Rise Of The Horde: Old School Warcraft Atmosferine Güncel Bir Bakış

Warcraft’ın hikayesi, 2001 yılında çıkan ve türkçeye çevirilen Ejderhanın Günü kitabından beri kitaplar ile destekleniyor. Aralık 2006’da çıkan Rise Of The Horde ile Blizzard, The Burning Crusade paketi öncesinde oyunculara Draenei kültürünü, Draenor’u ve Orcların, Legion etkisinden önceki yaşam tarzlarını anlatmaya karar vermişti. Bu gelenek, yani paket aralarına kitap yerleştirmek Rise Of The Lich King, Beyond The Dark Portal, Tides Of Darkness gibi kitaplar ile devam etti.

Ben bu kitapların varlığından, Warlords Of Draenor ile Legion arasındaki boşluk döneminde haberdar oldum ve açıkcası, yeterli düzeyde ingilizcesi olan ( Warcraft kitaplarının ingilizcesi çok basittir gözünüz korkmasın) arkadaşlara mutlaka bu kitapları okumalarını öneririm. Daha önceki yazı dizim Chronicle Notlarından hatırlayacağınız üzere hikayede bazı ciddi değişiklikler olmuş durumda. Fakat Rise Of The Horde’da, şu an canon yani resmi lore olarak bildiklerimiz ile çelişecek şeyler yok. Daha çok son dönemde öğrendiklerimizin ardından daha farklı yorumlayabileceğimiz ilginç ve güzel detaylar var. Gelin, Old School Warcraft atmosferine güncel bilgilerimiz ışığında bir bakış atalım.

MAN’ARI VE DRAENEI’IN KADERİ

Kitap, Sargeras’ın Eredar’ı Burning Legion saflarına katmak için yaptığı teklif ile açılıyor. Sargeras’ın vaatleri kitapta tüm yaşamı yok etmek üzerineyken, güncel halini gördüğümüz Shadows Of Argus patchinde bu diyalog Void’i mağlup etmek şeklinde değiştirilmiş. Ancak sinematiklerin kalan kısmının, kitapta anlatılan süreç ile oldukça yakın olması çok hoş bir detay. Man’ari, Eredar dilinde akıl almaz derecede korkunç, sapkın şeylere verilen isim. Velen, Ata’mal Kristali‘nin aracılığıyla gördüğü gelecekte halkının demonların saflarına geçtiğini görüyor. ve aklına ilk gelen kelime Man’ari oluyor. Velenin bu görüyü bir Naarunun bakış açısından aldığını belirtelim. Naaru demişken;

Kitap, daha önce yazdığım gibi oyuncuları The Burning Crusade paketine hazırlama amacını güttüğünden Draeneiların geçmişi, Naaruların bakış açısı, Burning Legion ve Orclar hakkında önemli bilgiler vermekte. Kitapta, Burning Legion evrenin ve tüm yaşamın en büyük düşmanı olarak lanse ediliyor. Bu durum o zamanki hikayeye göre son derece normal çünkü o dönemd Warcraft’ın en büyük kötüleri Burning Legion ve Sargeras idi fakat, Chronicles’ın ilk sayısı ve ardından hikayenin aldığı yöne bakınca bu bakış açısına artık katılmıyorum. Hatta Naaru’nun, tüm evreni tüketmek isteyen asıl güç Void iken her şeyin dengesini bozanın Burning Legion olduğunu söylemesi rahatsız ediyor.

Kil’jaeden Velen’in kaçışını önce halkına, ardından da en yakın dostu olduğu için (Archimondedan bile daha yakın) şahsına yapılmış bir ihanet olarak algıladığı için asırlar boyu Velen ve Draeneiları takip ediyor. Man’ari, Velen’in izini bulduğu her gezegeni uğramışken yerle bir ediyor. Yani Velen kaçıyor kaçmasına ama, kaçtığı yol üzerindeki her dünyayı kurban ediyor. Aynı Draenor’da olacak olanlar gibi.Orcların Mannoroth’un kanını içmelerinin ardından kazanmalarının mümkün olmadığını anlayan Velen, çok zor bir karar vererek zaten Argus’tan kaçan bir azınlıktan ibaret olan grubunun daha da azını yanında götürebileceğine karar veriyor. Orcların, geriye Draenei kalmadığına ikna olmaları için şehrin büyük kısmını “kutsayarak” ölmeye gönderip, kaçmayı başarıyorlar. Ben işte sırf şu sahne yüzünden bu kitabın sinemaya (veya televizyona) uyarlanmasını isterdim. Hilkat garibesi bir filmin aksine keşke bu kitap kullanılsaydı materyal olarak.

2 thoughts on “Rise Of The Horde: Old School Warcraft Atmosferine Güncel Bir Bakış

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: