Chronicle Notları, Bölüm 7: The Burning Crusade

Evet, oyuncuların oynadığı Burning Crusade paketinin öncesinde olayların nasıl o noktaya geldiğini inceledik geçtiğimiz bölümde. Şimdiyse,  Chronicles, The Burning Crusade paketinde yaşananlar ile ilgili nasıl detaylar vermiş, onlara bir bakalım:

Illidan Stormrage and His Demon Hunter’s. World Of Warcraft: Chronicle Volume 3

Hellfire Peninsula’da Highlord Kruul ve güçlerinin varlığını sezen Velen, halkını tekrar kozmik yollara dökmeye karar vermişti. Bu sıralarda A’dal ise, Legion’a karşı yeni müttefikler arıyordu ve bu müttefikleri Azeroth’da bulabileceğine inanıyordu. Velen ile iletişime geçen Naaru, ona Exodar’ı kullanarak Azeroth’a gitmesini söylemişti.

– En büyük amacı, hain olarak gördüğü Draeneilar ve Velen’i katletmek olsa da Kil’jaeden Velen ve Draeneiların Azeroth’a geçmelerini izlemekle yetinmiş, müdahale etmemişti. Bu hamlesi beklediği sonucu vermiş ve Azeroth halkı Illidan “tehdidi”nden haberdar olmuşlardı. Ancak henüz Outland’e geçmek konusunda kararsızlardı.

– Blood Elflerin Horde’a, Draeneiların Alliance’a katılmalarının ardından faction liderleri yakınlarındaki tehditten haberdar olmuş ancak tereddütte kalmışlardı. Factionları iyice itelemek isteyen Kil’jaeden, Azeroth’daki savaşçılarına haber vermişti. Highlord Kruul’dan daha korkulan bir kumandan olan Doomlord Kazzak, Azeroth’da kalan demonları toplamış ve hem Horde hem de Alliance’ı kışkırtmaya başlamıştı. Ardından, Azeroth kahramanlarını Dark Portal’ın önüne, Blasted Lands’e kadar çekmişti.

– Kil’jaeden, son darbe olarak, Dark Portal’ın geride kalan enerjsini tekrar alevlendirmiş ve iki dünyyayı tekrar birbirine bağlamıştı. Kazzak ve askerleri Outland’e geçmişler, bu durum Alliance ve Horde liderlerini, eğer müdahale etmezlerse Legion’ın çok güçlü bir şekilde döneceğine inandırmıştı.

– Dark Portal’ın eteklerinde, Kazzak ve Kruul önderliğindeki Legion güçleri ile Azeroth orduları çarpışırken, Kil’jaeden yardım göndermeyerek kumandanlarını feda etmişti. Çünkü amacı, savaş alanında Legion’ı boş yere debelendirmek değil, Azeroth kahramanlarının Outland’e yerleşip Illidan’ı fark etmelerini sağlamaktı. Ki öyle de oldu.

– Hellfire Citadel’da, orcların tekrar bir pit lord kanıyla deliye döndüklerini öğrenen Horde, Hellfire Ramparts, The Shattered Halls ve Maghteridon’s Lair‘e saldırarak, geçmişlerinden kalan bu hayaletleri ortadan kaldırmışlardı. Illidan’ın askeri gücü büyük zarara uğramıştı.

-Alliance ise Zangarmash’a geçmiş ve Nagaların, ekosisteme verdiği zararı ve oradaki brokenları ne kadar eziyetle çalıştırdığını birinci elden görmüştü. Nagaların suyu emmek için inşa ettiği Coılfang Reservoir’i basan Alliance, Illidan’ın diğer askeri gücünün de kellesini almıştı.

Kil’jaeden Emerges Into Azeroth at The Sunwell. World Of Warcraft: Chronicle Volume 3

-Horde ise, Blood Elfl prensi Kael’thas’ın fel ile yozlaştığını ve Legion’ın tarafına geçtiğini öğrenmişti. Bunun üzerine Tempest Keep’i basarak, artık kurtarılamayacak olan prensin hayatına son vermişlerdi. En azından onlar öyle sanıyorlardı.

-En sonunda, A’dal’ın önderliğinde Azeroth ve Outland orduları Illidan’ın kapısına dayanmışlardı. Illidan, asıl amacını Alliance ve Horde’a anlatmaya çalışmanın zaman kaybından başka bir şey olmayacağının farkında olduğu için, Demon Hunterlarını Mardum’a gönderirken, onlara zaman kazanmak için geride kalmayı tercih etmişti.

– En sonunda, büyük “Hain”, kurtarmaya çalıştığı Azeroth halkının kılıçlarıyla yere inmişti. Bu durum da Kil’jaeden’a tam aradığı fırsatı veriyordu.

– Azeroth savunmasının büyük kısmı Outland’de iken, demonlar tarafından diriltilerek Legion’ın elinde tam anlamıyla bir kuklaya dönüşne Kael’thas Sunstrider, Dark Portal’dan geçerek Silvermoon’a dönüş ve Sunwell’i ele geçirmişti. M’uru ve Anveena’nın enerjilerini çekerek kuyuyı restore etmiş ve Kil’jaedenı çağırmak için gereken ritüel’e başlamıştı.

-Lady Liadrin önderliğindeki Shattered Sun Offensive, Kael’thas’ın büyüsünü, Horde’un yetişmesine yetecek kadar uzun süre bozmuştu. Kael’thas’ı Magister’s Terrace’a kadar kovalayan Horde, Kael’thas Sunstrider’ı şimdi ve sonsuza dek ortadan kaldırmıştı.

-Kael’thas düşerken Alliance, Sunwell Plateu’nun derinlerine inmiş ve Kil’jaedenın, gözlerinin önünde Sunwell’den karşılarına dikilmesine şahit olmuşlardı.Ancak nihayetinde, kendi varlığına son veren Anveena Teague’nun fedarkarlığıyla, Eredar lordu  mağlup edilmişti.

– Ancak bu zafer, ciddi bir bedel ödetmişti. Sunwell’in durumu umutsuz gözükürken Velen, M’uru’nun özünü sezmiş ve onu kullanarak Sunwell’i, Holy Light’ın kesintisiz bir kaynağına çevirmişti. Blood Elfler, o andan itibaren bir daha enerjiye açlık duymayacaklardı.

Bütün bunlar yaşanırken kuzeyde, Ulduar’ın derinliklerinde Cho’gall, başka bir kötülüğün zincirlerini yeterince zayıflatmıştı…

2 thoughts on “Chronicle Notları, Bölüm 7: The Burning Crusade

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: