Chronicle Notları, Bölüm 10: Cataclysm

Görünmeyen:

Hararetli rüyalar ile sarılı bir okyanusun, isimsiz dehşetlerin kemiklerinin arasında Old God N’zoth ölümlülerin kılıçlarından uzakta, güvendeydi. Old God, Yogg-Saron ve C’thun’un düşüşlerine şahit olmuştu ve Azeroth’un şampiyonlarının onun yerini de bulup aynı sonu yaşatacaklarından emindi. N’zoth korkmuyordu ve bir fırsat kendisini göstermeye başlamıştı”

Selamlar, Chronicle notları serimizi, eğer zamanında oynamış olsaydım favori paketim olabilecek Cataclysm ile bitiriyoruz. Başlayalım mı?:

– Cataclysm bölümü, yazıya giriş yaptığım şekilde başlıyor. N’zoth, rüyalar ile örülü bir okyanusun  ortasında olarak tasvir ediliyor. Bu, 8.3’te gördüğümüz, görüler ve gerçeklik algısı ile değişen Ny’alotha’ya uygun olmak ile beraber, bana hala Rift of Aln’ın en karanlık kısımları gibi geliyor.

– N’zoth, Lich King sonrası yorgun düşen dünyayı iyi incelemişti. Azeroth halkı yorgun ve yaralıydı. Dragon Aspectler kendi dertlerine düşmüşlerdi. Alextrasza Malygos’un yasını tutuyor, Nozdormu timelinelar içinde Infintie Dragonflight’ın kökenini araştırıyor, Ysera ise Emerald Nightmare’ın etkisi ile gerçek ile hayali ayırt edemiyordu. Hour Of Twilight’ı gerçekleştirmenin vakti gelmişti.

– Hour Of Twilight, Void’in tüm gerçekliğe hakim olduğu, hayattan yoksun bir evrenin hayaliydi. Cho’gall ve takipçileri Twilight’s Hammer’ın başlıca amacı bu vizyonu gerçekleştirmekti. N’zoth, Azeroth üzerindeki en güçlü temsilcisine, Deathwing’e yoğunlaşmıştı.

– Grim Batoldaki yenilgisnin ardından Deepholm’e çekilerek yaralarını saran Deathwing’e kendi özünden güç katan N’zoth, kadim ejderhanın vücudunun void enerjileri ile parçalanmanın eşiğine gelmesine sebep olmuştu. Deepholm’e yönlendirilen Twilight’s Hammer üyeleri Deathwing’in vücudunu adamantiyum plakalar ile kaplayarak vücudunun parçalanmasını önlemişti.

– N’zoth, eski hizmetkarları olan Element Lordlarına da haber salmış ancak sadece iki tanesinden olumlu yanıt almıştı; Ragnaros ve Al’akir. Therazane ve Neptulon ise N’zoth’a hizmet etmeyi redd etmişlerdi.

– Deepholm, kadim zamanlarda Titan Keeperlar tarafından asi element ruhlarını hapsetmek için yaratılmıştı. Deathwing’in iyileşme sürecinde Elemental Düzlem’in enerjisini tamamen absorbe etmesi, şu an Cataclysm denilen afetlerin temel sebebiydi. Eğer Azeroth kahramanları, Thrall ve Aspectler Deathwing’i mağlup edemeselerdi Maelstorm bütün Azeroth’u yutacaktı.

Deathwing yeryüzüne çıktıktan sonra yoluna çıkan her yeri yakıp kül etmişti. N’zoth tarafından damarlarındaki alevin azdırılmasıyla acısı iyice artan ejderha öfkesini yeryüzünden almıştı ancak yaptıklarının bir amacı vardı. Stormwind’e saldırdığında şehrin sadece bir kısmını yakmış, ardından şehirden uzaklaşmuştı.

– Korkuya kapılan Stormwind halkı şehrin katedralinin baş rahibi Archbishop Benedictus’a sığınmışlardı. Ancak bilmedikleri şey, Benedictus’un uzun süre önce ışığa olan inancını kaybederek Twilight’s Hammer’a katılmış olduğuydu. Onun önderliğinde, Twilight’s Hammer Stormwind içinde de etkili olmaya başlamıştı.

– Azeroth halkını içeriden yıkmaya çalışan Twilight’s Hammer,  Neptulon’u ele geçirip Azeroth okyanuslarını kontrol altına almaya çalışan Azshara ve Nagalar,  güneyde Forge Of Origination’ı ele geçirmeyi hedefleyen Al’akir ve Deathwing,;

– Bir yandan doğal afetler, öbür taraftan dört bir yandan saldırılar ile neye uğradığını şaşıran Azeroth şampiyonlarının, Cataclysm’a ilk cevabı Mount Hyjal’da verilmişti. Hyjal’ın kadim savunucuları Cenarius, Goldrinn ve diğerleri ölümlülerin yanında saf tutarak Ragnaros ve güçlerini Firelands’a kadar kovalamışlardı.

–  Horde ve Alliance Twilight Highlands’e çıkarma yapmışlardı. Kırmızı ejderhaların yardımı ile Alliance Grim Batol’u basarken, Horde ise tarikatın kalesi Bastion Of Twilight’a saldırarak Cho’gall’ın kellesini almıştı. Cho’gall’ın düşüşünün ardından Archbishop Benedictus tarikatın başına getirilerek “Twilight Father” adını almıştı.

– Deathwing’e karşı durabilmek için Alextrasza, Kalecgos ve Ysera Wyrmrest Temple’da toplandıklarında Twilight’s Hammer ve Twilight Dragonlar tapınağa saldırmışlardı. Tapınağın altındaki ejderha yumurtalarını Twilight dragonlara çevirmeye çalıştıkları sırada Alextrazsa’nın eşi, Korialstrasz,  kendi yaşam özü ile büyük bir patlamaya yol açmış ve yumurtalar, tarikat üyeleri ve kendisini yok etmiş, fakat  yavruları kurtarmıştı

– Twilight’s Hammer’a karşı savaşlarında Alliance ve Horde, Nefarian ve Sinestra’nın kellelerini almayı da unutmamışlardı.

– Hem Al’akir hem de Ragnaros kendi güç merkezlerinde, faction gerginliklerinden bağımsız olarak Cenarion Circle ile bir araya gelen Alliance ve Horde şampiyonları tarafından mağlup edilmişlerdi.

– Al’akir, Cho’gall, Nefarian, Sinestra, Ragnaros ve Fandral Staghelm’i mağlup ederek N’zoth ve Deathwing’in askeri gücüne büyük bir darbe indiren Azeroth’un savunucuları artık dikkatlerini Deathwing’e çevirebilirlerdi. Ancak ona zarar verebilecek tek eşya olan Dragon Soul yok olmuştu.

 – Aspectlerin, War Of The Ancients’a dönerek bu kadim eşyayı alabilmek için Nozdormu’nun iznine ihtiyaçları vardı. Geçmişe müdahale etmek görevine tamamiyle zıt olsa da, bir şey yapmazsa geriye koruyacak timeline kalmayacağını bilen Nozdormu, Horde ile beraber Murozond’u End Time’da mağlup etmişti. Ardından Alliance şampiyonları ile beraber War Of The Ancients zamanına dönerek Dragon Soul’u ele geçirmişlerdi.

Dragon Soul’un, kendi sonunu getireceğini bilen Deathwing, bütün öfkesini Wyrmrest Temple’a yönlendirmişti. Planını riske atmak istemeyen N’zoth’da Faceless Onelarını Aspect Of Death’in yardımına göndermişti.

– Bütün dragonflight üyeleri son savaş için toplanmış ve gökyüzünde hiddetli bir savaşa tutuşmuşlardı. Tüm gücüne rağmen Deathwing ve orduları, arkalarına Dragon Soul’un gücünü alan Azeroth kahramanlarına karşı duramamışlardı.   

-Planının bir felakete dönüşmek üzere olduğunu gören N’zoth, Deathwing’e o zamana kadar yüklemediği kadar güç yüklemiş, ejderhanın vücudunun neredeyse parçalanmasına, sırtından erimiş dokunaçlar çıkarmasına yol açmştı. 

–  Thrall Dragon Soul’u Deathwing’e doğrultmuştu. Ejderhayı yok edeceğine emin olmak için Dragon Aspectler bütün güçlerini Dragon Soul’a aktarmışlardı. The Earth Warder olarak Deathwing’in yerine geçen Thrall’un gücüyle beraber  Deathwing’i yarıp geçmiş, ızdırap içindeki bedenini ve zihnini yok etmişlerdi.

– O anda, N’zoth’un Hour Of Twilight’ı gerçekleştirme planları da suya düşmüştü.

Ancak N’zoth The Corruptor, yenilgiden zafer çıkarmasıyla bilinir. Dragon Aspectlerin bütün güçleri tükenmişti. İleride başka bir  planını yürürlüğe koyduğunda, karşısında ” sadece” Alliance ve Horde olacaktı. Azeroth’un artık ne bir Muhafız’ı, ne de Dragon Aspectleri vardı.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: