Faction War Çıkmazı, N’zoth, Bir doz Cthulhu ve Black Empire

Selamlar, oldukça uzun bir süredir yazı yazamıyordum. Hem zamansızlık hem de yorgunluk yüzünden. Bayram tatili, son dönemdeki spoilerlar ve ”Egzolinas” Miraç beyin dünkü yayını bana gereken kıvılcımı yaktı. Egzolinas, Accolon, Pyromancer  Taliesin, Bellular Gaming, hepsinden faydalanarak bayağı uzun konuşacağım bugün. 8.2 spoilerları olacak yazıda.

Seninle De Olmuyor, Sensiz De Olmuyor Faction War

Warcraft’ın temelinde Faction War değil, Burning Legion’ın olduğunu daha önce iddia etmiştim  hatırlarsanız ve hala arkasındayım. Ancak Blizzard benim gibi düşünmüyor tahminen. Battle For Azeroth ilk duyurulduğunda kocaman bir ”meh” çekmiştim, çünkü bu konunun ilerlemeyeceği en başından belliydi. Bir aşamada mutlaka değişmesi gerekiyordu bu kısır temanın.
8.2 ile beraber değişecek gibi görünse de, ben çok emin değilim açıkçası

Alliance ve Horde arasındaki nefret konusu beni acayip bayıyor. Çünkü kabul edin ya da etmeyin hikaye bir aşamadan sonra ilerlemiyor.   Taraflardan biri diğerini yok etmediği sürece (ileride değineceğim) bu konu 1.5 patchten ibaret olmaya mahkum. Ki yine tam olarak o kadar sürdü. Burada, konuyu dallanıp budaklandırmak için ”Ağbii Garrosh 2.0 işte tembel yazarlık” denilen Sylvanas’a  geçmemiz gerekiyor:

Hepimiz, Sylvanas’ın niye ”bir anda delirdiğini” (ki bir anda kötü olmadı Sylvanas da, hadi neyse) merak ediyoruz değil mi? Henüz Legion bittiğinde aklında Stormwind’i almak vardı Sylvanas’ın. Hemen ardından eline Azerite’i ilk kez aldığında gördüğü bir görü var. Bu görüde, Sylvanas bütün Azeroth’a hatta yaratılış ve yıkıma hükmeden bir tanrıça olduğunu, bu iki kavramın nasıl iç içe olduğunu ve Stormwind’i ele geçirerek oradaki herkesi Forsaken olarak diriltmesinin buradaki kilit nokta olduğunu görüyor. Eğer daha önce yazılarımı okuduysanız, Sylvanas’ın eline aldığı kanın Azeroth’a olduğu kadar Old God’lara da ait olabileceğini biliyorsunuzdur. Ancak bu, buranın konusu değil.

Bu savaşın, konu olarak iç bayıcı olsun ya da olmasın Azeroth için bazı avantajları oldu. Eğer Legion bittikten sonra dünya barış içinde olsaydı ( malum, Anduin’e göre Burning Legion mağlup edildi!) bu durum, öyle ya da böyle 2 tarafında uyuşuklaşmasına sebep olacaktı. Ancak şöyle bir gerçek var ki, Azeroth asla huzura varamayacak bir Titan maalesef. Magni’nin 7.2.5’de söylediklerini hatırlayın. Onu hem Legion hem de Old Godlar istiyor. Sylvanas’ın ”uyumak yok gelin kapışacağız!” demesi aslında mantıklı bir durum. BFA başladığından beri neler olduğuna bir bakalım mı?:

-Ağırlıklı olarak Horde olmak üzere 2 factionda Azerite’den yapılmış silahlara sahipler. Tol’dagorda bulunan Azerite bombalarını veya Lordearon Savaşında Sylvanas’ın gönderdiği Azerite tankını hatırlayın.

– Hem Alliance hem de Horde, yadsınamyacak müttefikler edindiler. Kul’tirasın ve Zandalari’nin deniz gücü muazzam (hangisi daha sağlam, tartışılır. Ama sinematiklerde görülene göre Zandalari İmparatorluğu daha tecrübeli gözüküyor. Mancınıklar) Zandalari,  filosunun büyük kısmını kaybetmiş olsa da, Horde’un yanında Azeroth’un en kadım imparatorluklarından birisi bulunuyor. Kul’tiras ise, sırf Tidesagelerinin gücü ile büyük bir müttefik.

-Vanilla Wow’dan beri çok bir şeye karışmayan Night Elfler, Teldrassil’in yakılmasının ardından ”Warcraft 3 Savage Mod” açtılar. Ki çok iyi oldu çok da güzel oldu.

İki tarafın birbirlerini zorla güçlü kılmalarına son örneği Mists Of Pandaria’dan verelim.

Bu savaşın bitip bitmeyeceği ise çok sıkıntılı bir konu. Kabul etmem gerekiyor ki Horde’un Alliance’a karşı işlediği 2 büyük savaş suçu var. Theramore bombalanması ve Teldrassil’in yakılması. Jaina geçmişiyle barışmış gibi gözükse de, Teldrassil’in yakılması intikam isteğini tekar alevlendirmiş olabilir. Bu yüzden, Tyrande ve Night Elflerin haklı intikam hislerini geçiyorum, Jaina olduğu sürece Horde’dan o intikamın alınması gerekiyor. Belirtmeden geçemeyeceğim, Alliance’a Horde’dan daha fazla sempati duysam da aylardır Horde oynuyorum. Neye ilgi duyduğum da bellidir tahminen. Kendimi ”Faction Üstü” olarak gördüğüm için bana Alliance fanboyluğu yapıyor demeyin.

Faction War konusunu bitirmek istiyorum fakat bitmiyor, çünkü bu bir çıkmaz. BFA’nın sonunda Horde’un Alliance’ı yok ettiğini hayal edin. Sonrasında ne olacak? Böyle bir durumda, yani bir Factionın diğerini tarumar etmesi durumunda da oyun ilginç yerlere gidebilir. 9.0 geldiğinde farklı Factionlar ile karşılaşabiliriz. Sanırım bu çıkmazla uğraşmayı burada bitirsem iyi olacak. Ancak Sylvanas ile işimiz henüz bitmedi.

N’zoth’u Mağlup Etmek?


Çoğu Warcraft oyuncusu Old God teması ile Vanilla’da karşılaşmış olmalarına rağmen (ki dikkatli gözler Warcaft 3’de farketmişti onları. Can?)  Ulduar patchi gelene kadar pek çok kişinin onlar hakkında doğru dürüst fikri olmuş olabileceğini sanmıyorum. Ahn’Qıraj zamanında oyuncuların büyük kısmının ”Aaa burada kocaman bir göz var nazar gelecek bak keselim şunu” diye yaklaştığına eminim açıkçası olaya. Bu yüzden C’thun resmen güme gitmiş bir Old God olarak kalbimde özel bir yere sahiptir. ( 😦 ) Yogg-Saron ve son derece ürkütücü Ulduar sinematiği  ile Old God’ların delilik kavramı ile içli dışlı olmaları ve sunabilecekleri korku düzeyi gösterildi oyunculara. Fakat Yogg’da, asıl yıldızın Arthas olduğu bir expansionda sondan bir önceki boss olarak ve prisonından aynı C’thun gibi ancak kafasını(cidden) uzatabilmiş olduğu için mağlup edildi kolayca. Y’shaarj ise, bir Old God’ın aslında ne kadar güçlü olabileceğini ve nelere sebep olabileceğini gösterme fırsatını ilk buldukları zamandı.

Bu durumun, çoğu oyuncu da ”Ya ne olacak BFA sonunda N’zoth gelir keser geçeriz” düşüncesini oluşturduğunu görüyorum. Arkadaşlar, öyle bir dünya yok. N’zoth’un Warcraft’ın (bence) en zeki karakteri olmasını, hapishanesinden TAMAMEN kurtulacak olmasını bir kenara bırakırsam, tek bir şey söylemem yeterli olur diye düşünüyorum: N’zoth ÇOK BÜYÜK, arkadaşlar, ÇOK BÜYÜK. Size harita üzerinden göstermeye çalışacağım:

Müthiş paint yeteneğime dizdiğiniz övgüler için teşekkürler. N’zoth’un boyutu en az bu kadar. Ki Taliesin’in videosuna göre de N’zoth’un fiziksel lokasyonunun buralarda olması çok yüksek bir ihtimal.  Kalimdor’dan Eastern Kingdoms’a baktığınızda denizi kaplayan bir şey yüzünden görüşünüzün kesildiğini hayal edin. Açıkçası Titanların yardımı olmadan N’zothu mağlup etmemiz ”coğrafı olarak” bile mümkün değil. Ki Titanlar bu konuya karışmasalar daha iyi olur. Sonra gezegeni resetlemeye kalkıyorlar, hoş olmaz bizim için.

Boyutunun dışında, hapishanesinden tamamen çıkmış bir Old God’ı mağlup etmemiz de yine mümkün değil. Buna, N’zoth’un adının oyunda ilk 8 yıl önce geçtiğini  (Dragon Soul raidindeki 2 boss, Yor’sahj  ve Zonozz N’zothun adını zikretmişlerdi ilk kez.),  yine, Cthulhu Mitosundaki R’lyeh‘in Warcrafttaki yansıması olan N’yalotha’nın adının da ilk kez Cataclysm‘de geçtiğini düşünecek olursak, N’zoth’un bir patch bossu olarak neden harcanmaması gerektiğini anlamış oluruz. N’yalotha, Rl’yeh, N’zoth ve Cthulhu arasındaki benzerliklere geçmeden önce, N’zothun neden düşmanımız olamayacağını zekasından örnek vererek biraz daha açıklamaya çalışacağım:

Warcraft’ta şu ana kadar karşılaştığmız 3 Old God’dan hangisi oyuncu kitlesini böldü? N’zoth bunu yaptı. Ve bunu, en ufak bir zorlamaya başvurmadan yapması sayesinde, benim gibi verdiği hediyeyi yok etmemeye karar verenlerin bağlılığını kazandı. Kafamıza o gift’i zorla koymuş olabilir ancak onu silmek isteyenlerin önüne en ufak bir engel bile koymadı. Şu an N’zoth karşımıza boss olarak çıksa, ben dahil onunla savaşmak istemeyecek oyuncular var!

N’zoth ve Sylvanas ile ilgili konuşmaya Accolon‘un iddiaları üzerinden devam edelim;

N’zoth bir Old God değil mi? Ama Xal’atath’a göre en zeki olanları. Ve bu kadar zeki bir varlık, Void’in bütün gerçekliği tüketerek yok edeceği bir senaryo olan ”Hour of Twilight”ın gerçekleşmesi durumunda bunun ucunun kendisine de dokunacağının farkında olmaz mı? Tabi ki olacaktır. Bu yüzden, N’zoth’un bunu gerçekleştirmek yerine bunu durdurmayı amaçlaması ve bunu, Void güçlerinin yanında Death üzerinde de uzmanlaşarak  yapmayı amaçlaması bana hiç mantıksız gelmiyor. Shadowlands,  N’zoth’un uzmanlık alanı olabilir. Ayrıca yenilmenin bile N’zoth’un işine yaradığını unutmayın. (Çoğu kez olduğu gibi, yenilmek bile Derinlerin Tanrısı’nın işine yaradı. Xal’atath)  Hatta biraz daha ileri giderek, Sargeras’ın bize Argus’u bilerek öldürttüğünü, bu sayede Argus’un yani kabul edelim ya da etmeyelim Death ile bağlantısı çok yüksek ve güçlü bir varlığın Shadowlands’e giderek Old God’lar ile savaşabileceği iddiasını ortaya atmıştı.

Accolon üzerinden devam edersek, Sylvanas’ın artık Horde ve Alliance’ı umursamadığını, çok daha büyük bir amaca sahip olduğunu, bir Garrosh 2.0 olmadığını söylüyor. ( ki Sylvanas kadar zeki bir karakterin Garrosh ile kıyaslanması, komik)  Benim bir Sylvanas ya da Horde fanboyu olmadığıma sanırım herkesi ikna ettiğimi varsayarak  Sylvanas hakkındaki teorisini kısaca açıklayacağım:

Eskiden Xal’atath’ı içinde bulunduran hançerin Sylvanas’ın elinde olması kesinlikle Blizzard’ın öylesine verdiği bir karar değil. O daggerın bir şeyleri içine hapsetme gücü var. Sylvanas’ın Death üzerinde uzmanlık kurmaya çalıştığı açık ki,  bunun niye olabileceğini Egzolinas dün oldukça güzel bir iddia ile açıkladı.  Burada Accolon’un iddiası ise, Alliance ve Horde kendisine karşı toplanırken Sylvanas’ın aklında Death’in simge isimlerini o dagger’ın içine tek tek toplamak var. Yani Bwonsamdisinden Lich King’ine kadar. Son adımın ise N’zothu hapsetmek olacağını iddia ediyor kendisi. Ki Taliesin‘de bu kadar abartmasa bile Sylvanas’ın o daggerı N’zoth’u hapsetmek için kullanacağını iddia etmişti. N’zoth’u pataklıyorduk değil mi arkadaşlar?

Bir Doz Cthulhu ve Black Empire

Buraya kadar okuyan herkese merhamet ederek yazının son kısmına geldiğimizi müjdeliyorum arkadaşlar. Aynı N’yalothayı müjdeleyen Za’qul Harbringer Of N’yalotha gibi! Evet, N’zoth-N’yalotha ikilisi Lovecraft mitosunda Cthulhu-R’lyeh ne işe o!  Önce çok kısa biraz Lovecraft kısmından bahsedelim. Bu konuda bir uzman değilim ancak Old God konusuna özel ilgi duymamı sağlayacak kadar ilgiliyim:

Öncelikle Lovecraft evrenindeki tanrıların 40 farklı çeşitlendirmesi var. Outer Gods ve Great Old Ones bizim ilgileneceklerimiz. Outer God’lara örnek olarak Nyarlathotep, Yog-Sothoth (e yani)  Azathoth (e yuh artık) ve Shub-Niggurath  verilebilir. Bu varlıkların nasıl ”şeyler” olduğunu açıklamam gerekirse eğer, Yog-Sothoth evrenin dışına kilitlenmiş bir varlık. Bu sayede tüm zaman-mekanın tamamını aynı anda görebildiği ve bildiği söyleniyor. Azathoth ise, bütün gerçekliği düşleyen bir Tanrı. O uyuduğu ve düş gördüğü sürece bu gerçeklik varolacak, fakat uyanırsa… eh, uyanırsa ne olabileceği ve bunun Warcraft’a nasıl uyarlanabileceğini size bırakıyorum. Ancak Shub-Niggurath’ın ”Ormanın Bin Yavrulu Kara Keçisi” olarak tarif edildiğinizi aklınızda tutmanız lazım.

 Yogg-Sothoth için yapılan bir illüstrasyon. 

Great Old Ones ise, Outer God’lara göre daha düşük seviyede kozmik canlılar diyelim. Dünyada medeniyet kurulmadan çağlar önce bu ırk gezegenimize uzaydan düşerek bir imparatorluk kuruyorlar (sanırıım yine bazı şeyler tanıdık geldi?) Ancak yıldızların şekil değiştirmesi sonucu bir anda hepsi ”ölüyor”. Ölmek kavramının Lovecraft evrenindeki bu  canlılar için ”uyumak” ile sıklıkla beraber kullanıldığını belirtmeliyim. Ki Wow’daki Old God’lar da bu yüzden ölemezler. 

Bu canlıların ”ölmelerinin” ardından kurdukları medeniyet denizin dibine batıyor.(eeee ama yok artık cidden) Cthulhu, ”Yüce Eskilerin Rahibi” olarak uyguladığı bir büyü ile hepsini sonsuz bir uykuya yatırıyor. Kehanette söylenen şey yıldızlar doğru pozisyona geldiğinde Cthulhu’nun hepsini uyandırarak hayata döndüreceği ve yeryüzünde krallıklarının yeniden kurulacağıdır.

Cthulhu bunu yapabilmek, kendisini uyandırabilecek canlılar bulmak için dünyadaki herkesin rüyalarına girerek mürit toplamaya çalışıyor. Rüyalarına girdiği kişilerin en derin korkularını ve arzularını öğrenen Cthulhu bunları kendi yararına kullanıyor.  Yani Cthulhu ve rüya görme kavramları iç içeler. Kitaplardan bir alıntı verelim:

”R”lyeh’deki evinde ölü Cthulhu düş görerek bekliyor”

Şimdi hem Wow’dan hem de Lovecrafttan alıntılar vererek hızlanalım, bu bilgilerin yeterli olduğunu düşünüyorum:

Sonsuza kadar yatabilen ölü değildir. Ve garip çağlarda ölüm bile ölebilir” Lovecraft
”Onlar ölmezler, yaşamazlar. Döngünün dışındalar” Yoldan geçen Facelesslar.
Bizim Yogg’u veya C’thun’u kafalarına vura vura öldürmemiz mümkün olmamalıydı ve olmadı zaten. Onlar, bizim bildiğimiz gerçekliğin dışındalar (eğer Blizzard Lovecraft’a sadık ise). Ve yazının yukarısında yazdığım gibi özleri Shadowlands de olabilir.  Peki N’yalotha ve N’zoth bu konunun neresinde olabilirler?

Şimdi Puzzle Box Of Yogg-Saronun fısıltılarına bakalım:

”N’yalotha topraklarında sadece uyku vardır.”

Uyuyan N’yalotha da sadece deli şeyler gezer.’

”N’yalotha eski, sayısız ve korkunç suçların işlendiği bir şehirdir.”


Batık şehirde, o rüya görüyor”

Ormanın içindeki sessiz, uykudaki, dik dik bakan evler hep rüya görürler. Onları parçalamak merhametli bir davranış olurdu.”

Gerçek ve gerçek olmayan arasında net bir ayrım yoktur”

Uyurken rüya mı görüyorsun? Yoksa bu gerçeğin dehşetlerinden bir kaçış mı?”

Karanlık Ormanda kaybolmuş küçük bir kuzu var.”

Bittiğinde hepiniz yapayalnız olacaksınız”

Boğulmuş tanrının kalbi siyah buzdandır”

O rüyayı tekrar mı gördün? Yedi gözlü siyah bir keçinin dışarıdan seni seyrettiği?”

Balıklar bütün sırlara vakıftırlar. Soğuğu da bilirler, karanlığı da.”

Atalarının eziyet gören ruhları sana yapışıp sessizce çığlık atıyorlar.  Anlaşılan, çok fazlalar”

Of, çoook fazla whisper değil mi? Hepsini tek tek açıklamayacağım ki mümkün değil zaten. Ancak üzerine biraz daha ekleyelim, 8.2 N’zoth whisperlarından:  ( evet başladı konuşmaya susmuyor kendisi)

”Zincir kırıcıları geliyor”(Biziz tahminen)

Bütün yoıllar açık”

Kaderlerimiz bir” 

Kalbin, adağın, tüm rüyalar gerçekleşti” (Heart Of Azeroth)

Ne kadar ağır bir yük taşıyorsun. Yakında ondan kurtulacaksın” (HEART!)

Suçlarınız korkunç, sayısız ve muhteşem!” (N’yalotha göndermesi artık bağıra bağıra yapılmış)

Hırsız, dönek, katil, hizmetkar. Derinlerde hepsi yalnız” (Bize mi sövdü şimdi bu? ANAMIZA MI SÖVDÜN ŞİMDİ SEN?)

Uyanış yaklaşıyor” 

E hadi bir de Harbringer Of N’yalotha’ dan bir şeyler alıntılayıp whisper konusunu kapatalım:

”Kilitler zayıflıyor. Dünya çığlık atıyor.  N’zoth tekrar yükseliyor!”

Eh, sanırım yeterince whisper verdik. Harbringer’ın söyledikleri de nereye gideceğimizi belli ediyor gibi. Artık Cthulhu bağlantıları üzerinden konuşalım biraz:

Yogg-Sothoth evrenin dışındaydı hatırlayacak olursanız. Kendisini Yogg-Saron ile değil de Y’shaarj ile ilişkilendireceğim.  Ancak bu biraz abartı bir benzetme olacak. Puzzle Box’taki ”Dışarıdan seni izleyen siyah keçi” whisperını aklınıza getirin. Y’shaarj, hem Hearthstone  artındaki çizimine göre, hem de 7 farklı sha’ya sahip olmasından dolayı 7 gözlü siyah keçidir. Buradaki ”dışarı” dan kasıt evrenin dışı olabilir. Ancak bu sadece eğlencelik bir teoriydi. Eğer illa bu benzetmeyi yapacak olursam Void Lord’lar daha mantıklı bir benzetme olur. Bunu kenara koyalım.

                                                 Y’shaarj, Hearthstone

Island Expeditionlardan edindiğimiz bir eşyayı Silithustaki bir twilight üyesine götürdüğümüzde bir görü görüyoruz. Bu görüde siyah bir  havuzun içinde gözleri kapalı şekilde yatan bir keçiye yukarıdan bakıyoruz. Ardından keçi gözlerini açıyor ve biz keçi ile yer değiştiriyoruz. Yani artık biz o havuzun içinde hapis iken, keçi dışarıda. Buradan çıkarılabilecek en mantıklı sonuç Y’shaarj’ın yeniden doğuş sürecini (tamamen) bitirmek üzere olması olur.

Puzzle Box whisperlarına bakarak Cthulhu ile N’zoth’un bağlantısını kuralım ve yazımızı artık bitirelim:

N’yalothayı uyku, delilik ve korkunç suçlar ile bağdaştıran whisperlar, N’zoth hakkındaki  ”Uyuyan şehir de o rüya görüyor” whisperlarına N’zothun kendisini ”dreaming” ile ilişkilendiren sözlerini eklediğimizde rahatlıkla söyleyebilirim ki;  Warcraft Evreni’nin Cthulhusu N’zothdur. R’lyeh ise, 
Nyarlathotep isminden esinlenerek N’yalotha yapılmış durumda. N’zothun ”uyuduğu” şehir N’yalotha. Egzolinas, teorisinde bize Warbringers Azshara’da sunulan N’yalotha’da N’zoth dışındaki bütün canlıların ölü/uykuda olduğunun bize gösterildiğini söylemişti. Bunu düşünmek çok ürkütücü geliyor bana, denizin en dibinde, hiçbir şeyin hareket etmediği, sesin olmadığı, N’zoth dışında her şeyin ”uyuduğu” ve N’zothun hapsedildiği yerdeki tek ”uyanık” varlık olarak ölülerin bekçiliğini yapıyor oluşu. Sahi, ”Void, Death kavramından rahatsız oluyor” mesajının bizlere verilip, aynı anda N’zoth’un ölüm ile bu derece ilişkilendirilmesi ilginç değil mi? 


Peki acaba neden? Şu yüzden ki; Cthulhu’nun yıldızlar belli şekilde dizildiğinde kendisi dahil diğer bütün Great Old One’ları uyandıracağını söylemiştim. Yaklaşık 2 yıldır bu rolün N’zotha biçildiğini düşünüyordum ve Y’shaarj ile ilgili questten sonra artık emin oldum. Legionın başlangıcında Magniyi bulmak için Ulduar’a gittiğimizde orada hala Yogg-Saron’un güçlerinin aktif olduğunu görmüştük. Hatta bilinmeyen bir şey bize fısıldamıştı. Sargerasın kılıcının Silithus’a verdiği KOCAMAN zarara rağmen oradaki Silithidler ölmek yerine evrilerek daha da güçlenmişlerdi. Peki Y’shaarj hakkında ekstra bilgi ister misiniz? Townlog Steppes’deki Shado Pan komutanına göre Mantidler kendilerine yeni bir kraliçe belirlemişler ve saldırılar düzenlemeye başlamışlar. Yani bütün Old God bölgelerinde bir canlanma var.


Bu kadar benzerliği ve N’zoth’un Death üzerinde uzmanlaşmaya çalıştığı hakkındaki teorileri düşününce, kendisine verilen Cthulhu rolüyle, yeryüzüne çıkarken diğer bütün Old Godları ve ordularını yanında getireceğini düşünüyorum. Ki, sadece kalbiyle tüm Pandariaya bela olan Y’shaarj’ın bütün gücüyle dirilmesi halinde yaratabileceği yıkımı düşünün. Böyle bir durumda, N’zoth’un giftini silmeyenler olarak güvende olacağız, ancak Azeroth’un kalanı için pek pozitif düşünemiyorum açıkçası…

6 thoughts on “Faction War Çıkmazı, N’zoth, Bir doz Cthulhu ve Black Empire

 1. Neden başkalarının üzerinden prim yapmaya çalışıyorsunuz anlamak güç?Egzolinas zaten bu konuları kendi kanalında konuşuyor. anlatıyor videolarını youtube a yüklüyor. siz ise burada ordan aldım buradan aldım. bence yaptığınız yanlış izin verseler dahi. yazı çalıntı hissi veriyor. sadece yazmak olsa herkes yazar. ayrıca faction war kısmını siz beğenmemiş olabilirsiniz ama ne güzel ki blizzard size sorup yapmıyor bu expansion ları sizin gibi herşeyi boş boş eleştirenleri dikkate alsalardı kimbilir oyun ne hale gelirdi.

  Like

 2. Ve eğer sizin gibi düşünmeden konuşanları ve anlamadan okuyanları ciddiye alsaydı o zaman hali daha da vahim olurdu.Yazının başında Egzolinas dahil alıntı yapacağım herkesi belirterek bunun.bir derleme olduğunu belirtmişim. Zaten o dakikadan itibaren \”çalıntı\” demeye hakkınız yok çünkü alıntı yaptığım her şeyin orjinal kaynaklarını (Youtube videolarının dakikalarına kadar) verdim. Hepsinin teorilerini özetleyerek geçerken kendi fikirlerim ile besledim. Mesela yararlandığım hiç bir kaynaktan, Faction War'un bir çıkmaz olduğu fikrini duymadım?Neden Faction War'u eleştiremiyorum? Sizin burada yaptığınız \”eleştiri\” den kat be kat faha objektif Faction War'un artı ve eksilerini yazdım. Gazetecilik okumuş birine \”Çalıntı yazmışsın\” demeden önce bir düşünün. Ve sizin bütün bu kaynaklardan derleme yapıp böyle bir yazı yazıp yazamayacağınıza dürüst şekilde muhakeme yapıp karar verin. Tabi adınızı bile gizleyerek buraya yazdığınız düşünülünce, kendinizde o sorgulama cesaretini bulacağınızdan şüpheliyim.

  Like

 3. Siz eleştirilmeye bile gelemiyorsanız size ne dense boş zaten ancak.. halbu ki çok basit. başkalarının fikirlerini mix edip kendinden 2 şey koymak ne kadar yaratıcı bir çalışma? keşke çocukça kimlik muhabbeti yapmasaydınız. siz kimsiniz ki size kimliğimi açıklamak zorunda olacağım? bana kimliğini bir açıkla cesaretin yok mu? diyene kadar. cesaretinizi yazılarınızda kendi fikirlerinizle göstermeye çalışsaydınız. Başlıklarda kocaman Egzolinas veya XXX şahıslardan alıntı diye zaten \”\”TANINMIŞ\”\” kişileri kendinize prim yapmak amaçlı kullanmaya çalışmasaydınız. eleştirileri ben gazetecilik okudum diyerek kapamaya çalışmak okuduğunuz okulu da boşa okuduğunuzu gösteriyor. taklitçi alıntıcı olmayın kendiniz bir şeyler yapmaya çalışın. yine de anlamayacağınız düşünüp konuyu burada noktalıyorum. umarım biraz cesaret toplar ve başkalarının çalışmaları üzerinden PRİM, TANINMIŞ KİŞİ , ŞÖHRET elde etmeye çalışmazsınız.

  Like

 4. Eleştiriye gelebilmek demek itici bir tavır ile yapılan eleştiriye cevap vermemek midir?Ayrıca ''Derleme'' yazının ne olduğunu lütfen araştırın. Miraç abi bu yazıyı okuduysa tahminen sizin verdiğiniz tepkiyi vermemiştir. Yine de yorum yapmaya değer gördüğünüz için teşekkürler.

  Like

 5. Stalker efendi ! Haklısınız bu oyunu ve hikayesini sadece Egzolinas biliyor. Bilgi hırsızlığına girecek olursan Egzolinas da diğer hikaye anlatıcıları da hepsi bilgi hırsızlığı yapıyorlar. Sürekli birbirlerinin paylaşımlarından aktarım yapıyorlar. O zaman bu adamların hepsi bu işi bıraksınlar sadece Blizzard'dan yayınlanan şeyler takip edilsin ve yorum yapılmasın. Eğitim durumun ne seviyede bilmiyorum ama ben şuan doktora yapıyorum ve ne yayınladığımız makalelerde ne de yapılan araştırmalar da başka araştırmacıların konularla ilgili yorum ve görüşlerini anektod olarak kullanmadan paylaşmıyoruz keza farklı yorumlar olmazsa sadece kendi yaptığın araştırmanın, bilgi paylaşımının herhangi bir şekilde sağlıklı bilgi içermesi çokta olası ve kabul görür değildir. Eleştirileri yapıcı değil küçük beyinlerdeki fanatizme bağlı şekilde yaparsanız sadece kendinizi küçültürsünüz..

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: