”Benim Rüyam Artık Sizin de Rüyanız”

-Benim rüyam artık sizin de rüyanız
-Yıldızların Çemberi gerçeğe büründü
-O size yolu gösterecek. Yaklaşın, yaklaşın. Tüm gözlerin açılacağı saat yakındır!”

N’zoth’un, oyun tarihinde bize ilk seslenişindendi bu diyaloglar.  8.1.5 patch’i ile gelen Crucible Of Storms raidinde,  bizim yardımımız ile uyanan N’zoth’un bazı fısıltıları ve BFA’nın nasıl biteceği ile ilgili ciddi spoilerlar hakkında konuşacağız bugün.

8.3’ün PTR’a düşmesiyle beraber, Wowhead her zmanaki gibi amansız şekilde bilgi kazımaya başladı gelecek patchten. Geçtiğimiz günlerde,  Ny’alotha raidinden sonraki diyalogları baz alarak Blizzard’a bir güzel sövmüştüm. Çünkü bariz şekilde N’zoth’u aptalca bir plan ile mağlup edebildiğimize işaret ediyordu o diyaloglar.  Ancak arka arkaya gelen yeni bilgiler, işin seyrini çok değiştirdi. Özetle, Magni-M.O.T.H.E.R.-Wrathion ekibi akıllara zarar bir plan ile (ki böyle  bir ekipten normal bir plan beklenemezdi zaten) N’zoth’u, bıçak saplamaktan daha içe sinecek şekilde mağlup etmenin yolunu buluyorlar.

TITANLARDAN YARDIM ALMALI

N’zoth fightının hemen ardından girecek oyun içi sinematik. Videonun sonundaki beyaz ışıktan anlaşılıyor ki, alışık olduğumuz kalitede bir raid bitiş sinematiği de göreceğiz ki merak uyandıracak bir yerde kesilmiş. Henüz taslak aşamasında olduğu için, ne müzik, ne de seslendirme var.

MMW (Magni-M.O.T.H.E.R.-Wrathion)’in planı, aslında Wrathion’un 8.2.5 patchinde bize bıraktığı notlara dayanıyor. Wrathion, Old Godlar hakkında yaptığı derinlemesine araştırmalar sonucu, Forge Of Originationun onları mağlup etme konusunda kilit rol oynayacağını fark etmiş. Bu yapıdan kısaca bahsetmek gerekirse, Titanların Azeroth’a yerleştirdikleri 3 kilit önemdeki tesisden biri: Forge Of Origination (Uldum), Engine Of Nalak’sha ( Vale Of Eternal Blossoms) ve Forge Of Wills (Ulduar). Ve tabi ki N’zoth bu yüzden, saldırılarını Pandaria ve Uldum üzerine yoğunlaştıracak.

Forge’u bu derece önemli kılan şey adından da anlaşılacağı üzerine Reorigination amacıyla yapılmış olması. Yani, eğer Titanların Azeroth’u izlemesi için gönderdiği Algalon, Ulduarda bizim tarafımızdan engellenmeseydi, kırmızı butona basarak gezegen üzerindeki bütün hayatı ve tehlikeli seviyeye ulaşmış corruption’ı temizleyecekti.  Peki Algalon hesaplamaları sonucu hangi sonuçlara varmıştı?:

”-Gezegenin savunma mekanizmalarının tamamı, yaşam destek sistemlerinin ise bir kısmı bozulmuş durumda
-Gezegen çapında yeniden şekillendirme isteği gönderildi. Kod adı ”Omega””


Azeroth hakkında, bundan yıllar öncesinde bu kadar tehlikeli çıkarımlar yapılmış olması ayrı bir yazı konusu olabilir, aklınızda bulunsun bu bilgi.

MMW’nin planı oldukça uzun ve detaylı bir şekilde şurada açıklanıyor. Ben ise özet geçmeye çalışacağım;

M.O.T.H.E.R., Chamber Of Heart’ı Azeroth üzerindeki bütün Titan tesislerine bağlıyor. Durumlarını kontrol etmeye karar verdiğimizde, Uldir’in sessiz-sakin durumda olduğunu, Uldaman’daki Discs Of Norgannon’un herhangi bir tehlike altında bulunmadığını ve Forge Of Wills’in de, Algalon’un sıkılmasına sebebiyet verecek kadar sakin olduğunu öğreniyoruz. (Wrathion bu yüzden Algalon için vay yüzsüz bir de sorun mu olsaydı?  diyor hatta) Ancak, Forge Of Origination’ın inaktif olduğunu öğrenmemize rağmen sorunun kökenini fark edemiyoruz. Bu yüzden incelemeye gittiğimizde N’zoth’un askerlerinin işbaşında olduğunu görüyoruz. N’zoth bize orada anlık olarak sesleniyor ve bunu sadece biz duyuyoruz. Hatta Magni bayıldığımızı düşünüyor. N’zoth bize ” Sen gerçeği görebiliyorsun, benim sadık şampiyonum” diyor. Ve bunu, hediyesini vermiş olsun olmasın her oyuncuya söylüyor.

Forge of Origination’u tekrar çalışır hale getirdikten sonra Chamber Of Heart’a dönüyoruz. Ancak M.O.T.H.E.R. bu kez de, Forge’un tam kapasitede çalışamadığını söylüyor ve Engine Of Nalak’sha ile Forge arasında bağlantı  kurarak bu problemi çözebileceğimizi belirtiyor.

Pandaria’ya yol aldığımızda ise, Mogu’shan Vaults’un önünde Mogular ile Mantid arasında bir savaş döndüğünü görüyoruz.  Mogu’shan Vaults’un içinde bir Faceless’ı öldürüyor ve en sonunda makineye ulaşıyoruz.

HEP BİR ADIM GERİDEYİZ

N’zoth, manifestation’ının Engine’in dibine kadar ulaştırmayı başarmış.


Makineye yaklaştığımızda N’zoth’un corruptionının orayı da kontrol altına aldığını görüyoruz. Bu da yetmezmiş gibi bir de fısıldıyor bize;

”-Sürünün (Mantid) nasıl kudurduğunu hissedebiliyor musun?
Neyin yaklaştığını biliyorlar. Senin de buna elçilik edeceğini”


Engine’i corruptiondan temizlemeyi başarmamızın ardından, Magni onu da Chamber’a bağlamayı başarıyor ve yanımıza Ra-den’i de alarak Chamber Of Heart’a dönüyoruz.

SÜREKLİ BİR ADIM GERİDEYİZ


Tüm bu uğraşlarımızın ardından M.O.T.H.E.R. Forge’u tam kapasitede çalıştırmaya kalkıyor. Ancak yine başarısız oluyor. Tespit edilemeyen bir anomali yüzünden Forge’u aktifleştiremediğini belirtiyor.

Çok uzattım, tekrar Forge’a dönerek iyice derinlere iniyoruz. Sorunun kaynağını buluyoruz: Yine N’zoth!  Tüm buna sebep olan portaldan geçerek ilk Horrific Vision tecrübemizi ediniyoruz. Wrathion bizi kurtarıyor ve geri dönüyoruz

Ardından Wrathion ile, bu visionlarda daha uzun süre durmamıza yardım edecek olan Legendary Cloak görevini yapıyor ve Forge’a bu kez, daha sağlam bir irade ile dönüyoruz.  Anomaliye bu girişimizde, içerideki cultistleri ve corruption’ın kaynağını temizliyor ve Forge’u çalışır hale getirebiliyoruz. Şu benzetmeyi yaparak bu konuyu kapatalım: Hali hazırda deli gibi corrupt olmuş 2 tesisi belki de Azeroth için en hayati yere, Chamber of Heart’a bağlamak, virüs dolu 2 bilgisayarı ana cihaza bağlayıp sorun çıkmamasını umut etmeye benzemiyor mu?

”RÜYALARIMIZ ARTIK BİR”

Bütün bu uğraşlarımızın sonunda da nihai planı öğreniyoruz: Forge’un  işleyişini değiştirerek bütün Azeroth’u sıfırlamak yerine bütün gücünü, Heart’ımızı son bağlantı noktası olarak kullanarak N’zoth’un üzerine boşaltmak!  Bize gönderdiği bıçağı ona geri saplamaktan çok daha mantıklı ve içe sinecek bir plan olduğu aşikar. Ancak ana sorun hala devam ediyor: N’zoth’u ve Old God/Black Empire içeriğini, 10 yıldır hazırlığı yapılan içerikleri tek patchte bitiriyor muyuz?

8.3 ve sonrası nasıl gelişir bilinmez ancak bu an, ileride ”Warcraft hikayesinin en önemli 10 anı” videoları yapıldığında kesinlikle kendisine yer bulacak.

Raidin ardından gelen klasik her şey çok güzel durumda hadi kutlayalım sinematiğinde Magni bize, Azeroth’un Old God corruptionından tamamen kurtulduğunu söylüyor.

Pardon, nasıl oluyor o iş? Ion, patch duyuru videosunda Yogg ile C’thunun avatarlarını mağlup ettiğimizi söyleyerek ”Old Godları dövdük geçti abi” iddiasını bertaraf etti. Ama ne oluyor şimdi? N’zothun kafasına Purification Protocol atıyoruz ve hem Yogg, hem C’thun, hem Y’shaarj’ın kalıntıları, hem de N’zoth’un milyonlarca yıllık planını yerle bir mi ediyoruz? Şu olanlar gerçekçi gözüküyor mu? Hele Alleria N’zoth için ”Mağlup olması bir şeyi değiştirmedi Hatta zihnimdeki koroya yeni sesler de katıldı” derken veya N’zoth bizden her daim -en az- 1 adım öndeyken?

Yahu N’zothun corruptionı ile dolu 2 tesisi belki de Azeroth’un en önemli yapısına bağladık ve o yapının içinde  Azeroth artık püripak(!) diyoruz. PTRdan bilgiler geldikçe, buna inanmak iyice imkansız hale geliyor. Blizzard bu hikaye anlatımına gidiyorsa da 1 patch boyunca anlattığı hikayedeki her şey resmen birbiriyle çelişiyor.  Cutscene’in bitişinin ardından gelen beyaz ekranın ardını görene dek, yani tahminen Ocak aynına kadar kesin konuşamayacak olsak da – belki haftaya 9.0 açıklandığında bir şeyleri anlayabiliriz- bütün bu bilgiler ve Old Godlar hakkındaki genel bilgim ışığında spekülasyon yapmakta zarar görmüyorum. Bellular, Pyromancer ve Accolon’a da kredilerini vereceğiz tabi ki;

Bellular

Accolonn

Pyromancer

Takip ettiğim herkesin (Taliesin çok sessiz. Ne hazırlıyor bilinmez. Belki komadadır o cutsceneden sonra?) ve benim ortak fikrim bu işin bu kadar iç bayıcı şekilde bitirelemeyeceği yönünde. Peki ne olabilir?;

Yazı boyunca detaylıca anlattığım gibi, planımızı uygulamaya koymaya çalışırken görüyoruz ki hep -en az- bir adım gerideyiz. Titan tesislerinin en az 2 tanesi corrupt olmuş ki, ne kadar temizleyebildiğimiz meçhul.  N’zoth, ”Çemberden asla ayrılamayacaksınız” gibi iddialı sözler etmeye devam ediyor ve kesinlikle çok sakin. Yaptığımız her şeyin farkında.  N’zoth Old Godların en zayıfı ancak en zekisi, Mastermind’i olarak anılır hep. Xal’atath’ın N’zoth hakkındaki bir yorumuda buna işaret eder:

”But as was so often the case, even defeat worked ın N’zoth’s favor”

Fakat çoğu kez olduğu gibi, mağlubiyet bile N’zoth’un işine yaradı”N’zoth, Old Godlar içinde kendisini rüya görme kavramı ile en çok ilişkilendiren Old God belki de. Emerald Nightmare’ı yayan Old God olması da önemli bir detay burada.  N’zoth’un temelini aldığı Cthulhu ve onun evreni olan mitodaki belki de en önemli detay; Gerçek ile rüyayı ayırt edememek. Sürekli deliliğin sınırlarında dolaşılması ve insanların, karşılarındaki kudretin karşısında nasıl çaresiz kaldıklarının vurgulanması da cabası. Lovecraft mitosunda biz, derinliklerde yaşayan canlılar için bir hiç, dalga geçilecek zavallılardan başka şeyler değiliz.

N’zoth ne demişti bize? ‘Benim rüyam artık sizin de rüyanız”. 

8.3 patchi için seçilen ismi ve patchin içeriğin düşünelim: N’zoth’un Görüleri.  Patch boyunca Stormwind ve Orgriimar üzerinden N’zoth’un kendi idealindeki Azeroth’u göreceğiz. Peki, ya patchin tamamı N’zoth’un görüsünden ibaret ise? Ny’alotha dahil?

Kulağa mantıksız hatta çılgınca geliyor olması normal. Ancak, temelinde delilik, gerçek ile sahteyi ayırt edememe mantığının olduğu Void ve Old God temasını ( ”Gerçek ile hayal arasında net bir ayrım yoktur-Puzzle Box Of Yogg-Saron)  işlemek için muazzam bir yol. N’zoth’un, Eternal Palace’ın sonunda yaptığı tek şeyin Azshara’yı alıp ” Tüm gözler açılacak!” diyerek kayıplara karışmasını hatırlayın. Ki o fısıltıyı da biraz farklı mı incelesek?

Daha önceki bir yazımda, bu fısıltıda kastın ölüleri, daha spesifik olarak diğer Old Godları diriltmeye yönelik olduğunu düşündüğümü söylemiştim. Ancak şu an farklı bir açıdan bakıyorum. Gözlerimizin açılabilmesi için önce kapalı olmaları gerekiyor değil mi? N’zoth’un, zincirlerinden kurtulduğu anda Azeroth’u bir rüyaya sokmuş olma ihtimali bana hiç mantıksız gelmiyor. 8.2.5 ve 8.3 hatta 8.3.5 dahil her şey N’zoth’un bizi oyalamak için gönderdiği bir rüyadan ibaret olsa ve biz bunun farkına bile varamasak.  Bu sırada da N’zoth,’un kendisi uyanmış fakat bu kez diğer herkes uykudayken yapmak istediği her şeyi rahatça yapmış olduğunu hayal edin. Bu, o çok istenen Black Empire içeriğine sahip olmamız için, başvurulabilecek en Lovecraftvari yöntem ve biraz önce dediğim gibi, Old Godların aslında bizden ne kadar üstün canlılar olduklarını ve bizimle resmen dalga geçebilecek kapasitede olduklarını vurgulayan müthiş bir hamle olurdu. Ayrıca N’zoth’u bir kukla öldürür gibi kolayca mağlup etmemizi de getirilebilecek en iyi açıklama olurdu

Bu iş böyle bitmez.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: