"Chronicle Notları, Bölüm 1: The Rising Darkness ve The Third War

Cenarius Battles with Grommash Hellscream in Ashenvale Forest. From World Of Warcraft Chronicles: Volume 3 

Titanların bakış açısıyla yazıldığı Blizzard tarafından belirtilmiş olsa da hala Warcraft’ın resmi tarihçesi olan World Of Warcraft Chronicles serisinin ilk kitabı olan Chronicle Volume 1, hikayeyi baştan aşağı değiştirerek bildiğimiz her şeyi altüst etmişti. 2 sene önce piyasaya çıkan World Of Warcraft Chroinicle Volume 3 ise biz oyunculara daha yakın bir dönemi, Warcraft 3 ile Cataclysm’ın bitişine kadar ki süreçte yaşananları, bazı ilginç detaylar vererek anlatıyor. İlk kitap kadar sarsıcı olması beklenemese de, bu kitapta da, bilgisi az olan ya da bazı şeylerden kafası karışan insanları aydınlatacak, bilgisi olanlara ise hatırlatıp farklı bakmalarını sağlayabilecek ufak satır araları mevcut. Biz de bunları alıntılar yaparak, kısa kısa inceleyeceğiz:

Dreadlordlar’ın Nerzhul’un iradesini kırmaları ile beraber, Lich King’in zırhının yapımında rol aldıkları burada net bir şekilde belirtilmiş. Bu da benim Shadowlands duyurulduğundan beri ısrarla üzerinde durduğum, Jailer ile Sargeas’ın ortak olduklarına dair teorimi de son derece güçlendirdi.

“Ner’zhul’a işkence etmek ve zırhının yapımı konusunda  Kil’jaeden’a yardımcı olan Dreadlordlar Azeroth’da ona göz kulak olacaklardı”

-Dreadlord’ların bütün sinsiliklerine rağmen Ner’zhul onları manipüle etmeyi başardı ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirdi. Scourge’e liderlik etmesi için ölümlü bir şampiyon bulma ve onu Frostmourne’a doğru çekme fikrinin kendi planı değil, Dreadlordlara ait olduğunu onlara inandırdı.

– Lich King, Frostmourne’u eline aldıktan sonra Arthas’ı Mal’ganis’e kadar yönlendirdi. Ancak Mal’ganis’in karşısına çıktığında “Saldırma sakın!” emrini vermedi. Böylece gardiyanlarından birisini saf dışı bıraktı. Ner’zhul, diğer Dreadlordlara bunun bir “iş kazası” olduğunu ve eğer izin vermeseydi Arthas’ı kendi tarafına çekemeyeceğini söyledi.

– “Fakat ne Arthas ne de Lich King’in bilmediği şey Frostmourne’un Mal’ganis’in ruhunu tüketemediğiydi. Dreadlord’lar kılıcı yaparlarken, kendilerini onun etkisinden korumuşlardı”

Warcraft 3: Reforged

– Muradin ile Arthas’ın Northrendde karşılaşmaları bir tesadüf değildi. Her ne kadar Muradin ve ekibi Northrend’e antik eşyaları bulma amacıyla hali hazır da gitmiş olsalar da, Lich King’in planı doğrultusunda Frostmourne’dan haberdar oldular. Yine Lich King’in onları “ikna” etmesiyle Dreadlordlar, Bronzebeard ekibinin kampına haritalar, efsanevi bir kılıçtan bahseden uydurma parşömenler bıraktılar. Hiçbir cüce bu parşömen ve haritaları nereden bulduklarını hatırlamayacak ancak Frostmourne’u aramaya koyulacaklardı.

– Ardından Lich King bu kez Muradin ve ekibine Scourge dalgaları göndererek Howling Fjord’un kıyısında Muradin ve Arthas’ın buluşmalarını sağladı. Lich King’in bunu yapmasındaki amacı, Arthas’ın kılıcın varlığını Muradinden öğrenmesini sağlamaktı. Öbür türlü, Scourge’ü kullanarak Arthas’ı  kılıca doğru çekmek genç prensi kolayca şüphelendirebilirdi.

Prince Arthas Menethil in Stratholme.From World Of Warcraft Chronicles: Volume 3 

-Lich King, Arthas’ın Lordearon’a bir kahraman gibi dönmesini sağlamak için, Arthas’ın dönüş yoluna koyulmasıyla bereber Lordearondaki Scourge’ün tamamını gölgelerin içine çekip pasifize etti. Böylece Lordearon halkı, prenslerinin başarılı olduğuna inanarak sokaklara dökülüp yoluna gül yaprakları döktüler. Yaşanan onca şeyden sonra sinematikte Lordearon halkının kutlama yapıyor oluşunun sebebi buydu. Tabi Terenas’ın ölümünün ardından, Lich King gizlediği undeadlare saldırmalarını emretti. Arthas’ın Northrendden getirip gizlediği ordunun da ortaya çıkmasıyla gerçek bir kıyım yaşandı ve Lordearon, müthiş bir hızla düştü.

– Stromgarde ve Gilneas dışındaki bütün insan krallıkları, Ironforge ve Quel’thalas bu durum üzerine Lordearon’a yardım birlikleri gönderdi. Ancak Gnomeragan yalnızca  teknik ekipman gönderebildi. Bunun sebebi, Gelbin Mekkatorqe’un Gnomeragan’daki Trogg istilasını gizli tutmak istemesiydi. Mekkatorque, Alliance’ın iyiliği için büyük bir fedakarlıkta bulumuştu. Çünkü Lordearon daha önemliydi.

Lady Katrana Prestor

– Old Godlar Vanilla’daki ilk karşılaşmamıza kadar pasif kalmış gibi gözükseler de aslında durum hiç böyle değildi. 2.ci savaşın bitiminden itibaren Vanillada olanlar dahil pek çok olayın yaşanmasına perde arkasından ön ayak olmuş veya doğrudan sebep olmuşlardı.

– Deathwing, Nefarian ve Onyxia’nın Prestor Ailesi Alliance’ın 2.ci savaşın ardından dağılmanın eşiğine gelmesinde büyük pay sahibiydiler. Buna örnek olarak, Katrana Prestor’un, toplama kamplarından kaçmaya başlayan orclar üzerinden Lordearon’un “beceriksizliğini” diğer krallık asillerine sürekli vurgulaması verilebilir.

-Gul’danın yanında yer almalarına rağmen Cho’gall ve Twilight’s Hammer’ın bağlılığı Legion veya Sargeras’a değil, Void güçlerineydi. Henüz Draenordaykan Void ile içli dışlı olmaya başlayan bu klan, “Hour of Twilight” adını verdikleri her şeyin sonuna inanıyorlardı. Bu yüzden Cho’gall, Azeroth’a geldiği andan itibaren Old Godları duymuş ve C’thun’un çağrısı üzerine, Gul’dan’ı Tomb Of Sargeras’da yalnız bırakarak Silithus’a doğru yola çıkmıştı.

-Dragon Aspectler Dragon Soul’un yok edilip güçlerini geri kazanmalarının ardından, ne kadar uzun süredir görevlerini boşladıklarını fark etmişlerdi. Yogg-Saron ve N’zoth tarafından temelleri atılan Emerald Nightmare Ysera’nın dikkatimi çekmişti. Bütün timelineları gözetleyip, gerçek olanı ( kime göre gerçek timeline? Tabi ki Aman’thul!) korumakla görevlendirilen Nozdormu ise, Infinite Dragonflight’ın geçmişi ve geleceği değiştirme çabalarını sezmeye başlamıştı.

– Gul’dan ve ekibinin Tomb Of Sargeras’ta uğradığı kıyım bir tesadüf değildi. Gul’danın ihaneti neticesinde Horde’un başarıszlığa uğradığının farkında olan Kil’jaeden, Warlock ve takipçilerini cezalandırmayı unutmamıştı. Bu yüzden, Legion’ın emrinden asla çıkmayacak bir güce ihtiyacı vardı. Ölü, iradesiz bir ordu, Scourge. Ve onu yönetecek bir kukla, Lich King.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: