Chronicle Notları, Bölüm 6: The Burning Crusade

Selamlar, Warcraft: Chronicles: Volume 3’ün satır aralarına bakmaya devam ediyoruz. Bugün, The Burning Crusade hikayesine, Chronicles’ın anlatımıyla bakacağız:

Nagaların, Zangarmash’taki gölleri kurutmalarının sebebi, Ilidan’ın Outlande’de kurduğu orduya su kaynağı sağlamaktı. Neredeyse hayattan yoksun bir dünyada, su ve yiyecek tabi ki bir problemdi.

-Illdain, Legion’a karşı girişmeyi planladığı savaşta kimseye güvenemeyeceğini düşündüğü için, yetiştirdiği Demon Hunterlar hakkında ne Akama’ya ne de Kael’thas’a düzgün bilgi vermişti. Bu durum, ikisinin de ilerleyen dönemde ona sırt çevirmelerinin başlıca sebebi olacaktı.

-Kil’jaeden, kuklası olmasını beklediği Ilidan’ın Legion’u yok etmek için planlar kurduğunun farkındaydı. Illidan’ı durdurmak için, Highlord Kruul önderliğindeki bir birliği Outland’e gönderen Kil’jaedenın planı daha derindi.
 Eğer Alliance ve Horde’a Illidan’ın, Outland’de  Fel Orclardan, köle olmuş brokenlardan, iblislerden ve nagalardan bir ordu kurduğu haberini ulaştırabilirse, Kil’jaedeının pis işini onlar yerine getirebilirlerdi. Bu durum, Azeroth’u savunmasız bırakacak ve Kil’jaeden, Sunwell’in gücünü kullanarak, kendi yönettiği bir istilayı gerçekleştirebilecekti.

-Kil’jaeden’ın emri üzerine Azeroth’da kalan demonların bir kısmı, Blood Elf kılığına girerek Quel’thalas topluluğunun içine girmiş ve Sunwell’i tekrar aktif hale getirmelerinin anahtarını Kil’jaeden’a iletmişlerdi: Anveeana Teague, ve bu yüzden Kael’thas.

-Kil’jaeden, Kael’thas’ın Silvermoon’a eli boş şekilde, halkının açlığını dindiremeden dönmeyi kabullenemediğini, başarısızlığı ile yüzleşemeyeceğinin farkındaydı. Bu yüzden, Kael’thas’ın Illidan’a olan güvensizliğini pekiştirdi ve ona sırt çevirmesini sağlayıp, Kael’thas ve takipçilerine beslenecekleri yeni bir güç kaynağı vermişti: Fel.

Outland’de toplanmaya başlayan Legion güçlerinin varlığını sezen Army Of The Light, Khadgar ve Velen’e yardım edebilmek için 3 Naaru’yu Outland’e gönderdi:  A’dal, M’uru ve O’ros. Tempest Keep ile Netherstorm’a varmalarının ardından A’dal, Shattrah’a gitmiş ve Outland’de Legiona karşı durmak isteyen herkesi yanına toplayarak onlara umut olmuştu. Ancak A’dal, Illidan’ı da aynı Legion gibi bir tehdit olarak görüyordu.

-M’uru ise, Kael’thas ve fel ile yozlaşan takipçileri tarafından ele geçirilmiş ve halkını enerji ile besleyebilmesi için zorla Silvermoon’a gönderilmişti. O’ros, geminin Exodar isimli kısmına kaçarak kendini koruma altına almıştı. M’uru ile beslenen Silvermoon halkı, Naaru’nun enerjisinin tükenip bir Void God’a dönüşmesine sebep olacaklardı. Lady Liadrin ve takipçisi olan raihpler ise, M’uru’dan onlara ışığın gücünü bahşetmesi için dua etmeyecekler, tam aksine o gücü zorla alacaklardı.

– Kil’jaeden, Kael’thas’ı yozlaştırma sürecindeki çaresizliğini pekiştirebilmek için, Lor’themaer Theron’un Outland’e, Anveeana Teague’nun, yani umudun haberinin asla ulaşamamasını sağlamıştı.

-Kael’thas, Illidan ile yollarını ayırmadan önce son kez emrini yerine getirmiş ve Shattrah’ı ele geçirmeleri için başlarında Voren’thal adında bir magisterın bulunduğu ekibi yollamıştı. Ancak bu saldırı, asla gerçekleşmemişti. Çünkü Shattrah’a giderken A’dal, Voren’thal’a, Naaru’ların yardımıyla halkının bu büyü bağımlılığından kurtulabileceği umudunu vermişti. Bu görünün ardından Voren’thal, kurtuluşlarının Naaru’da olduğuna ikna olmuş ve Scryers ismiyle A’dal’ın ordusuna katılmıştı.

– Bir zamanlar K’areshi adında bir gezegende yaşayan Etherealler, merakları sonucu kendilerini felakete sürüklemişlerdi. Gezegene Dimensius the All-Devouring adında kudrelti bir void tanrısını çağıran K’aresh’i halkı, bu canlının void gücüne karşı kendilerini koruyabilmişler ancak muazzam seviyedeki Arcane gücüne karşı koyamamışlardı. Saf arcane güç ile vücutları yok olan Ethereal ırkı, kendilerini sargılara dolayarak, saf enerji olarak yaşamaya mahkum olmuşlardı.

-Illidan, Maiev’i ve takipçilerini Akama aracılığıyla tuzağa düşürmüştü. Öldürdüğü Night Elflerin ruhlarını tüketerek Nathreza’ya, Nathrezim’in ana gezegenine bir geçit açan Illidan, Demon Hunterları ile beraber gezegeni istila etmişti. Yollarına çıkan iblis yığınlarını doğrayarak geçen bu elit savaşçılar, büyük Nathreza kütüphanesine ulaştıklarıında Illidan, Legion’a karşı planının anahtarını bulmuştu. Argus’un lokasyonunu  öğrenmesini sağlayacak olan Seal of Argus. Alacağını aldıktan sonra Outland’e dönen Illidan, açtığı portala iyice güç yükleyerek, Nathreza tarafına doğru patlamasını sağlamış ve Nathreza’yı paramparça etmişti. Bu, Legion’ın o zamana kadar aldığı en büyük yenilgiydi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: