol açan, Blizzard ekibinden Terran Gregory ve Jeremy Fesel’ın Twitter’da kıs kıs gülerek ve ”İsyanı erkenden ortaya çıkaramayacaksınız” gibi tweetler ile heyecanımızı iyice arttıran 8.2.5 War Campaign bitiş sinematiklerine kavuştuk. Hem de bir tanesi CGI!

Açıkçası sinematikleri arka arkaya ilk izlediğimde, kurgu, CGI kalitesi gibi konularda çok beğenmiş ancak Blizzard’ın yarattığı beklenti yüzünden yetersiz bulmuş ve sitem etmiştim. Fakat tekrar tekrar izledikçe, farkına vardığım ince ve hoş detaylar arttı. Bu yazıyı yazmadan önce, fikirlerimin etkilenmemesi için ne Bellular ne de Accolon‘un yayınladıkları analizlere bakmadığımı belirterek analizime başlıyorum:

DÖNGÜYÜ KIRMAK

Daha önceki yazılarımda ( 8.2 Öncesi Battle For Azeroth, Faction War Çıkmazı) bu 2 faction arasındaki artık -en azından bana- bıkkınlık veren nefret döngüsüne dair çözümlerimi belirtmiştim. Ya bir taraf diğerini tarumar edecek, ya da öyle bir şey yaşanacaktı ki ne Alliance ne de Horde bir daha savaş fikrini akıllarından bile geçiremeyeceklerdi. Ancak bu duruma Blizzard farklı bir yorum getirdi: Nefret Döngüsünü kırmaya karar verdi.

Ama burada bazı sıkıntılar var, gerçekten 20 yıldır ( Warcraft 1 çıktığından beri yani, hani Warcraft’ın temellerinde Ally-Horde savaşı var diyoruz ya, ondan) asıl önemli olanın Azeroth (Chroniclesdan beri kendisine Yavru Titanımız demeyi tercih ediyorum aslında) olduğu kafanıza, Saurfangin 2 bilge laf etmesiyle mi dank etti? Dünya oluk oluk kanarken Alliance ata toprakları olan Lordearon’u yerle bir ediyor, Sylvanas Teldrassili yakıyordu. Bu mudur? Buymuş.

Sonunda akılları başlarına geldi ve Blizzard beni oldukça şaşırttı açıkçası. PVP konusunda endişelenmemize gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü Blizzard’ın tek faction ya da factionsız bir Warcraft yerine, ya ırklara taraflarını seçme hakkını vereceğini ( Ally sempatizanı bir Blood Elf Ally oynayabilir gibi mesela) ya da, bu kez ideolojiden çok kozmik güçlere dayalı yeni factionlar seçeceğimizi ( en klişe örnek olarak Light ve Void) düşünüyorum.

Toparlamak gerekirse, bu oyunun Alliance-Horde savaşına dayanan ”temeli” Warcraft 3’te Medivh bizi ilk kez zorla birleştiğinde yıkılmıştı zaten.

BUNLARI YAZMAK GEREK
Bu kısımda yazacaklarımın tepki çekeceğini biliyorum, sağlık olsun. Saurfang’in sinematik boyunca söylediklerine bir göz atalım mı?;

Benim katıldığım Orda (Horde) kanla doğdu ve yozlaşmayla kirlendi.


Masumların kemiklerinden döşediğimiz yola ”İhtişam Yolu” adını verdik

Yaptıklarımızın onurlu olduğunu varsaydık


.Blackhand’in gerçek varisi Sylvanastır, Thrall veya Vol’jin değil

.Kim onurlu ben mi?

-Orda, geçmişi tarafından zincirlenmiş durumda.


Pyromancer’ın Saurfang hakkındaki teorisini (fos çıktı bu arada teori) alıntıladığım yazımı okuduysanız onun ”kötü” olmayı, herkesin yapamayacağı şeyleri yapmayı Horde’a yakıştırdığını biliyosunuzdur. Açık konuşmam gerekirse ben de böyle düşünüyorum.Geçmişi barbarlık dolu Troller ve Orclar, kibir abidesi Blood Elfler, paradan başka bir şeyi umursamayan Goblinler, kendilerinden başkasını umursamayan Ölüler ve tüm bunlara resmen zıt bir şekilde barış huzurdan başka bir şey istemeyen Taurenlar aynı tarafta savaşmaya çalışıyor. Yani Thrall’un kurduğu Horde karmakarışık, kaos ve uyumsuzluk dolu.

İşte bu yüzden Thrall veya onun gibi biri (Vol’jin) Warchiefliği her bıraktığında Horde’un kayışı kopuyor. Horde, doğasında,özünde olan savaşma istemini ( Schopenhaur, felsefesinde buna “İrade” de der. Eğer ilginizi çekerse bunu çok güzel açıklayan bir yazı aklınızda bulunsun)  gerçekleştirmeye can atıyor ve bunu da Sylvanas, Garrosh gibi warchiefler ile başardı şu ana dek. Ben, Thrall ve Vol’jinin, Horde’un istemini baskıladıklarını, onu olmadığı bir şeymiş gibi göstermeye çalıştıklarını düşünüyorun. Fikirleri, idealleri çok güzel. Dışlanmış ırkların uyum içinde yaşayabilmesi ve benzer ırkları aralarına katmaları. Ama Saurfang’in dediği gibi Horde, geçmişinin zincirlerinden kurtulamıyor. Bu yüzden Horde’a ”kötü, aykırı, sert” olmanın yakıştığını düşünüyorum. Gerçi Faction mantığı benim tahmin ettiğim gibi değişecek ise artık pek bir önemi yok bu yazdıklarımın.

E Alliance farklı mı? Alliance iyilik meleği ırklarla mı dolu ya da huzurlu mu? Kesinlikle değil! Sinematikte ne Genn ne de Tyrande yoktu ortalarda. İkisi de bu durumdan habersiz ve Jaina bile asıl önemli olanın yavru titanımız olduğunu ağzıyla söylemişken, onlar bu gerçeği kabullenmediler. Bunun ileride sıkıntıya yol açmaması için bir sebep yok.

UMUDU ÖLDÜRMEK

War Campaign’in finaline bir Saurfang-Sylvanas makgorası koymak yapılabilecek en klişe ama yine de en doğru seçimdi. Expansionın başından beri Horde’un ”Onurlu” tarafını simgeleyen Saurfang ile ”Vahşi” tarafını simgeleyen Sylvanas’ı kapıştırmak ha? güzel seçim.Saurfang zaten en başından beri onurlu bir şekilde ölmek istiyordu ve emii olun ki ölümü boşa olmadı. Sylvanas kaçmış olabilir ancak, Saurfang ölümüyle savaşı -sonsuza dek- bitirdi ve Sylvanas’ın Horde’u terk etmesini sağladı.

Sylvanas, BFA’nın başından beri bir şeyi dilinden düşürmüyor. Teorisyenler, Sylvanas’ın bizi topluca öldürmek istediğini veya Ölüm’ü ”öldürmek” istediğini iddia ettiler şu an kadar. Hayır, Sylvanas umudu öldürmek istiyor. Bunu şu ana dek 4 kez vurguladı:

Teldrassil’de Daeline Summermoon ona ”Umudu öldüremezsin” dediğinde ”Ha, yapamaz mıyım?”
diyerek Teldrassili yaktı. Night Elferin direncini kıracağını düşündü ancak tersi oldu. Night Elfler Warcraft 3 versiyonlarına formatladılar kendilerini.Saurfang’e ”Seninle birlikte umutları da ölecek” dedi. Saurfang buna, ”Umudu Teldrassilde öldüremedin”şeklinde cevap verdi.

-Before The Storm romanında, borusunu öttürmesiyle Alliance saflarına kaçan Forsakenlar dahil hepsini öldürmesi. Nathanos ona bunu neden yaptığını sorunca ”İçlerinde Alliance ile tekrar buluşabileceklerine dair bir umut oluşmuştu” dedi.


Kaçıp saklanmasının ardından ona sadık olanlara yaptığı konuşmada ”Hala aptal gibi umuda sarılıyorlar, ancak gerçeği yakında hepsi görecek” dedi.


Ama Sylvanas umudu öldüremiyor ve öldüremeyecek de. Saurfang ”Umudu öldüremezsin”  demeden hemen önce kamera Rekhan’ı gösteriyor.  Umut Rekhan, Anduin, Saurfang, Thrall,Jaina, Umut, ölmek istemeyen, yaşamaya devam etmek isteyen herkes.

Ayrıca, Sylvanasın Makgorada hile kullanması, Horde’un onun için hiç olduğunu (forsakenların önünde) haykırması ve kendi işine bakmak için kaçıp gitmesi tam Sylvanasın yapması gereken şeyler.  Aynı Saurfangin bu şekilde onurlu bir ölüm kovalaması gibi. Bu yüzden burada herhangi bir karakter değişimi, aniden kötüleşme, şeytanlaşma yok arkadaşlar. Sylvanas her zaman böyleydi. 

Sylvanasın umut kavramına kafayı takmasının temelinde bu yatıyor. Umut, bizi hayata bağlar. En çaresiz anınızda, belki de intihar etmek üzereyken umut çıkar karşınıza ve kararınızı değiştirmenize vesile olur.  Peki ya o boş bir umutsa?  Umudumuzu kaybedersek, ölümle karşı karşıya geldiğimizde direncimiz, normalde olması gerekenin de altında olacak, belki de ölmeyi kabulleneceğiz. Sylvanas önce umudumuzu, ardından direncimizi kırarak öldürmek istiyor bizleri.

ŞAŞIRDIM


Uzun süredir sürdürdüğüm bir iddiam var. Blizzard yeterince sert/acımasız davranamıyor. Bunun da temelinde, community’nin her ağır olayda travma geçirmesi olduğunu söylüyordum. Varian’ın ölüm şekli ve Teldrassil’in yanmasını hala atlatamamız buna bir örnek. Bu açıdan Blizzard, Saurfangi öldürme kararıyla beni çok şaşırttı. Benim tanıdığım Blizz Saurfang’e ”For Azeroth!” diye bağırttırdıktan sonra Sylvanası pataklatır sonra da kutlama yaptırırdı. Tebrikler Blizzard, 8.3’te böyle olsun.

HADİ ŞİMDİ DE 2020’Yİ BEKLEYELİM

BFAnın son bossunun N’zoth olma ihtimalinden her zaman çekinmiş, ”aman yapma Blizzard” demiştim. Ama Sylvanas’ın, Azshara ile yaptığı bir anlaşmadan bahsetmesi, ( daha bir de Helya ile olan var, ohooo be arkadaş) N’zoth’un bizim sokaklarımızı cesetler ile kaplayacak olmasından memnun olması ve her şey bitince ona da hükmedeceğinden emin olması artık bağıra bağıra ilan etti bunu. N’zoth’a hükmedeceğine inanmasının sebebi Xal’atath’ı kullanarak onu hapsetmek olabilir.

Alliance ve Horde’u bu derece kışkırtıp zorla birlik yapmasının sebebi, hem ölen ruhlar ile aç karanlığı (tahminen Death) beslemek hem de bizi N’zothun karşısına beraber geçeceğimiz kadar bir araya getirmekti.

Savor it, nothing lasts”

versus

”All eyes shall be opened!”

Bu gerçekten klişe ve beklenebilir bir bitiş senaryosu. Ancak şu an deli gibi heyecanlı olduğumu itiraf etmem gerekiyor! Bir tarafta, 4 yıldır çok büyük haltlar planladığı belli olan ve bu yüzden kendinden son derece emin olan Sylvanas, diğer tarafta ise, ömrünün ne kadar uzun olduğunu, bilgisinin ne kadar engin olduğunu tahmin bile edemeyeceğimiz kadim bir varlık.  Bu iki dehanın kapışacak olması, inanılmaz bir heyecan ve merak kaynağı.

Kim diğerini şah mat eder tahmin etmek güç fakat, Sylvanasın kendine deli gibi güvenmesini sağlayan Blade Of The Black Empire’ı ona N’zoth yönlendirdi, bu yüzden oyum ondan yana açıkçası. Sylvanas ne kadar zeki olsa da bu kadar kadim bir varlığı şaşırtmanın mümkün olacağını düşünmüyorum pek. Ayrıca N’zoth’un ölmesini istemediğimi de cümle alem biliyor zaten. Warcraft’ın kalan son komplike ”kötü” karakterlerinden kendisi. Kendi expansionını hak ediyor. N’zoth’un bir patchte harcanmayacağını – ya bu arada cidden neden böyle bir şey istiyorsunuz?  bu konuyu tartışmak isterim- düşünmemin bir diğer sebebi de Old Godların ölüm ile olan bağlarının bizim anladığımızdan oldukça farklı olmaları. Döngünün dışındalar onlar. Yogg’da, C’thunda bizi Shadowlandsde bekliyorlar.

Ama bu kadar ince ince işlenmiş bir expansion finalini, patch ve raidler arasındaki süreyi düşününce tahminen Ocak 2020’ye kadar öğrenemeyeceğiz. Ne hoş değil mi? Blizzard bir ara bahşedecek bize aklındakileri.  Eğer expansionın finalini öğrenmek, ya da en azından bazı cevapları alacak olmak bu kadar uzun sürecek olmsaydı Legionın yanında BFA’nın yeri hazırdı benim için. BFA kendisine WOD muamelesi yapılmasını kesinlikle hak etmiyor. Blizzard aklındaki hikayeyi anlatabilmek için şu an kadar 5 tane CGI sinematik kullandı. Sırf girdikleri maddi külfet bile 8.3’ü heyecanla beklemek için yeterli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: