Warcraft 3 Reforged: Bir Efsaneye Saygı Duruşu

Warcraft 3, eminim ki blogumu takip edecek kadar lore meraklısı arkadaşların bir kısmı tıpkı benim gibi bu oyunla tanımıştır Warcraft evrenini. World Of Warcraft hikayesinde hala aktif rolü olan pek çok karakter ile ilk tanışmamız Warcraft 3’e dayanıyor. Illidan, Malfurion, Tyrande, Sylvanas, Muradin, Jaina, Thrall, Maiev. Hikayesi sona ermiş ya da uzun süredir haber alamadığımız Uther, Kil’jaeden, Archimonde, Kael’thas, Vashj, Medivh vb. Unuttuğum karakterler olabilir, affediniz. İşte Warcraft 3’ün, Warcraft hikayesinde temel taş olmasının ve hala benim gibi pek çok Warcraft severin “kutsalı” olmasının sebebi de, genelde çocukluğumuzdan gelen bu bağ ve nostalji hissi. Burning Legion ve Scourge’ü katmıyorum bile artık.

Arthas’ın Frostmoune’u alış anı kamera açıları ile oynananarak gerçek bir sinematiği dönüştürülmüş.

İşte bu yüzden Blizzcon 2018’de Warcraft 3’ün remasteredının yapılacağı duyurulduğunda önce inanamayıp sonra da sevinçten dört köşe olmam doğaldı. Çünkü o tarihe kadar Warcraft 3’ü her yıl bir kere baştan bitirmek gelenek haline geldiği halde ” Remastered yapılsa da öyle oynasam artık” diyordum açıkcası ve beklemeye koyuldum, koyulduk.

BEKLENTİLER İLE GERÇEK UYUŞMAYINCA

Sylvanas’ın ölüm anı şuraya göre değiştirilmiş pek de güzel olmuş.

Baştan belirteyim, ben Reforged’ı çok beğendim. Verdiğim paranın son kuruşuna kadar değdi ancak şunu bilelim, Reforged’a sövüp sayanlar Warcraft 3’e belki de çok değer verdikleri için, “onlara göre” kötü olmasına katlanamadılar ancak bilin ki, hepimiz Warcraft 3’e aynı değeri veriyoruz. Açık konuşayım, Warcraft 3 benim için her zaman World Of Warcraft’ın önünde, farklı bir yerde olacak. Ek olarak, oyunu satın aldıktan sonra isterseniz 5 dakika, isterseniz 500 saat oynayın geri verme hakkınız var. Bunun sebebi Blizzard’ın otomatik sistem kullanıyor olması. Yani kötü, terbiyesiz Blizzard beğenmeyen oyuncularına ” Keyif almazsanız geri iade edebilirsiniz” diyor.


Bunları anlatıyorum ki olabildiğince objektif baktığım anlaşılsın. Eğer verdiğim paranın ziyan olduğunu hissetseydim geri iade ederdim çünkü malum bu durum kur farkı yüzünden özellikle bize dokunuyor. Ancak öyle bir şey asla aklımdan geçmedi ve eminim ki alırsanız sizin de geçmeyecektir. Campaign’i baştan sona bitirdiğimde, sanki daha önce hiç oynamamış, ilk kez bitirmiş gibi hissettim. Warcraft 3 benim için resmen taze bir deneyim haline geldi.

Açık konuşmam gerekirse, Reforged çıktığındaki saçma toksikliğin, yerden yere vurmanın en büyük sebebi insanların girdiği yanlış beklentilerdi. Blizzard, oyun çıkmadan bir kaç ay önce hikayede bir şey değişmeyeceğini, her şeyin aynı bırakılacağını açıklamıştı. İnsanların “eleştirileri” nin ilki de buydu. Yenilenmiş oyunda hikaye nasıl aynı kalabilir! Nostalji istediği için Warcraft 3 oynayıp, hikayenin aynı kalmasına sinirlenmek ve bu yüzden Blizzard’a sövmek nedir yahu? Hikayenin Chronicles’a göre retconlanacak olması benim en çok korktuğum şeydi çünkü Warcraft 3’te sevdiğim ses aktörlerinden mahrum kalacaktım. Açık konuşmam gerekirse Arthas, Sylvanas, Maiev ve Illidan‘ın WOW seslendirmelerini Warcraft 3’ün çok altında bulan biri olarak, bu değişikliğin yapılmaması beni en çok sevindiren şey olmuştu.

One thought on “Warcraft 3 Reforged: Bir Efsaneye Saygı Duruşu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: