”Son Gölge Çökmeden Önce, Uykunun Babası Ziyafet Çekecek”

Ilgynoth whisperları Youtube’a ilk düştüğünde, herkes gibi ben de dinlemiştim baştan sona. Ilgynoth’un bu seferki sözleri, Emerald Nightmare’daki bilmecelerine göre daha kolay ve tek anlamlı olmalarına rağmen (çoğu whispera 2.ci bir anlam yüklemek pek mümkün değil) ilk whisperı konusunda, topluluğun tamamından farklı düşündüğünü fark ettim. Hangi whisperdı o?:
– ” Before the last shadow falls, the Father Of Sleep shall savor his feast”

Bu whisperı, içerik üreticilerinin tartışmasız tamamı, N’zoth’un düşüşü (son gölgenin mağlubiyeti) ve Mueh’zalanın ( ünvanlarından birisi Father Of Sleeptir) bu olay yaşanmadan önce bizim üzerimizden beslenmesi olarak yorumladı. Ancak benim, ilk duyduğum anda aklımda farklı bir şey canlanmıştı. İngilizce de shadow fall kavramı yalnızca ”gölgenin yenilmesi” olarak kullanılmaz, ”üzerinize karanlık/gölge çökmesi” olarak da kullanılır. Ayrıca, N’zoth, The Dreamer, yani bir anlamda Uykunun Babasıdır. O yüzden ben o whisperı şöyle yorumlamuştım:

”Son gölge (üzerinize) çökmeden önce, Uykunun Babası ziyafet çekecek”

Bu teoriyi biraz destekleyelim şimdi.

MUEH’ZALA NE ZAMAN ZİYAFET ÇEKECEK?
Herkesin iddia ettiği şekliyle whisper ” N’zoth mağlup olmadan önce, Ölümün Tanrısı Mueh’zala bizim üzerimizden ziyafet çekecek” şeklinde özetlenebilir. Fakat, Mueh’zala Ölüm ile ilgili bir canlı olduğu için, ve biz de ‘ N’zoth’u mağlup etmeden önce ölmediğimize göre’ Mueh’zalanın beslenebileceği bir durum ortada gözükmüyor. Ayrıca, Void ile Death kanlı bıçaklı düşmanlar ise,  Il’gynoth neden Muehzala’nın hepimiz üzerinden besleneceğinden bahsetme ihtiyacını, – hem de ünvanını kullanarak-  duyuyor?

8.3 BİR GÖRÜDEN İBARET
Son derece mantıklı bir teori olarak, 8.3’ün N’zoth’un bizi içine soktuğu bir görü, illüzyondan ibaret olabileceğinden şurada bahsetmiştim. Özetlemek gerekirse, kaba kuvvet yerine, kurbanlarını manipüle ederek, birbirilerine düşürerek, taraf değiştirmelerine sebep olarak hatta kendi doğalarına aykırı olacak şekilde davranmalarına sebep olarak onları çaresiz düşürmek, tam N’zoth’un yapacağı hareketler.

Blizzard’ın Old Godları işlemedeki yetersizliklerine daha önceki yazılarımda çok değindim ancak, 8.3 konusunda Blizzard’a hakkını vermem gerekiyor. Wrathion’ın, Anduin’e N’zoth’un yöntemleri hakkında söylediği şeyler, tam olarak N’zoth’un kullanması gereken, esinlendiği yere, ynni  Lovecraft mitosuna uygun yöntemler. N’zoth’un uzmanlaştığı alan 1’e 1 mücadele değil,  kurbanlarının kalesini içten fethetmek, onları, efor sarf etmeden zayıf düşürmek. birbirilerine düşman etmek veya delirtmek.

World Of Warcraft’ın Ana Oyun Direktörü Ion Hazzikostas, yaklaşık 1 hafta önce Milennium internet sitesine özel bir röportaj verdi. C’thun, Y’shaarjy veya Yogg-Saron’un gerçekten ölüp ölmedikleri, Emerald Dream/Nightmare ve Shadowlands’in bağlantısı gibi konularda çok önemli lore bilgileri içeren bu söyleşide, Ion’a şöyle bir soru soruldu:

-Azeroth’un yaşadığı afetlerin ardından, insanların N’zoth’un gücünü, bütün dünyayı yok etmeye gerek kalmadan fark etmesini sağlamak zorlayıcı mıydı?

Ion Hazzikostas:  N’zoth dünyamızı patlatmayacak,  yapacağı şey aslında gezegen üzerindeki canlıların zihinlerini ve iradelerini yıkıma uğratmak olacak.  Eğer onu durduramazsak,  dünyamızı Ny’alotha ya, bu alternatif, dehşet verici geleceğe dönüştürecek.

Yani Blizzard, Emerald Nightmare’da kullanmadığı yöntemi, Nightmare’ın Efendisine teslin etmiş olabilir. Yamanın adı, ‘ Visions Of N’zoth” iken, trailerda Wrathion’un ağzından bize, N’zoth’un bizi bir vision içine hapsetmiş olabileceği artık açık açık ima ediliyor iken, patche giriş questlerinden, çok ilginç bir detay daha verelim:

Biz Ny’alotha’dan, Wrathion aracılığıyla haberdar oluyoruz. Wrathion, bize Ny’alotha’dan bahsederken  şunları söylüyor:

-Perhaps Ny’alotha is a vision waiting to be made real”(Ny’alotha belki de gerçeğe dönüştürülmeyi bekleyen bir görüdür)

Bu teoriden detaylıca bahsederken,  N’zoth’un kendisini ölmüş göstererek, biz Shadowlandsdayken Azeroth’u nasıl Black Empre’a çevireceğini, 10.0’da, Shadowlandsden döndüğümüzde karşımızda Black Empire’a dönüşmüş Azeroth’u bulacağımızı anlatmıştım. Tüm bunları yan yana koyunca, whisper’a tekrar göz atmakta fayda var:

”Son gölge (üzerinize) çökmeden önce, Uykunun Babası ziyafet çekecek”

Üzerimize son karanlık, yani Black Empire çökmeden önce, bir yandan ”gerçek” Azeroth’u hayalindeki şekle getiren N’zoth, diğer yandan bizi içinde tuttuğu visionda, korkularımız, deliliğimiz ve çaresizliğimiz üzerinden ziyafet çekecek. Hatta, onu mağlup etttiğimizi sanacak olmamıza rağmen, Alleria gibi önemli karakterleri bu konuda şüpheye düşürerek, bütün bu negatif duygular ile iyice güçlenecek.  Uykunun Babası, bizimle adeta dalga geçecek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: