Savaşın Ardından Kalanlar: Halef-Selef ve Gelecek

 Evet, Battle For Azeroth oynanışı değerlendirme kısmını bitiriyoruz. Aslında Raid ve Dungeonları da değerlendirecektim ancak video içerği olmadan instanceları değerlendirmemin sağlıklı olmayacağını fark ettim. O yüzden bir kaç şeyi daha ekleyip, biraz Legion ile kıyaslayıp bir de Shadowlands’e bakarak oynanış değerlendirmesini bitiriyoruz. 

ALLIED RACES VE KARAKTER CUSTOMIZATION MANTIĞI

Battle For Azeroth’un en önemli satış malzemesiydi (oynanış açısından)  ön satış ile gelen Allied Raceler. Öyle ki, pre-orderlar dahil BFA’nın en hızlı satan Wow paketi olmasında önemli pay sahibi olmuşlardı.

Allied Race konusuna getirilen en büyük ” eleştiri ” yeni ırk olmamaları, diğer ırkların ” makyajlanmış ” halleri olmalarıydı. Ancak burada şunu belirtmek gerekiyor, Battle For Azeroth’un tanıtım sinematiğinde gösterilen Allied Race’ler: Lightforged Draenei, Void Elf, Dark Iron Dwarf, Highmountain Tauren, Nightborne ve Zandalari Trolleriydi.  Bunların ekstra bir ırk değil alternatif (dış görüntü açısından ) olacakları en başından belliydi.

Bana soracak olursanız, hali hazırdaki ırklara alternatif getirmenin bir sakıncası yok. Çünkü bunun, community’nin uzun zamandır istediği Sub-Race mantığından pek de farkı yok. Lightforged Draeneilar  Draeneilara alt ırk olarak gelselerdi, yine aynı reputation ve quest gereksinimlerine sahip olmamaları için bir sebep yoktu.

Tabi Legion’da, yeni ırklar olmasa bile bir Hero Class eklenince, Allied Race mantığı sönük gözüktü. Normalde Yeni Race-Yeni Class-Yeni Race-Yeni Class döngüsü içindeydi paketler The Burning Crusade’den beri. BFA’da 2 tarafa da birer ırk yerine alternatif (ve bence dış görünüş ve lore açısından albenisi olan ) bir dolu ırk Allied Race şemsiyesi altında sürekli getirildi.

Shadowlands’de ise, şu an açıklanan kısıtlı bilgiye dayanarak, alışıldık Sub-Race  beklentisinin gerçekleşmesini bekleyebiliriz. Blizzconda açıklananlara göre,

– Dwarf oynuyorsanız kendinizi spesifik bir klanın üyesine benzetebileceksiniz. Wildhammer üyesi mi olmak istiyorsunuz? Dövmeleriniz hazır. Ve bu opsiyonun ilk denemesi de BFA da Maghar Orcları ile yapıldı

– Trollere de yine vücutlarına sürecekleri ikonik çizimler geliyor. Panelde gösterilmemiş ancak kendinizi Nazmirdeki Blood Trollere benzetebileceksiniz.

-Human oynuyorsanız karakterinizi  bir asyalıya benzetebileceksniz.

– Forsaken oyuncuları da istedikleri takdirde, kemiklerinin gözükmemesini sağlayabilecekler.

BFA’da  oyuna -teknik olarak- eklenen bir dolu ırkın ardından, Shadowlands’de ciddi bir customziation olanağına sahip olacağız.  Pek çok açıdan olduğu gibi bu yönden de BFA’yı bir geçiş paketi olarak görmek oldukça mantıklı olacaktır o yüzden.

İÇERİK DEVAMLILIĞI

Bu konu aslında basit bir konu. Eğer robot kedi bineği gibi ilginç işlerinizin tamamı yaptıysanız Shadowlands geldiğinde Mechagona dönmek için pek sebebiniz olmayabilir.  Nazjatar için de eğer achivement kovalamıyorsanız aynı durum geçerli. Çoğu oyuncu haklı olarak Nazjatar’ın Suramar etkisinde olmasını beklerken bu beklentiye yaklaşamadı bile Nazjatar.

Şu an Legion contenti, paketi hiç oynamadıysanız veya eksikleriniz varsa gidip vakit geçirmenize hala değecek bir content  Eksik artifact görüntüleriniz varsa gidip tamamlayabilirsiniz, Xe’ra questline’ını, oynamadığınız Classların Class Order görev zincirlerini yapabilirsiniz. Ve bu görev serilerinin hepsi doyurucu ve lore açısından çok zengin görevler.  Eğer paladinseniz paladin gibi, warlocksanız warlock. gibi hissedebilirsiniz görev zinciri boyunca.

Eğer eksik artifact görünümleriniz varsa tamamlamak için Legion contenti boyunca eksik kalan questleri yapabilir, (Mage Tower dışında) bütün classlara özel olan mountları tek tek almaya çalışabilirsiniz.  Ancak BFA’da, paket boyunca anlamlı olmasına rağmen sonrası için bir öneme sahip olacak pek bir şey yok. Heritage Armorlar örnek olarak verilebilir. Tier Setlerinin kaldırılması da BFA’nın bu yönünü yok eden şey oldu. Legion raidleri sırf Tier Setleri için hala girilebilecek yerler iken (ki aslında önceki paketlerin tamamı da denilebilir) BFA’nın böyle bir artısı mountlar dışında pek yok maalesef. Blizzard’ın bir inadım inat huyu var. 8.3’ün en büyük sorunu belki de account bound yapılmayan essencelar ise, BFA’nın ve Wow’un geleceüüinin en büyük sorunlarından biri de bu Tier Set mevzusu. Gelecek aylarda Essencelar account bound yapılabilir belki.

Shadowlands’in aynı Legionda olduğu gibi kendisinden çok sonra bile değeri olacak özellikleri oyuna katması gerekiyor. Ki bunun ilk işareti olarak Covenant Setleri verilebilir.

BÖLGE TASARIMLARI VE QUESTING DENEYİMİ

BFA hakkında hiç düşünmeden diğer paketlerin önüne koyabileceğim özelliklerden ikisi paket açılışındaki levelling/questing deneyimi ve bölge tasarımlarının ulaştığı zirvedir. Bu konuda da BFA’nın belki de en göz alıcı bölgesi Drustvar ve tahminen benden başka kimsenin sevmediği Vol’dun üzerinden gideceğiz.

Daha ilk adım attığımda girdiğim kapkaranlık orman ve karşılaştığım lanet olası ürkünç velet sağolsun Drustvar’ın BFA’daki en sevdiğim bölge olacağını anlamıştım daha ilk andan. BFA ile Wow’un zone, raid ve dungeonları ciddi bir grafiksel gelişim de gösterdiler. Drustvar da levelling veya düşük gear ile o karanlık ormanda, terk edilmiş kasabalarda gezinmek, arkadaki gothik müzik ile beraber Witcher 3 hissiyatı veriyordu. Stormsong Valley Old God görmeyeceğimiz(!) expansiona Cthulhu sosunu eklerken, Tiragarde Sound ise denizlerde geçen yaşamı bize çok güzel yansıtıyordu. Boralus da kıyıya yakın yerlerin ıslak olduğun hissedebiliyordunuz. Drustvar’ın bütün estetiğini kendinde birleştiren Waycrest Manor ise benim için BFA’nın en güzel tasarıma sahip dungeonıydı.

Çoğu  horde oyuncusu tarafından ”fazla boş olduğu” ve flight pathler birbirine çok uzak olduğu için eleştirilen Vol’dun bence devasa bir çöl nasıl olmalıysa öyleydi. Gözünüzün önündeki devasa boşluk,  içinde bulunduğunuz çölün ne kadar engin olduğunu vurguluyordu. Uçamadığımız zamanlarda çölün bir ucundan diğerine baktığımda oraya ulaşamayacak gibi hissediyordum.

BFA’nın bütün bölgelerinde olduğu gibi, Vol’dunda da zone’un tüm estetiğini, duyduğumuz müzikleri bir araya getiren hikayeyi tamamlayan Temple Of Sethraliss, BFA’da zone questlerinin dungeonlarda ne kadar güzel sonlandırıldığının bir örneğiydi. BFA’nın bütün bölgeleri, sinematik, cutscene ve görev sayısı açısından zengin ve en önemlsi akıcı bölgelerdi. Bölgelerdeki story kısımlarının bazıları ana hikayeye bağlı olmasa da birbirine bağlı olan kısımlar sizi hep birinden diğerine kesintsiz olarak gönderiyor, hikaye deneyiminin kesilmemesi sağlıyorlardı.

Shadowlands ise, BFA’nın getirdiği görsel ve tasarım çıtasını (en azından bize gösterilen bölgelere bakarak) o kadar yükseğe çekiyor ki, aynı Legiondan BFA’ya geçişte  olduğu gibi Shadowlands’e geçerken de Wow’un sistem gereksinimlerinin dikkat çekecek seviyede bir şekilde yükselme olasılğı oldukça var.Art kalitesindeki bu sıçrayışa  Ny’alothanın da büyük katkı sağlamış olabileceğini söylemem gerek.

Toparlarsak, Battle For Azeroth’u kesinlikle Legion kadar özlemle anacağımı düşünmüyorum. Ancak, şu ana kadar incelediğim gameplay, tasarım ve müzik gibi etmenlere de bakarak BFA’ya Warlords Of Draenor muamalesi yapılmasını da ciddi bir haksızlık olarak düşünüyorum. BFA’yı, Legion’dan Shadowlands’e geçişteki kalite artışının yolunu yapan geçiş paketi olarak görüyorum. Tabi ki lore kısmında bu konuya daha fazla ekleme yapacağız.

Artılar:
– Dungeonlar ve raidlerin kompleksliğinin Wow’un zirvesine çıkmış olması.
– Görev ve bölge tasarımları, müzik kalitesi.
-Yine dungeon ve raidlerde görsel kalitenin zirveye çıkması.
– Legion kadar grind gerektirmemesi ve devamlı eklenen catch-up sistemleri
Horrific Visions-Essence sistemi

Eksiler:
– Mythic N’zoth’a bile etki edebilecek kadar çözülmemiş bug olması.
-Paketin ”tamamlanması”nın 8.3’e kadar sürmesi
– Tier setlerinin kaldırılması
-Essenceların inatla Account-Bound yapılmamaları
-Azerite Armor traitlerinin -özellikle 8.1’e kadar- tatmin edici olmamaları.
– Paketin yenilikleri olarak duyurulan Island Expeditions ve Warfronların daha ilk dakikadan bize külfet olmaları.

Puan: 6

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: