Chronicle Notları, Bölüm 5: Old Hatreds: World Of Warcraft: Vanilla

Selamlar. Chronicles incelememizde Vanilla Wow’u incelemeye başlamıştık. Çok uzamaması için ikinci kısma ayırdım;

The Old God C’thun In The Temple Of Ahn’Qıraj

– Azeroth kaos içindeydi. Cho’gall ve takipçileri Ahn’Qiraj’ın önüne kadar gelmişlerdi ancak kadim şehri kilitli tutan bariyerleri fiziksel olarak aşmaları imkansızdı. Cho’gall ve Twilight kültistleri büyü ile şehrin dışından C’thun’a ulaşıp, zincirlerini kırmayı başardılar. Ritüelin yol açtığı enerji neredeyse tüm Twilight üyelerinin konuşamaz, hareket edemez hale gelmelerine sebep olmuştu. Cho’gall, onları arkada bırakıp gitmişti. Serbest bırakması gereken başka Old Godlar vardı.

-C’thun’un serbest kaldığı haberini alan Cenarion Circle ivdeilikle Alliance ve Horde’a haber salmışlardı. Varok Saurfang’in önderliğinde Ahn’Qıraj kapıları önüne gelen Azeroth güçleri, bu noktada ikiye ayrılmışlardı. Qiraji’nin askeri gücünü kırabilecek kudrete sahip olduğu için Saurfang Horde’u Ruins Of Ahn!Qıraj’ı basma ve Silithidleri geride tutma görevini vermişti.

-Alliance ise Temple Of Ahn’Qiraj’a girecek ve derinlerdeki tünellerde, Old God’ın delirten fısıltıları arasında ilerleyecekti. İş sonunda Old God’ın kendisiyle yüzleşmeye geldiğinde,  ölümlüler imkansızı başardılar. Azeroth halkı, Alliance-Horde demeksizin birleştiğinde karşılarında durulamaycağını Old Godlara göstermişlerdi.

Naxxramas

Lich King, Alliance ve Horde şampiyonlarının C’thun’a karşı verdiği savaşa şahit olmuştu. Henüz bütün gücüyle saldırabilecek durumda olmamasına rağmen, Azeroth halklarının direncini zayıflatmak için Naxxramas’ı içinde Kel’thuzad ile beraber Plaguelands’a gönderdi.

-Bolvar Fordragon, en iyi Alliance şampiyonlarından bir birlik toplayarak Naxxramas’a gönderdi. Scourge’ün en güçlü şampiyonlarıyla -veba ile dolmuş bir abomination, devasa bir frost wyrm ve 4 tane Death Knighy- Alliance Kel’thuzad’a ulaşmayı ve en sonunda onu da mağlup etmeyi başardı. Ancak, kendisininde söylediği üzere, bu Azeroth’un Kel’thuzad’ı son görüşü olmayacaktı.

Bronze Dragonflight üyeleri, zaman akımlarının doğru işlemesini ve ana zaman akımına, yani içinde bulunduğumuz zaman akımına bir zarar gelmemesini sağlamakla görevlendirilmişlerdi. War Of The Ancients, onların incelemeyi en çok sevdiği olaylardandı. Her izleyişlerinde mutlaka yeni bir kahramnalığa şahit oluyorlardı.
Ancak Bronze Dragonflight War Of The Ancients’ı incelemeyi sürdürdükçe, bazı kısımların değişmeye başladığını farketmişlerdi. En başta önemsiz gözüken bu değişimler iyice şiddetlenmiş, Legion’ın kazandığı bir senaryoya kadar geçmişi bozmuştu. Alarma geçen Nozdormu, Rhonin, Korialstraz ve Broxigar’ı geçmişe göndererek anomaliyi durdurmalarını istedi. Broxigar’ın Sargeras ile şahsen karşılaşmasına kadar olaylar silsilesi sonucunda, zaman akımı korundu.
Ana zaman akımının doğru akması ve alternafit zaman akımlarının buna nasıl etki edebileceği, Chronicles’da gayet edebi bir dil ile güzelce açıklanıyor. Özet geçmek gerekirse, zaman akımları aynı bir nehrin akmasına benzetiliyor. Ve zamanın her zaman ileri, ne olursa olsun sadece ileri aktığı ve akması gerektiği belirtiliyor.
Bir olay yaşandığında geri alınamaz. Verilen farklı kararlar ve yaşanan olaylar bu zaman akımını ufak farklı kollara ayırır. Eğer müdahal edilmezlerse bu ufak ayrımlar yok olup giderler. Ancak dışarıdan müdahal edilmeleri durumunda,sonsuza kadar var olmaya devam ederler. Öyle ki, bu akıntılar bir noktada geri dönüp nehrin ana akan damarına karışabilir, bu da geçmiş ve geleceğin şimdiki zamanı bozmasına sebep olacaktır.
Evrende önemi olan tek zaman akımı ana akımdır. Her zaman ama her zaman sadece ileri akmalıdır. Bu düzenin bozulması, güneşin doğuşu ve batışının kesinliğini kaybetmesi durumunda, mevsimler düzenini kaybedecek, hayat döngüsü bozulacak ve tüm canlılar bu kaos sonucu ölecektir.
En azından Aman’thul’a göre bu durum böyledir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: