Shadowlands’de Neler Dönüyor?

Shadowlands açıkcası duyurulduğu andan itibaren ben dahil çoğu lore meraklısı için ayrı bir heyecan kaynağı. Oynanış konusunda attığı cesur adımları başkaları değerlendire dursun,artık paketin lore’unu deşmenin vakti geldi. Aslında Blizzcon’dan beri Shadowlands’a dair pek bir şey yazmadım ( Lore Konseyi yayınları haricinde) çünkü Alpha’nın açılmasına rağmen elimizdeki bilgiler uzun süredir oldukça kısıtlıydı. Ama Shadowlands’deki 6 bölgeden –The Maw dışında- 5’i açıldığına göre artık değerlendirme yapmaya başlayabiliriz. Diğer içerik üreticilerinden ve dataminedan takip ettiğim detaylar üzerine bir derleme yapıp kendi yorumlarımı katacağım. Açık konuşmam gerekirse Shadowlands konusunda çok heyecanlıyım. Çünkü Kozmik Harita’yı konu alan yepyeni ve derin bir hikayeye adım atacağız, başlayalım mı?:

Uyarı: Bu yazı Shadowlands hikayesi hakkında ( Wowhead’in paylaştığı miktarda) spoiler içermektedir.

BASTION

Bastion

Shadowlands’in hikayesi (aynı Warlords Of Draenor’da olduğu gibi)sabit bir bölge sırası ile ilerleyecek. Azeroth’un kahramanları ve Maw Walkers olarak The Maw‘dan kaçışımızın ardından kendimizi Bastion’da bulacağız. Her bölge de bir Maw Walker olduğumuz bize vurgulanacak. Çünkü ( hep olduğu gibi) Maw’dan kaçmayı başaran ilk ruhlarız biz.

Bastion, Vanilla’dan beri öldüğümüzde karşılaştığımız Spirit Healerların orijinlerinin geldiği yer. Yani aslında Spirit Healerlar da, Odyn’in keşfettiği Valkyr sistemi de Kyrian temelli. Bastion ve bölgenin sakinleri Kyrian ırkı oldukça Titanik bir havaya sahipler. Peki bu izlenimin sebebi ne?

Bastion

Çünkü Bastion’ın mimarisi Titan mimarisine hatta rahatsız edecek miktarda Halls Of Valor’a benziyor. Niye rahatsız ediyor? Çünkü insanın aklına bazı sorular geliyor;

– Yogg-Saron’u hapsetmek için inşa edilen Ulduar’da neden yapının diğer hiçbir bölgesiyle uyuşmayan bir kısım olarak Halls Of Valor vardı? Tabi Odyn daha sonra onu gökyüzüne yükselterek hapishaneden ayırdı.

– Niye Bastion’daki mimari rahatsız edici derecede Titan Keeper ve Titan mimarisine veya tam tersi şekilde Halls Of Valor Bastion mimarisine benziyor? Niye Halls Of Valor aslında Bastion’ın minyatürü gibi?

Bu sorular henüz cevaplanmadı tabi ki fakat Shadowlands’e zamanında Pantheon’un bir şekilde müdahale etmiş olabileceğine dair ilk izlenimleri buradan aldık. Bu ihtimal bana pek mantıksız gelmiyor çünkü Düzen’in temsilcileri olarak evrene ve hatta Shadowlands gibi Üst Evrenlere bile bir şekilde müdahale etmek ve kendi istedikleri gibi düzenlemek isteyebilecek canlılar Titanlar.

Bastion İsyancıları Forsworn’un lideri Uther, nam-ı diğer Bluether

Bastion ile ilgili bir başka detay ise bölgede ciddi ciddi bir ebedi kölelik kültürünün olması. Bastion’a ve Shadowlands’e ebediyen hizmet eden baykuşumsu bir ırk bizim bile ayak işlerimize koşturuyor. Bu durumda, Shadowlands’de özgür iradenin olduğundan bahsetmek de biraz zor. Bu konuya ileride daha detaylı değineceğiz fakat Kyrian bölgesinin bir noktasında bizden, eğer aralarına katılmamız isteniyorsa geçmişimiz ile olan bütün bağlarımızı koparmamız isteniyor. Bu duruma da, başlarında Uther’ın olduğu isyancı grubu Forsworn karşı çıkıyor.

Bastion ile ilgili son ilginç detay ise, questler sırasında void güçlerini daha önce Bastion’a saldırdığını öğreniyoruz. Ki bu çok garip değil ama ilgi çekici bir durum. Neticede Shadowlands bir anima ve ruh deposu ve Void’in de bu sınırsız kaynaktan beslenmek istemesi şaşırtıcı değil. Ama Shadowlands’in diğer tüm bölgeleri gibi Bastion’da ciddi bir anima kıtlığı yaşıyor. Kyrian Covenant lideri bizi, Maldraxxus’un Bastion’a niye saldırdığını öğrenmemiz için Maldraxxus’a gönderiyor.

One thought on “Shadowlands’de Neler Dönüyor?

  1. Güncel konu ve gelecek hikaye hakkaten orijinal, bunun üzerine düzgün yazı da pek yok, güzel derleme olmuş, eline sağlık 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: