Ny’alothe ‘Tek” Olmayabilir

Uyarı: Bu yazı, Patch 8.3: Visions Of N’zoth’a dair spoiler içerebilir

Visions Of N’zoth patchi duyurulduğunda, arkadaki devasa tentacle dikkatimi çekmiş ve ”Yoksa N’zoth düşündüğüm kadar devasa mı?” diye sormuştum kendime.  Ve Carapace Of N’zoth  fightı bu düşüncemi doğruladı.  Ya Ny’yalotha, N’zoth’un üzerine kurulmuş bir şehirse?

NY’ALOTHA N’ZOTH’A ÖZEL OLABİLİR

N’zoth, diğer Old Godlar ile kıyaslayınca Cthulhu ile en fazla ortak noktaya sahip olan Old God.
”Rüya görme” ve ”Uyku” kavramları ile sarılmış bir Old God N’zoth;

” Within the sleeping city, you shall slumber forevermore”
-” My dream has become your own”
-” I have dreamed your destiny mortal”
-” I will taste their dreams, their flesh”

Ny’alotha ise, R’lyeth ile çok rahat ilişkilendirilebilir.  N’zoth’un ebedi ”uyku” alanı. Ancak Blizzard, benim yıllarca tahmin ettiğim ( R’lyeth ile ilişkilendirerek) gibi Ny’alothayı okyanusun dibinde bir şehir yapmak yerine, aslında gayet etkileyici bir fikirle metafizik bir bölge yapmaya karar vermiş.

Ny’alotha, bizim çevremizde, ancak N’zoth o perdeyi git gide zayıflattı ve sonunda bizim gerçekliğimize sızdırdı. Peki  Puzzle Box of Yogg-Saron’da yapılan su altı ve boğulmuş tanrı vurgularını o zaman neye yoracağız? Puzzle Box bu durumda retcon mu yedi?  Çünkü benim aklımda, Ny’alothanın okyanusun dibindeki bir Old God İmparatorluğu olarak onların fiziksel güç merkezleri olması, N’zoth’un özünün ise Rift of Aln’ da olması ihtimalleri vardı. Xal’atathı hatırlayalım mı?;

Sanki hiç varolmamış gibi, neredeyse yok oldu. Fakat çatlak çok büyük ve derin. Ve bir yerlerde o bizi gözetliyor. Bir şeyler değişti, son hapishane zayıflıyor, çabuk olmalıyız”

Ny’alotha da, şu ana kadar yayınlanan spoilerlara göre, bütün odak noktası N’zoth.  Yani başka hiçbir Old God’a dair bir ima yok. Burada aklıma 2 ihtimal geliyor;

Yogg-Saron, C’thun ve Y’shaarj mağlup edildikleri için, özlerinin Void’e dönmesi. Böylece Ny’alotha’nın, tamamen son Old God olan N’zoth’a kalmış olması. Amaçları ortak olsa da birbirilerini pek sevmezler zaten.

– Ny’alothanın, N’zothun kendi güç merkezi olması. Bu durumda, burası fiziksel bir şehir olmadığı için de, Yogg-Saron, C’thun ve Y’shaarj’ın da kendi domainleri olabileceğini varsayabiliriz. Mesela, Warcraft’ın en korkunç bölgesi olma potansiyeline sahip olan The Black Forest gibi.

Böyle bir durumda, hep düşündüğüm gibi biz sadaece C’thun ve Yogg-Saron’un fiziksel formlarını öldürerek, belki de onları hapishanelerinden kurtararak  kendi özel  bölgelerine göndermiş olabiliriz Y’shaarj ise, kalbini bile yok ettiğimiz için tahminen yok oldu. Evet, hem Puzzle Box hem de Y’shaarj Ny’alothadan bahsediyorlar, ancak Ny’alothayı Black Empire’ın kalbi olarak kabul edeceksek bile,  bütün Old Godların kendilerine özel hakimiyet alanları  vardı.

Yogg-Saron’un temellerini attığı Emerald Nightmare’ın kalbinde, yine bir Void corruptionı yeşerdi mesela. Aynı şekilde,  The Black Forest,  Ny’alotha kadar önemli bir yer. Eğer Ny’alotha, gerçekten raidde göreceğimiz kadar bir alandan ibaretse, bu orman ya başka bir Old God’ın hakimiyet alanı  ya da Emerald Nightmare’ın en karanlık derinliklerindeki bir yer olabilir ( 2 durumda da benim tahminim Yogg-Sarondan yana açıkçası).

Bir önceki yazımın  en son kısmında, Blizzard’ın bana Old Godlar konusunda üst üste yaşattığı hayal kırıklıklarından ötürü, bu konuyu kapatıp gitmek istediklerini yazmıştım. Ancak, bu ufak detaylar üzerinden bir spekülasyon yapmak istedim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: