Savaşın Ardından Kalanlar: Sistem Üzerine Sistem

Battle For Azeroth, oynanış açısından Legion’a kıyasla sade hatta yarım yamalak bir şekilde çıkmıştı piyasaya. 8.0’da oyuncuların elinde güçlerini hissedemedikleri Azerite zırhları, önlerinde yetersiz gözüken haftalık Island Expeditionlar, bir adet Warfront ve tabi ki de değişmez Azerite Power ve Reputation grindları vardı. PVP,  PVE’nin yancısı olmuştu.  Paketin, acil olarak yeniliklere ihtiyacı vardı.


BU HEARTH’A TIKLANMIYOR ANAM?

Oyuncuların en önemli ve belki de en ilginç şikayeti, onlara paketin ana özelliği, Artifact Sistemi olacağı söylenen Hearth Of Azeroth ile etkileşime geçememeleriydi. Hearth, üzerine tıklanarak özelleştirilebilmek yerine, tier setlerinin yerine getirilen 3 zırh parçasını ( Head,Shoulder ve Chest) güçlendiriyor ve yeni özellikler edinmelerini sağlıyordu. Ancak bu zırh parçaları ile ilgili sorunlardan biri, özellikle Uldirden gelecek olan özellikleri açabilmek için Hearth’ın kendi seviyesinin çok yüksek olmasının gerekmesiydi. Bu da raid ilk açıldığında bazı  insanların düşürdükleri Azerite Armorları değerlendirememelerine sebep olmuştu.

Tabi bu çözülebilecek bir durumda aslında. Uldir’de hangi bosstan hangi Azerite parçasının düşeceği ve hepsinin istediği spesifik Hearth Of Azeroth seviyeleri tek tek görülebiliyordu oyunun içinden. Ancak çoğu oyuncu, paketin çıkışından 1 ay sonra gelen raide yetişemediler veya alt karakterlerini yetiştiremediler. Bu durum, Azerite Armorlara ekstra bir halkanın eklendiği 8.1 patchinde devam edince toplulukta çatlak sesler yükselmeye başladı.
Aslında teknik olarak Azerite Power girndlayarak Azerite Armor da özellik  açmanın, Legiondaki Artifact Power-Artifact Traitleri sisteminden kağıt üstünde pek farkı yoktu. Ancak özellikle Tides Of Vengaence ile ekstra bir halka eklenip özelleştirme opsiyonları arttırılmadan önce, çoğu oyuncuya açmaya uğraştıkları özellikler anlamsız geliyordu. Ki, bu Aritfact Power/Azerite Power grindi topluluk tarafından aslında pek sevilmese de, Legion’ın genel olarak çok iyi bir expansion olması, insanların ciddi tepki göstermelerini engellemişti.

Ayrıca, Blizzard’ın en başta 8.1’de sisteme müdahale etmeyi düşünmediği fakat gelen tepkilerin ardından buna mecbur kaldığı,  spontane davranmak zorunda kalarak sorunlara çözüm bulmaya çalıştığı sezilebiliyordu.

ŞU HEARTH’I AÇINDA ”GÖNLÜMÜZ” ŞENLENSİN

Ancak Blizzard hatalarından ders çıkarmaya başlamıştı 8.2 geldiğinde. Hearth Of Azeroth’un seviyesini yükseltmenin motivasyonu, zayıf Azerite Armorlardan Hearth’ın kendisine çekilmişti. Glyph ile Talent sistemlerinin çok başarılı bir şekilde birleştirildiği Essence Sistemi (buna da kalkıp ”Glpyh’ları yeniden yapmışlar” demek artık terbiyesizlik oluyor) 8.2 patchinin her contentinden edinileceği için insanların patch’i oynamalarını sağlıyordu. Azerite Armor sisteminden en önemli farkı, karakterlerin rotasyonuna bir tane aktif skill eklemesiydi. Bu Major özelliğin yanına açılabilen 2 minor slot ( ki 8.3’de üçüncüsü de eklendi) ile oyunculara Blizzard, ciddi bir özelleştirme şansı da veriyordu. Essence sistemi, 2.ci bir talent ağacı gibi olmuştu.

Nazjatar

Mechagon

8.2,  BFA’nın oyun sonu sistemini baştan aşağı değiştiren Essence sistemine ek olarak, 2 yeni bölge: Nazjatar ve Mechagon, uçma, yeni Raid ve bir Mega-Dungeon, Operation:Mechagon ile beraber geldi. 2 bölgenin içinde özellikle parlayan Mechagon sayısız aktivite sağlıyordu oyuncuya.

Ancak, 8.2’de edinilen Essenceların inatla Account-Wide yapılmaması ile 8.2, 8.3’ün karşısında devasa bir engel haline geldi.

HADİ BİR DE CLOAK EKLEYELİM

Blizzard, 8.3 yani Battle For Azeroth’un son patchi ile, expansionı tamir etme çabalarını neticeye bağladı. Oyuna eklenen sistemlerden Corrupted Gear, oyuncu topluluğunun şikayetleri dinlenerek Warforging/Titanforging’i oyundan kaldırmış ve BFA’da Wow’a başka bir devrimsel değişiklik daha getirmişti. Corrupted olarak edinilen itemların özellikleri yine RNG bazlı olsa da an itibariyle  en zor içeriği yapan en yüksek item levela sahip olur zihniyeti oyuna geri getirilmiş oldu. Ve bu eşyalar, verdikleri corruption miktarı, bonuslarının gücü ve maksimum corruption’ı olabildiğince düşük tutma gereksinim sebebiyle, oyuncuların özelleştirme yapabilme şansları iyice arttırıldı.

Bunun haricinde oyuna eklenen Legendary Cloak, hem raid, hem open world hem de dungeonlar için vazgeçilmez özelliklere sahip. Bütün 2.cil statlardan bir miktar veren bu cloak, Corruption Resistance, Horrific Visionlar’da kalma süresini uzatma ve Carapace Of N’zoth fightında zorunlu olmasıyla, güçlendirmemiz gereken bir tane daha sistem olarak çıktı karşımıza.

Blizzard’ın paket boyunca expansionı tamir etme ve hatalara yama yapma  çabalarının sonucunda, an itibariyle Battle For Azeroth, sistem üzerine eklenen sistemler yığını olmuş durumda. 1 hafta içinde Island Cap’nizi yapmanız, Cloak seviyenizi yükseltmek için önce 2 bölgedeki assaultları (o hafta edinmeniz gereken Horrific Vision anahtarını karşılayacak kadar) yapmanız ve aynı zamanda Horrific Visionların içinden olabildiğince fazla Corrupted Memento ile ayrılmanız gerek. Böylece Horrific Visionlar da kalmanızı kolaylaştırıyorsunuz. Bunlara ek olarak, Hearth Of Azeroth seviyenizi düzenli olarak yükseltmeniz ve eksik Essencelarınızı tamamlamanız, Bis Azerite Armorlarınızı kovalamanız ve amacınıza göre haftayı yapabildiğiniz en yüksek seviyede Mythic+ dungeonıı ve raidi yaparak kapatmanız gerek. Bir de PVP yapmak istiyorsanız onu da ayrıca haftalık sınırına ulaştırmalısınız. Bu durumu, hepsini yetiştirmek için oradan oraya koşturmak olarak düşünün.

Ancak bu haftalık rutin, oyunu oynadığınız günlük veya haftalık süre boyunca ki veriminize bağlı olarak, bütün haftanızı da alabilir veya cumartesi günü bu saydıklarımın hepsini bitirmiş, boşta kalmış da olabilirsiniz. Burada önemli olan, oyunu verimli oynamak, ciddi ve dikkatlı oynandığında bunlardan hiçbiri pazar gününe bile kalmayabilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: