Night Elfler Ölümün Dengesini mi Bozuyorlar?

Warcraft evreninde Ölüm ve sonrasındaki yaşam kavramları Battle For Azeroth ve yeni duyurulan Shadowlands paketiyle gündeme gelmeye başlamışlar gibi gözükmelerine rağmen, aslında bu kavramlar oldukça uzun süredir oyunun hikayesinde yer alıyorlar.  Öyle ki, daha Warcraft 3 zamanlarında oyuna eklenen Undead ırkı ile bu kavram ciddi şekilde işlenmeye başladı aslında. Ben de Reforged’ı oynarken, orjinal Warcraft 3’ü oynadığım dönemde fark etmediğim bir detayı fark ettim; Night Elf’lerin wispleri göründükleri kadar masum olmayabilirler.


Reforged’ın oyuna getirdiği görsel gelişim muazzam. Ancak bu başka bir yazının konusu.
ÖLÜMDEN SONRA BİLE VERİLEN DESTEK

Warcraft 3’ü 2000’li yıllarda veya Reforged olduktan sonra oynamamış arkadaşlar için biraz bilgi verelim. Warcraft 3 Wow’un aksine bir RTS olduğu için, base kurmak, kaynak toplamak, ordu üretmek üzerine kuruluydu tabi. Her ırkın estetiği ve gelişim tarzı farklı ve kendine özgüydü. (Ki tahminen RTS tarihinin ırk dengesini en iyi kotaran oyunlarından biri olarak görebiliriz Warcraft 3’ü)

Night Elfler’in işçi birimleri ise wisplerdi. Oyuna World Of Warcraft ile başlamış olsanız bile biliyor olacağınız gibi Wispler aslında ölen Night Elflerin ruhları, yani Night Elflerin onlarca yıl öncesinden kalan ataları. Bu wispler, ağaçlara zarar vermeden onları toplamalarının haricinde, Ancient Of War gibi binaların, yani ağaçların yapılabilmesini sağlamak için ölüyorlar, kendilerini feda ediyorlar. Ayrıca, ruh formunda oldukları için saldıramamalarına rağmen kendilerini patlatarak düşman ordusuna zarar verebiliyorlar.

Ayrıca, zamanında Nordrassil’de olduğu gibi  yine kendilerini feda ederek  hem ırklarını hem de bütün Azeroth’u yok oluştan kurtarmışlıkları da var. Öte yandan, World Tree’lerin çevresinde sürekli olarak dönmeyi, devasa dallarında bulunmayı kendilerine görev bilirler.

War Of Thorns

Wisplerin, ırklarının devamını sağlayabilmek için verdikleri ölümsüz hizmete verilebilecek en yakın örnek War Of Thorns. Teldrassil’in  yanışına giden süreci kendi factionınızın tarafından oynadığımız bu senaryoda Night Elfler wispleri yine savunma için kullanmaktan çekinmiyorlardı. Sayısız wispin enerjisinin tüketilmesiyle yaratılan arcane bariyerleri gibi. Sylvanas’ın Teldrassil’i yakmasının ardından ağaçtaki tüm elfler The Maw’a gittiler ve, bu senaryoda ağacın çevresindeki wispler de The Maw’a gönderilmiş olabilir. Ayrıca orada ölen Night Elfler, Wisp’e dönüşemeden doğrudan ölümün diyarına gittiler. İşte konu burada çok ilginçleşiyor.

SHADOWLANDS’I ANIMADAN YOKSUN BIRAKIYORLAR

Bellular, Draeneiların kendilerine Eredar dedikleri dönemden beri ölümden sonraki yaşam ve ruh büyüleriyle ne kadar içli dışlı olduklarını, Ölüm’e nasıl karşı çıktıklarını yakın zamandaki bir videosunda çok güzelce açıklamıştı. Detaylar için şurayı da kullanabilirsiniz. Özet geçmek gerekirse, Eredarlar, Sargeras tarafından bulunmadan önce bile ruh büyüsü ve ölüm kavramı ile iç içelerdi. Ki Warlock‘luk öğretisi, yani animadan beslenerek güç elde etmeyi Archimonde Eredarlara öğretmişti.

Light ve Naarular ile, çok kadim bir ilişkisi bulunan Eredar ırkının, en ilginç huylarından birisi, ölenleri gömmek veya yakmak yerine onların ruhlarını sonsuza dek ” korumak” için kutsal mabedler yaratmaları ve gerektiğinde Vigilant adını verdikleri robotlara o ruhları infüze ederek savunma için kullanmalarıydı. Buna verilebilecek tek bilindik örnek ise, hem Outland hem de alternatif Draenor’da gördüğümüz Auchiondoun. Aslında devasa ve estetik harikası bir kabristan.

Alternatif Draeneor’daki Prophet Velen,  Nerzhul’un Dark Star adını verdiği, bizim ise Void God dediğimiz kara maddeye dönüşen Naaru’yu, kendi özünü feda ederek  eski haline getirmişti. Bellular’ın videosunda bahsettiği üzere evrendeki tüm kozmik güçler aslında Anima’nın, yani canlıların ölmeleriyle açığa çıkan enerji kaynağının peşinde. Bir Naaru, Velen kadar güçlü bir canlının Animası ile Void formunda Light’a geri dönebiliyor. Burning Legion, ordusunu güçlendirmek için Soul Engine’ler kullanıyordu ki bu teknoloji ve bilgi de yine Eredarlardan geliyor. Void, aylardır bahsettiğim gibi animaları elde edip enerjisini arttırmaya bakarken, Light ise ebedi hayat bahşederek sonsuza dek yaşam enerjisi ile besleniyor. Tabi Light’ın eninde sonunda dönüşeceği form Void.

Ve bütün bu kozmik düellonun ortasında Night Elfler wispler ile, Draeneilar ise Auchindoun gibi yapılar ile Shadowlands’i, milyonlarca yıllık anima kaynağından yoksun bırakıyorlar. Ve ölümsüzlüğü arıyorlar. Neden kaçıyorlar?

Bu konuda daha konuşacağız.

2 thoughts on “Night Elfler Ölümün Dengesini mi Bozuyorlar?

  1. Night Elf'ler zaten her zaman birazcık ölümle araları limoni olmuştur.'Ki wisp mantığınıda vermene gerek bence Burning Legion ilk gelmeden önce Elfler ölümsüzdü :DHa denge bozma olayına gelirsek bence bozmuyorlar.Çünkü evrende bi denge var ve night elf'Lerin whisp olayı'da dengenin içinde (Bence)

    Like

  2. Elfler aslında Nordassil patlayana kadar ölümsüzlerdi. Ardından kaybettiler ve ölüme mahkum oldular.Ancak ben wisplere pek olumlu bakamıyorum ve evrendeki dengenin biraz bozulmaya başladığını düşünüyorum. Aernath (Görkem Nurata) ile ekipçe bu konuyu tartışmıştık ki yazının devamı biraz o mevzuya girecek. Draenei'ların özellikle yaptığı şey, Bellular'ın bakış açısına göre Shadowlands'den animayı esirgeyerek Ölüm'ün dengesini bozuyor. Belki de Jailer, bu bozuk ''düzenli düzen'' i tamamen yıkmaya çalışıyordur. Evrendeki denge şu an yaşam'ın tarafına kayıyor da olabilir. Bu da Ölüm'ü bozmuş olabilir. Wispler bana çok creepy geliyorlar açıkcası bir süredir. Çünkü öldüklerinde huzura kavuşmak ve dinlenmek yerine, ebedi şekilde hizmet etmeleri gereken elfler gibi geliyorlar bir süredir .pYorum için sağolun. Fırsat bulunca bu konuyu devam ettireceğim zaten. BFA'yı bir ara devam ederiz değerlendirmeye .P

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: