“”İyi Tarafını Asla Açığa Vurmayacağıma Yemin Ederim, Severus”

Gözlerini annenden almışsın”

Harry’nin kitaplar/filmler boyunca belki de en çok işittiği sözdü bu. Gözlerinin, onu kurtarmak için Voldemort ile arasına giren Lily’ye ait oluşu. Ama tüm Potter severlerin, hatta Harry’nin bu sözü söylemesini bekleyecekleri son kişiydi Severus Snape. Harry Potter evreninin en karmaşık karakteri. Siyah ile beyaz renklerin gece ve gündüz kadar net olduğu bir seride, 2 renge de bulanarak grinin gerçek tanımı olan aşık, cesur adam.

Harry Potter’ı ister kitaplar ile ister sinema ile tanımış olalım, ilk gördüğümüz anda “siyah karakter” tanımına çok rahatça uydurabildiğimiz biriydi Snape. Siyah yağlı saçlar, simsiyah bir cüppe ve olabildiğince ifadesiz bir surat. Karanlık tarafta olmaya son derece uygundu ve Felsefe Taşı’nı da kesin o çalmaya çalışıyordu, başkası olamazdı!

HARRY’YE SERİ BOYUNCA GÖZ KULAK OLDU

Ancak Harry’nin kitap sonunda öğreneceği gibi Snape aslında en başından beri onu korumaya çalışıyordu. Quidditch maçında onu düşürmeye çalışmıyor tam aksine Quirell’ı olabildiğince engelliyordu. Ayrıca Quirell’ın bir şeylerin peşinde olduğunu fark ettiği için, Troll’ü içeri aldığı gece peşine düşmüştü.

Sırlar Odası sırasında “Muhteşem” Gilderoy Lockhart’ın teklifini kabul ederek düelloya çıkmış ve Harry’ye ileride onunla özdeşleşecek olan Expelliarmus büyüsünü öğretmişti. Harry’nin yılanlar ile konuştuğunu fark ettiğinde de, neredeyse dehşete düşmüş, ardından da yılanı öldürmüştü. Gözü Harry’nin üzerindeydi. Yine Sırlar Odası mesajının önünde Harry-Hermione-Ron üç kafadarlar ekibi bulunduğunda, “Belki de Potter ve arkadaşları yanlış zamanda yanlış yerdeydidiyerek konunun üzerine gidilmesini engellemişti.

Azkaban Tutsağı’nda Harry’ye kurt adamları anlatmış, fakat mesajı Hermione almıştı. Harry ve ekibini Sirius’un olduğu yere ( Harry’ye zarar verebileceği düşüncesiyle) takip etmişti. Hatta biraz önce Harry ona saldırmış olmasına rağmen, onu kurt adama dönüşmüş Lupin’den koruyabilmek için önüne geçmişti.

-Saatlerdir çalışıyoruz biraz dinlenmek istiyorum!
– Karanlık Lord dinlenmiyor. Hayatının ne kadar zor olduğundan yakınan bir çocuksun aynı baban gibi. Güçlüysen o zaman kanıtla! Zihnini, duygularını kontrol et!

Zümrüdüanka Yoldaşlığı sırasında Harry’nin Sirius’un durumuyla ilgii şifreli mesajını anlamış olmasına rağmen Umbridge’i şüphelendirmemek için rol yapmıştı.
Bu kitaptaki en dikkat çeken hareketinin ise, Harry’nin Voldemort ile arasındaki zihin bağını koparabilmesi için öğretmeye çalıştığı Zihinbend dersleri olduğunu söyleyebiliriz.

(Dumbledore’a): Artık buna devam etmek istemiyorum. İsteklerinin ne seviyeye geldiğinin farkında mısın?”

Melez Prens sırasında Harry’nin Ölüm-Yiyenler tarafından fark edilmemesini garantiye almış ardından da kendisini gerçekten anlayan tek insanı, yani Dumbledore’u kendi planları dahilinde öldürmek zorunda kalmıştı. Bir yandan da Voldemort’a olan “bağlılığını” tam anlamıyla kanıtlayabilmek için, Dumbledore’u öldürmesine vesile olacak olan Bozulmaz Yemini etmişti.

Snape Ölüm Yadigarları sırasında Bellatrix’in kasasında bulunan Godric Gryffindor’un Kılıcını (yani bilindiği kadarıyla Hortkuluk yok edebilen tek eşyayı) sahtesiyle değiştirmişti. Bununla da kalmayıp Lilly Potter’ı simgeleyen Gümüş Maral aracılığıyla Harry’nin kılıcı bulmasını (tabi yine gizli bir şekilde) sağlamış ve Dumbledore’un planının devam etmesini sağlamıştı.

Buna ek olarak, Mürver Asa’nın asıl sahibi olmadığı konusunda Voldemort’u son ana kadar bilgilendirmemişti. Öyle ki, asanın asıl sahibinin kim olacağını Dumbledore ondan sakladığı için Voldemort tarafından öldürülmüştü. Harry’ye, bütün cevapları almasını sağlayacak şeyi, anılarını teslim ederken son sözleri şunlardı:

“Gözlerini annenden almışsın

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: