Ölümün Dengesi ve The Jailer

Blizzcon 2019’da Shadowlands’in açıklanmasının ardından fuar boyunca Developerlar tarafından yoğun bir bilgi bombardımanına tutulmuştuk.  Bize açıklanan önemli bir detay, Jailer’ın paketin ana kötüsü olacağıydı. Ana düşman olmaya da ne kadar uygun. Kapkaranlık bir kulenin tepesinde, simsiyah, tehditkar, devasa bir figür. Kadim bir canlı, tahminen Arbiter’ın hiç sevmediği bir karakter. Ve ” kötü ” Sylvanas’ın da iş ortağı. Ama böyle olmak zorunda mı cidden?

WARLORDS OF DRAENOR’UN SON BOSSU GROMMASH

Blizzard, Warlords Of Draenor geldiğinde de ”Paketin ana düşmanı ve son bossu Grommash olacak” açıklamasını yapmıştı.  WOD’a kadar expansionların son bossları hep baştan bilindiği için, bu açıklama yadırganmamıştı. Ama yalandı bu, kuyruklu yalandı hem de.  Olaylar paket boyunca öyle bir yön değiştirmişti ki Legion düşmanımız, Grommash dostumuz oluvermişti!

Biz ne Legion’ın, ne de Battle For Azeroth’un son raidlerini ve hangi boss ile biteceğini açıklanana kadar bilmiyorduk. Legion zamanında son bossun Kil’jaeden, Azshara, Sargeras olacağı konuşulurken hiç beklemediğimiz bir bitiş ile karşılaştık. BFA boyunca N’zoth iması bize Blizzard tarafından yoğun bir şekilde yapılmış olsa da, 8.3’e dair resmi açıklama gelene kadar paketin bitişi üzerindeki gizem perdesi, sayısız leak ve iddia hiç eksik olmamıştı. Blizzard, uzun zamandır sürprizler ile oyuncuyu şaşırtmayı seviyor. Peki bu durumda şu soruyu tekrar soralım: Jailer niye Shadowlands’in ana kötüsü olmak zorunda? ”Kötü” bir karakter mi?


GARDİYAN OLMAK MI SUÇ?

Jailer ve Arbiter hakkındaki bilgilerimiz cidden çok kısıtlı. Ancak bildiklerimizi şurada kısaca özetlemiştim. Şimdi, dış görünüşü ile dibine kadar Evil Guy koksa da Jailer’ın rolüne bir bakmak gerekiyor burada. Evrendeki en kötü, affedilemez suçları işlemiş ruhları tek noktada kontrol altında tutmak ve onlara ebediyete kadar eziyet etmek. Bu kötü bir aksiyon mu?

Jailer’ın iyi mi kötü mü olduğu hakkında özellikle sevgili Aernath ile pek çok kez tartıştık. Elimizdeki son derece kısıtlı bilgilerle son döneme kadar ortak noktada buluştuğumuz sonuç; Shadowlands’deki tüm Animayı The Maw’a zorla çektiği ve suçlu-suçsuz ayırt etmeden herkesi The Maw’a hapsettiği için kötü bir karakter olduğuydu. Ancak şurada da belirttiğim gibi bu konuya bakışımız son dönemde oldukça değişti.

Night Elfler ve özellikle Draeneilar ölümün dengesini asırlardır bozan ırklar. Peki bu Ölüm Dengesi nasıl bir düzen olarak kurulmuş?

Evrendeki her canlının ” değerini” belirleyen özü, Anima’sı bulunuyor. Ve öldüklerinde Shadowlands’e geçiş yapan tüm canlılar ( Demonlar’ın ve Old Godların kendi domainleri olduğunu hatırlatalım) Arbiter’ın önüne gelerek kişilik özelliklerine, ama daha çok Animalarının hangi diyara daha çok katkı sağlayacağına göre Shadowlands’in bize tanıtılan bölgelerinden birine gönderiliyorlar. Ve Shadowlands Anima ile varolmaya devam ediyor. Draenei ve Night Elflerin yaptığı ise, kendi animalarını Shadowlands’den esirgemek. 

Burada işi değerlendirmek zorlaşıyor. Bir tarafta, Üst Evren olarak adlandırabileceğimiz, yaratılışta çok kritik bir yere sahip olan Shadowlands’in petrolden yani Animadan, Night Elfler ve Draeneilar aracalığıyla yoksun bırakılması var. Bu, Shadowlands’in düzgün giden işleyişini kendi istekleriyle bozmalarından ötürü The Maw’a gönderilmek için yeterli bir sebep. Ki özellikle Eredar ırkı, Argus zamanından beri Soul Magic ile içli dışlı olduğu ve bu ölümsüzlük suçunu işlediği için Demon’a dönüşmeyi bilerek kabul etmiş olabilir. The Maw yerine Twisting Nether’a geçebilmek için.

YIKILSIN BU DÜZEN

Öbür tarafta ise, ölen canlıları Anima yani kaynaktan ibaret gören ve onlar sayesinde var olmaya devam eden bir ölüm diyarı var.  Jailer’da, bir noktada ” Yıkılsın bu düzen ” diyerek (aynı Sargeras’ın dediği gibi) mekanizmayı bu sebeple bozmaya başlamış olabilir.

”Death comes. And the end of everything is just the beginning”

Jailer, belki de bütün Shadowlands’i The Maw’a, yani bir girdaba çekerek yok etmeyi, ve bu (en azından şu ana kadar speküle edebildiğimiz kadarıyla) ruh sömürü düzenini bitirmeyi amaçlıyordur. Ki, Shadowlands duyurulduğundan ve Dreadlordlar tekrar gündem olduğundan beri sürdürdüğüm bir iddiam var: Sargeras, en başından Jailer ile iletişime geçmiş ve Lich King’in zırhının dövülmesini istemiş olabilir. Çünkü The Jailer’da, aynı Sargeras gib düzendeki yanlışları görmüş ve düzeni yok etmeye ikna olmuş olabilir.

Blizzard’ın ” Kesinkes böyle olacak” dediği şeylere pek güvenmeyiniz. Paketin nasıl biteceği paket duyurulduğunda söylenir mi?

One thought on “Ölümün Dengesi ve The Jailer

  1. Yine nefis bir yazı, özellikle bu Eredar, Draenei ve Night Elf'lerle ilgili detay gerçekten önemli. Buraya not etmen güzel olmuş, ileride referans gösteririz çıkınca 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: