Geliyor Gelmekte Olan. Ama Biraz Fazla mı Oldu Sanki?

 Evet efendim, geçtiğimiz Blizzcon’da 8.2’yi öğrendiğimizden beri –veya belki de daha önceden- beklediğimiz, ne olacağına dair sayısız teoriler ürettiğimiz, BFA’nın bütün gizemlerinin çözülmesini umduğumuz 8.3 Patch’i duyuruldu: Visions Of N’zoth! Evet çok şaşırdık değil mi?

DELİLİĞİ NASIL İŞLEMELİ?

Bu blog oynanış değil hikaye odaklı olduğu için, bize verilen kısıtlı ancak çok önemli bilgiler üzerinden gidecek ve fikirlerimi paylaşacağım. Ancak baştan uyarayım: Ne düşünmem veya hissetmem gerektiğine dair bolca kararsızlık dolu olacak;

Öncelikle, Blizzard beklediğimden iyi fikirler ile gelmiş.   Tüm gücüne şahit olacağımız Old God’ın böyle ortalığı bir anda yıkıp atmak istemesi yerine, yine ”Sabır, sabır” dercesine kralıığında, N’yalotha’da (buraya da geleceğiz) uyanmış bir şekilde bizi bekliyor olması hoş. Ancak tabi bu sırada boş durmuyor ve Blizz benim beklemediğim kadar orjinal bir şekilde kullanıyor N’zoth’dan gelecek Delilik temasını. Patch boyunca Azeroth’un 2 kilit noktası olan Uldum ve Vale Of Eternal Blossoms’a ( oralarda Titan Tesisleri bulunmasından dolayı) Void saldırıları olacak ve biz de bunları patch’in Assault özelliği kapsamında savuşturacağız.Vale Of Eternal Blossoms (veya Uldum) N’zothun askerleri tarafından saldırı altında olduklarına ortam böyle gözükecek.

N’zoth’un saldırarak içindekileri delirteceği, bizim de durumu düzeltmeye çalışacağımız 2 tane daha -azıcık- önemli yer var; Stormwind ve Orgrimmar! Evet, bütün gücüyle uyanan Old God’ın, yaralarını sarmaya çalışan 2 factiona karın bölgelerinden saldırması çok hoş. Stormwind’in efsanevi Cathedral’ini bile corrupt edebiliyor.
Assault sistemi hakkında söylemek istediğim son şey, Blizzard bu bahane ile Vale Of Eternal Blossoms’u baştan aşağı yenileyecek. Gelecek expansionda bütün Azeroth bölgelerinin yenilenmesi ihtimali konusunda bu beni iyice umutlandıran bir detay oldu.

ÖNDEN ELÇİSİNİ GÖNDERMİŞ

Azshara’s Eternal Palace PTR’a düştüğünde, Za’qul’un ilk adı Za’qul, Herald Of N’zoth idi. Ancak ilerleyen güncellemlerde bu değiştirelerek şu an bildiğimiz hali olan  N’yalotha’nın Elçisi’ne çevirildi. Wowhead o dönemde bu konuya dikkat çekmişti.  Evet, cidden N’yalotha’nın elçisi önden gelmiş!

Blizzard’ın,  BFA’ya takdim ettiği raid,  benim hakkında ne hissedeceğimi bilemediğim bir raid oldu açıkçası. N’yalotha’ya gidiyoruz, uyanmış olan şehire!

Yayında bize raid tanıtılırken kullanılan görseller oldukça hoşuma gitti. Hem Chronicles’da bize gösterilen renk paletlerine (Kırmızı-Siyah) uyulmuş hem de Lovecraft’ın (R’lyeh şehri için) ”tarifsizlikten yola çıkarak” tarif etmeye çalıştığı o geometri dışılık yansıtılmaya çalışılmış gibi. O meşhur, siyah ve devasa kuleler de cabası!  Ve son bossumuz da bütün haşmetiyle N’zoth!

Arka planda N’zoth’un br tane tentacle’ı gözüküyor sadece. Gerçekten çok büyük olduğunu söylemiştim.

12 bosstan oluşacak bu raidde, N’zoth dışında dikkatimi 2 boss daha çekti. Wowhead’in yayınladığı 8.3 Achivementları  sayfasında, Wrathion ve Ra-den’in raid bossu olarak adları geçiyor! 8.2.5’de Old God corruptionına yakalanmamamızı sağlayacak bir iksir bulduğunu iddia eden Wrathion, sanırım N’zoth’un yaydığı inanılmaz deliliğe dayanamamış. Cidden bir iksir’e bel mi bağladın?  Ra-den ise, tahmienn bu kez ölecek, 2.ci kez karşımıza corrupt olmuş şekilde çıkacak çünkü.

BUNLARI YAZMAK GEREK

Şimdi, N’zoth’un hala ölmeyeceğine, hatta Sylvanas’ı da satranç oyununda yenip hepimizi mağlup edeceğine bel bağlayan biri olarak, Jaina ve Azshara’nın ardından expansion kapanışını, BFA boyunca gizliden gizliye planının son aşamalarını uygulayan N’zoth’a karşı yapacak olmak kulağa oldukça epik geliyor. BFA’ya da güzel bir son gibi gözüküyor aslında. Ancak N’zoth’un boss olması ( Blizzard aynı bossu 2.ci kez karşımıza çok çıkardı ancak üst üste değil) gelecek expansionda nasıl bir rol oynayabileceğine dair kafamda soru işaretleri oluşturuyor. Gerçi bnuu diyorum da, raid tanıtımında büyülü zincirlerle işkence edilen Azshara’yı gördük, Blizz bu açıdan oldukça yüzsüz davranabilir. N’zoth’un hepimizi mağlup edeceğine, veya bizim anladığımız şekilde bir ölüm tatmayarak Sylvanas’la beraber kol kola (veya dokungaç dokungaça?) bizi yeni expansiona, aklımızı kaybetmemize (ve belki de bildiğimiz Azeroth’u) sebep olacak bir final ile taşıyacağına eminim.

Peki, ya 9.0? PTR’a doğru düzgün lore bilgileri düşmeden tahminde bulunmak zor ancak bu expansionda -Nazjatar tartışmaya açık- N’yalotha’nın boş yere harcandığını düşünüyorum. Hani patch olarak karşımıza çıkması ihtimali bile kalbimi sıkıştırıyorken, ne kadar büyük tasarlanacak olursa olssun bir raidden ibaret olacak olması? İşte sırf bu bile, patch’e dair ne hissetmem gerektiği konusunda beni kararıszlığa düşürüyor. Blizzard, şehrin tasarımına gerekli özeni göstermiş gibi görünüyor ancak, daha önceki yazılarımda  sık kez bahsettiğim, Puzzle Box of Yogg-Saron’ın fısıltıları sağolsun, belki de oyunun ürkütücülük potansiyeli en yüksek yerlerinden olan N’yalotha bir raid olacak. Bu hatayı Blizzard Emerald Nigtmare’da da yapmıştı. O kadar önemli bir yeri delicesine keşfetmemiz gerekirken, boss ve trash kesmeye odaklanmıştık. Yanlış anlamayın, raid yapmak benim için bu oyunun en büyük zevki, fakat bilemiyorum Altan. Umarım raid sırasında, ya da hazırlık görevleri boyunca, bunca yıl fısıltılara konu olmasına sebebiyet verecek sırlarını öğrenebiliriz. Eğer N’yalotha fikri de harcanıyorsa (ki bana göre, Elune ve Shadowlands ile beraber Blizzard’ın elindeki en önemli kartlardandı)  Shadowlands’in 9.0’a saklanacağına artık eminim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: