Burning Legion İle Shadowlands’in Bağlantısı Üzerine

Burning Legion, Azeroth’a en büyük zararları veren, öyle ki gezegenin 3 ”ölümünden” ikisine doğrudan sebep olan (The Sundering ve Sargeras’ın kılıcı saplayışı) lore’un en ikonik toplululuğu.

Arthas’ın Lich King olması ve Scourge’ün ortaya çıkışından Draeneiların ve Orcların Azeeroth’a gelişlerine, Horde ve Alliance’ın şu an var olmalarından Emerald Nightmare’a kadar, hikayede yaşanmış neredeyse her ciddi olayda dolaylı/doğrudan parmağı olan, Warcraft’ın temel taşı.

Burning Legion ile işimiz gerçekten bitti mi, bitmeli mi?

 

FROSTMOURNE VE HELM OF DOMINATION

Shadowlands’ın duyurulduğu andan itibaren, ” hikayeden çıkarılan”, ”artık karşılaşmamızın gerekmeyeceği (!) ” Burning Legion üzerine, ister istemez tekrar konuşmaya başladık. Nasıl başlamayacaktık ki? Shadowlands duyurulana kadar Nathrezim elinden çıkma olarak bildiğimiz Frostmourne ve Helm Of Domination, Jailer’ın kulesinde dövülmüşlerdi. Bu da beraberinde korkunç bir retcon ihtimalini getiriyordu: Var olmasının tek sebebi Burning Legion’ın Azeroth’a yapacağı istilayı kolaylaştırmak olan Lich King’in yaradılışı Jailer’a bağlanarak, Warcraft 3’ün hikayesi tehlikeye atılacak gibi görünüyordu.

Ancak, Bellular’ın uzun süredir gündeminde olan ve benim de şu youtube videosunun altında uzunca açıkladığım üzere, işin içine Nathrezim’i ve kozmik sırlara ciddi anlamda ilgi duyan Kil’jaeden ve Sargerası kattığımız zaman, Burning Legion’ın Shadowlands’den haberinin olması hatta orayı incelemiş/etki bırakmış olmaları hiç mantıksız gelmiyor uzun süredir. Çünkü bize söylenen şey, Lich King’in her şeyi olan Frostmourne (hani Bolvarda olmayan) ve Helm Of Domination’ın, Jailer’ın kulesinde yapıldığıydı, Jailer tarafından yapıldığı söylenmemişti.

Bu gerçeği fark etmemin ardından, Lich King’i tekrar Burning Legion’a bağlamak oldıkça kolay oldu. Zırh parçalarını Nathrezim yapmamış olsa bile kuleden çalmış olabilirlerdi. Nathrezim, genelde Fel’e bağlı olarak gördüğümüz bir ırk olsa da, Lothraxion‘dan hatırlayacağımız üzere Light’a veya Sargeras’a Void Lordların varlığını söyleyecek kadar Void kavramına bağlı da olabilecek bir ırk.  Kendilerini bir kozmik güce bağlı hissetmek yerine, çıkarlarına göre bile taraf değiştirebilecek kadar sinsi ve özgüvenli olan Nathrezim ırkı, Jailer’ın haberi olmadan bu eşyaları Kil’jaedenın isteği üzerine çalarak Lich King zırhını yaratmış olabilir..

Ancak burada kafa karıştıran detay, Nathrezim’in Frostmourne’u, kendi ruhlarını çalamayacak şekilde tasarlamış oldukları gerçeği. Mal’gainis’in Arthas tarafından öldürülmesinin ardından Frostmourne tarafından hapsedilmek yerine ruhunun Twisting Nether’a gidebilmesinin sebebi buydu..

JAILER LEGION İLE ORTAK ÇALIŞIYOR OLABİLİR

Bu durumda, kendi teorime gelecek olursak; Ben, Kil’jaeden/Sargeras ikilisinden birinin, Shadowlands’i keşfetmelerinin ardından Jailer ile iletişimi geçerek, bu zırh parçalarını ortaklık çerçevesinde Jailer ve Nathrezim işbirliği ile yaptırmış olma ihtimalini oldukça yüksek görüyorum.

Kil’jaeden ve Sargeras’ın ortak kişilik özelliği evrenin gizemlerine duydukları büyük meraklarıydı. Bu yüzden, evrene ölüm ve yıkım getirme planı çerçevesinde ölüm diyarının lordlarından birisi ile işbirliğine girmiş olma ihtimalleri kulağa hiç de mantıksız gelmiyor. Parçaları Jailer doğrudan yapmasa bile, materyalleri sağlamış olabilir.

Helm Of Domination’ın neden diyarlar arası perdenin kırılmasına yol açtığını ise, basit ve en mantıklı haliyle, Icecrown Citadel’in Dreadlordlar tarafından inşa edilmesi için seçilen bölgenin, Shadowlands ile Azeroth arasındaki bağın en güçlü olduğu yerlerden biri olmasını (buna örnek olarak Valsharah’ın, Dream’in Azeroth’a en yakın olduğu yer olmasını verebiliriz) ve Helm’in içindeki muazzam gücün açığa çıkması sonucu, gözlerimizi kapayan perdenin kırılması olarak açıklayabiliriz.

Benim şahsi ve bence daha eğlenceli teorim olarak ise, Burning Legion’ın,  Azeroth ile Shadowlands arasını bilerek kilitli  tuttuğunu düşünebiliriz.Ancak bu spekülasyonu henüz ciddi bir şekilde destekleyemiyorum.

SHADOWLANDS-LEGION İLİŞKİSİNE DAİR İPUÇLARI

Burning Legion-Shadowlands ilişkisi teorisini kesinleştirmiyor olsa bile (çünkü hiçbir teori, %99 oranda mantıklı olsalar bile Blizzard tarafından onaylanmadıkça gerçek olarak kabul edilemez) çok güçlendiren detaylardan ilki, Torghast’ın resmi illüstrasyonuna zoom yapıldığında görülen heykel figürünün, Dark Portal’ın iki yanındaki karanlık heykel figürleriyle birebir aynı olması olarak gösterilebilir. Bana kimse Blizzard’ın bu derece önemli bir detayı oraya ” aman şunu şuraya koy kim fark edecek’ diye öylesine koyduğunu yediremez.

Bu konuya dair diğer bir güçlü örnek ise Bellular’ın dikkatinden kaçmamış. Nighthold’u bitirmemizin ardından Gul’dandan düşen itemlardan Headpiece of the Shadow Council’ın açıklamasına hep birlikte bakalım: ( bu arada, şu yazıyı yazarken Legion pakedini ne kadar özlediğimi fark ettim açıkçası)

” Gul’danın asasını süsleyen bu başlık Shadow Council’in sembolüdür. Shadowlands ile olan derin bağı sayesinde bu başlık, Gul’dan ve onun Legion efendilerinin elinde harika bir araç olmuştu”

Eğer bu da yeterli gelmediyse, artık iyice deli bu deli muamelesi görse de Pyromancer’ın son videosunu örnek göstermek istiyorum.

Eh, neredeyse kimsenin, Pyro’nun son saçmalığı yüzünden videoyu izlemeyeceğini tahmin ettiğimden -ki bence izleyin, şiddetle tavsiye ediyorum- dolayı özet geçeyim: Kendisi, Icecrown/Torghast ve Tomb Of Sargeras/ Antorus (ona göre)’un bağlantılarının sunuluşlarındaki tıpatıp aynılığı örnek göstererek, Burning Legion ile Shadowlands arasındaki ilişkiye başka bir örnek daha vermiş oldu.

Tabi ki bunların hiçbirisi kesin şeyler değil ancak güçlü ipuçları. Blogumun ilk postunda yazdığım gibi, bu oyunun temelinin Horde ile Alliance değil,  onların varolmasının asıl sebebi olan Burning Legion olduğunu, ana karakterinin ise Sargeras olduğunu söylüyorum ve söyleyeceğim. Umudum, bu derece mantıklı ipuçlarının ardından konunun,  doğrudan Legion ile bir karşı karşıya gelme/savaşma olmasa bile -hatta  bu benim tercihim değil artık-, Burning Legion’ın planlarına ve sırlarına daha da vakıf olacağımız hatta belki bir aşamada, Legion ile ittifaka gideceğimiz veya Sargeras’ı lore’da, son derece aktif olarak göreceğimiz bir yere hikayenin yol alıyor olma ihtimali.

2 thoughts on “Burning Legion İle Shadowlands’in Bağlantısı Üzerine

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: