Chronicle Notları, Bölüm 8: Wrath Of The Lich King

Herkese tekrardan merhabalar. Chronicle Notları serimize, pek çok Warcraft severin favori eklenti paketi Wrath of The Lich King’deki ilginç detayları inceleyerek devam ediyoruz:

Arthas, Lich King’in zırhını kuşanırken, o kudretli varlık tarafından zihninin domine edilmesinden endişe duymuştu. Ancak böyle bir şey gerçekleşmemişti. Ner’zhul ve Arthas’ın ruhları, aynı bedende birleşmişlerdi.  Kader tarafından bağlanarak Lich King olmuşlardı.

-Fakat bu durum, Arthas’ı rahatsız etmeye başlamıştı. Lich King’i Ner’zhul ile paylaşmak sadece anlaşmazlığa, kafa karışıklığına ve düzensizliğe yol açıyordu. Bu güce sadece tek bir zihin, gerçek potansiyeline vararak hakim olabilirdi. Bu yüzden Arthas’ın, Ner’zhul’un ruhunu ve iradesini bastırması gerekiyordu.

– Bu mücadele sırasında Arthas Ner’zhul’a, onun pişmanlıkları üzerinden saldırmıştı; İstemeden orc ırkını Burning Legion’ın kölesi yapmış olmanın pişmanlığı ve suçluluğu. Arthas kendi suçluluk duygusunu ve hatalarını – babasını katledişi, öldürdüğü masum insanlar vb.- kabullenip yaptıklarından pişmanlık duymayalı çok olmuştu. Pişmanlığı üzerinden Ner’zhul’a yüklenen Arthas, yaşlı orcun ruhunu eziyet içinde kıvrandırıp, Ner’zhul’un ruhundan geriye kederli bir feryat bırakmıştı.

– Bir Paladin olarak Arthas her zaman Azeroth’a düzen ve adalet getirmeyi amaçlamıştı. Ve bu amacına bu kez çok daha çarpık bir şekilde ulaşacaktı.

– Arthas, Burning Legion tehdidini yakından görmüş, tahta oturduktan sonra da Azeroth üzerinde yaşanan her şeyi dikkatle takip etmişti. Legion’ın Outland üzerinden tekrar saldırma girişimi, void tehdidi ve Alliance ile Horde’un asla, ASLA birbirileriyle savaşmayı bırakmayacaklarını görmüştü. Yalnızca, tamamen ona bağlı undeadlerden oluşan bir ordu Azeroth’u kusursuz bir şekilde koruyabilirdi. Çünkü undeadler’i, sorgusuz sualsiz şekilde, tek vücut halinde bir amaç için kullanmak mümkündü. Ve bu ihtimal, Kil’jaeden’ın daha önce Lich King’i yok etmeyi denemesinin başlıca sebebiydi.


The Death Knight Darion Mograine leads The Scourge  Against’s Light’s Hope Chapel

– Ancak Arthas’ın yapması gereken ilk şey, Azeroth’un en güçlü şampiyonlarını avucunun içine almaktı. Bunun için Eastern Kingdoms ve Kalimdor’daki Scourge’ü harekete geçirip Darion Mograine ve emrindeki Death Knightlara saldırı emrini vermişti.

– Arthas’ın tahrikleri üzerine Alliance, Bolvar Fordragon’un önderliğinde Howling Fjord’a, Horde ise Garrosh Hellscream ve Draenosh Saurfang komutası altında Boren Tundra’ya yanaşmışlardı.

– Arthas, Kel’thuzad’ı Naxxramas ile Drogonblight’a göndermişti. Ancak ölümlülerin çok yakınına girmek gibi bir hata yapan Kel’thuzad bedelini ağır ödemişti. Alliance ve Horde şampiyonları kaleyi basmış ve Lich King’in destek kuvvetleri yollamasına rağmen Kel’thuzad mağlup edilmişti. Söylentiler, Lich’in ruhunun Shadowlands’de kaybolduğunu iddia ediyordu.

The Nexus, Lair Of The Blue Dragonflight

– Malygos, ölümlülerin Arcane’i, yani saf büyü enerjisini yanlış kullanmalarından ötüür Azeroth’un başının beladan kurtulmadığına inanmıştı. Bu yüzden Azeroth’daki bütün büyü enerjisini ley linelar ile The Nexus’a toplayıp ardından Twisting Nether’a akıtmayı kendine amaç edinmişti.

-Ancak bilmediği bir şey vardı. Titanlar, Dragon Aspectler’e, Azeroth’un uyumakta olan bir Titan ruhuna sahip olduğnuu söylememişlerdi. Eğer Malygos amacına ulaşsaydı, gezegende oluşacak kaos World Soul’a geri dönülemeyecek zararlar verebilirdi.

– Alliance, Horde ve diğer Dragon Aspectlerin ordularından oluşan Wyrmrest Accord, Malygos’u mağlup etmişlerdi. Deathwing’in asıl consort’u yani eşi Sinestra, Malygos’un ininden kaçmayı başaran Nether Dragonları ele geçirmiş ve Twilgiht Dragonflight’ın temellerini atmıştı.

Bolvar Fordragon and Dranosh Saurfang Battle The Scourge at The Wrath Gate

– Dranosh Saurfang ve Bolvar Fodragon yönetimindeki Alliance ile Horde, Northrendde Lich King’e karşı beraber savaşırken aralarındaki nefret döngüsnü kırmaya çok yaklaşmış, iki kumandan arasında ciddi bir samimiyet oluşmuştu. Alliance ve Horde’un tek vücut halde Angrathar: The Wrath Gate’in önüne geldiğini gören Lich King, buna izin veremezdi. Factionların, Icecrown Citadell’de onun karşısına çıkmadan önce yeterince yorulmuş, ayrık ve bitkin durumda olmaları gerekiyordu.

-Eğer Wrathgate savaşı sonuca varsaydı bu Lich King’in sonu olabilirdi. ancak bu asla gerçekleşmeyecekti. Putress ve Varimathras’ın darbesi ile Forsaken, Wrathgate’in tüm dengelerini bozmuş ve factionların arasına yine düşmanlık tohumları serpmişti.

– Sylvanas, arkasından çevirilen işlerden haberi olmadığını söylemiş ve Forsaken’ın özel vebasının yapımında katksıı olmadığını belirtmişti. Ancak pek çok beyaz yalanda olduğu gibi Sylvanas’ın yalanında da gerçeklik payı vardı. Putress ve Varimathras cidden onun arkasından iş çevirmişlerdi.

– Ancak Sylvanas’ın başından beri vebanın yapımından haberi vardı. Kulaktan kulağa yayılan dedikodular, Sylvanas’ın Wrathgate planlarından haberdar olduğunu ve yaşananlara mani olmadığını söyler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: