“Mimar”, Warcraft Hikayesinin Geleceği Olabilir mi?

Seçenek, asıl sorun seçenek”

Shadowlands‘in hikayesinin yepyeni ve heyecan verici olduğu kesin. Alpha süreci boyunca aldığımız spoilerlar, Blizzard’ın Warcraft hikayesi için yeni bir çağ açmayı planladığını düşündürecek kadar büyük ve çılgın. Aynı Helm Of Domination’un parçalanmasının -bana göre- simgelediği gibi.

Blizzard’ın diğer fantastik evrenlerden ve antik mitolojilerden sık sık esinlendiği inkar edilemez bir gerçek. Bunu yapmakta utanılacak bir şey olduğunu düşünmüyor ve Blizzard’ın bıraktığı ipuçlarını takip etmeyi kolaylaştırdğına inanıyorum. Bugün konuşacağımız spekülasyon tamamen bana ait, ama adamakıllı bir teoriye dönüşmesi zaman alacaktır. Ya Ion Hazzikostas’ın kısa süre önce kullandığı ” Clockmaker” tabiri hikayenin geleceğine dair ipuçları barındırıyorsa?

HER ŞEYİN ÖNCESİNE GİDELİM

Warcraft Chronicles’da belirtildiği üzere içinde yaşadığımız fiziksel evren Light ile Void‘in çarpışmasıyla oluştu. Ve bildiğimiz kadarıyla evren üzerinde hakimiyet kurma amacıyla sonsuz bir çatışma içindeler. Chronicles’ın Titanların bakış açısıyla yazıldığını düşünürsek, bu çarpışmadan önce bir şeylerin var olmuş olabileceğini hayal etmekte serbestim. Bizim içinde yaşadığımız “versiyon” oluşturulmadan önce ölümcül bir hata veren ve bu yüzden sıfırlanan başka bir evren olabilir. First Ones adında yaratma gücüne sahip antik bir ırkın varlığından, titanlara benzer ve hatta onlardan güçlü canlılar olduğundan artık haberdarız. Ve tüm bunları planlayan olası bir üst akılın varlığından da ” The Clockmaker”. Matrix’te karşımıza çıkan Mimar’ın Warcraft evrenindeki potansiyel karşılığı ve bu durumda içinde bulunduğumuz evrenin tek yaratıcısı.

SEÇİLMİŞ KİŞİ FİLAN YOK!”

Bu bakış açısıyla devam edersek eğer, bizim yaşadığımız versiyonun içinde birden fazla ölümcül hatanın çoktan gerçekleşmiş olduğunu fark edebiliriz. Illidan Seçilmiş Kişi olmayı reddederek Clockmaker’ın ( veya Yaratıcı da diyebiliriz) düzen planını bozmuş olabilir. Işığın Annesi Xe’rayı kullanarak yaydığı bir kehanet ile Sargeras’ın Burning Legion’ına karşı durulabilmesi için bir umut ışığı yarattı Clockmaker. Sargeras ise bu içinde yaşadığımız illüzyon veya simülasyonun farkına varan ve evrene yıkım üstüne yıkım getirerek bunu bozmaya çalışan karakter. Ancak Illidan, özgür iradeyi vurgulayacak şekilde seçilmiş kişi olmayı reddetti. Ki, Warcraft evreninde özgür iradenin pek de hoş karşılanmadığını görmek için kahin olmak gerekmiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: