“”İyi Tarafını Asla Açığa Vurmayacağıma Yemin Ederim, Severus”

ÜÇLÜ AJAN

Snape bir yandan Zümrüdüanka Yoldaşlığı ile beraber Voldermort’a karşı, bir yandan Voldemort’un sağ kolu, aynı zamanda da Dumbledore’un büyük planının en büyük parçası olarak Harry’nin hem koruyucusu hem de ölüme gitmesini izleyecek kişiydi.

“Onu bunca zaman hayatta, doğru zamanda ölebilmesini garantilemek için tuttun. Onu kasaplık koyun gibi yetiştirdin!”
Sakın bana bir anda çocuğu umursamaya başladığını söyleme.

Biz seri boyunca Harry’yi en çok seven ve önemseyen kişinin Dumbledore olduğunu düşünürken aslında Dumbledore’un sadece onu kullandığını öğrenmiştik. Bir Hortkuluk olduğunu öğrendiği Harry’yi yıllar boyu doğru zamana hazırlamıştı. Bu yüzden de vakti geldiğinde çocuk ölmek zorundaydı.

Tam aksine Snape bu durumdan çok rahatsız olmuş ve Dumbledore’dan neredeyse tiksinmişti. Ancak Lilly’ye olan aşkından ötürü yıllarca büyük bir tehlikeye girerek ve herkes tarafından nefret edilerek Voldemort’u öldürme planının içinde yer almıştı. Bu gerçek, serinin en iyi sahnesinde yüzümüze vuruldu. Bu sahneyi sinemada izlediğimde tüylerimin diken diken olduğunu ve ağlamanın eşiğine geldiğimi (bugün seriyi tekrar bitirdim ve tepkilerim değişmedi) inkar edemem. Kitaplar her ne kadar filmlerden daha iyi olsa da, bu tarz sahneler düzgün bir prodüksiyon ile tarihe kazınabiliyorlar.

Voldemort’u mağlup edecek kişiye dair kehanetten haberdar olup Dumbledore’dan yardım isteyen kişi Snape’ti. Yine tüm derdi Lilly’yi Voldemort’tan korumaktı bu yüzden Dumbledore’a “karşılığında ne isterse yapacağını” söylemişti. Dumbledore’un bütün derdi Voldemort’u yok edecek kehanet olduğu için Snape’den yardımına karşılık talepte bulunmuştu. Dumbledore’un derdi kehanet, Snape’in odak noktası ise Lilly ve Harry idi.

Dumbledore Snape’in bu “zaaf”ını ona karşı kullanıp ikna etmeyi başarmıştı. Snape ise bu noktada belki de kişiliğine uygun bir talepte bulunmuş ve bu durumdan kimsenin haberi olmamasını özellikle istemişti. Bu durum, öldüğünde bile nefret edilmesine yol açacak olsa bile, o gizli kapaklı bir koruyucu olmayı seçmişti.

Neticede, seri boyunca hepimiz Dumbledore’a hayran kalmışken gerçek kahramanın Snape olduğunu öğrendik. En büyük fedakarlıkları o yapmıştı ve sırf devam eden aşkı sebebiyle Harry’ye canı pahasına göz kulak olmuştu hissettirmeden. Harry ise, Dumbledore ve Snape’in ama aslen Dumbledore’un Voldemort’u tamamen yok etme planında kasaplık bir koyundan ibaretti.

Tüm bu detayları hesaba katınca Snape’in, Harry Potter evreninin en karmaşık karakteri olduğunu ve bir grilik timsali olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: