Warcraft: Tides Of The Dark Portal

Anduin Lothar mı? Turalyon, bu efsanevi kumandanın sağ kolu olmaya mı layık görülmüştü?*

“Bu benimle kalacak” Alleria zümrüt kolyeyi boynuna taktı. “Diğer ikisini Sylvanas ve Veressa’ya vermek istiyordum. Lütfen, eve dönebildiğinde bunları onlara ver. Onlara, her ne olursa olsun her zaman birlikte olacağımızı söyle”

Ner’zhul uzun süredir ölümün çevresinde olduğunu ve onu almaya eninde sonunda geleceğini biliyordu”

Ben Gul’dan‘ım! Karanlığın kendisiyim! Sonum böyle olmamalı. Hayır, ben yalnızca bir aptalım. Her zaman da öyleydim.


Warcraft’ın türkçeye çevirilen kitapları maalesef az sayıda. Bu yüzden, eski ama çok güzel kitapların büyük bir kısmı ülkemizdeki Warcraft oyuncuları arasında pek yaygın değil. Geçtiğimiz günlerde, bence Draenei’ın geçmişini ve Naaru ile ilişkilerini, Burning Legion, ve Horde’un manipüle edilişini konu aldığı için herkesin okuması gereken Rise Of The Horde‘u, güncel bilgiler ışığında incelemiştim. Her ne kadar güncel hikayeyi sevsem ve Shadowlands’i heyecanla bekliyor olsam da, eski dostları ve olayları güncel bilgiler eşliğinde incelemek güzel bir uğraş.

Bugün ki konumuz ise, Warcraft 2’de geçen olayları konu alan Tides Of Darkness ve Beyond The Dark Portal romanları. Khadgar, Anduin Lothar, Ner’zhul, Grom Hellscream ve daha pek çok tanıdık karakteri barındırsa da bu iki kitap, Legion’ın son patchine kadar büyük bir gizem kaynağı olan Alleria ve Turalyon’u merkezine alıyor.

ÇİFT TARAFLI HİKAYE ANLATIMI

Aaron Rosenberg‘in elinden çıkan Tides Of Darkness ikilinin tanışmalarını ve birbirilerine doğru nasıl çekildiklerini anlatırken, aslen Alliance Of Lordearon’un kuruluşunu ve ilk Orcish Horde’u mağlup edişini anlatıyor. Bu yüzden Tides Of Darkness, daha çok büyük olayların arasında kahramanlarımız Turalyon, Alleria, Kurdran Wildhammer, Danath Trollbane ve Khadgar‘ın arkadaşlıklarının temelini atıyor. Öteki tarafta ise Eastern Kingdoms’un kalanını fethetmeye uğraşan Horde’un liderleri Orgrim Doomhammer, Gul’dan, Cho’gall, Maim Blackhand ile Rend Blackhand ve şaman Zuluhed’i kitabın ana karakterleri arasında gösterebiliriz. Yani Tides Of Darkness büyük ölçekli bir konuyu, savaşı ve savaşın iki tarafını ele alırken karakter gelişimlerini de eksik etmiyor. Her ne kadar kitabın girişinde ön planda olsa da Anduin Lothar, kitap boyunca Turalyon’un rol modeli olarak kalıyor.

Orgrim Doomhammer

Benim okuduğum tüm kitaplar içerisinde (ki çok azı eksik) favorim olan Beyond The Dark Portal ise, tahminen Rosernberg’e partnerlik eden Christie Golden‘ın etkisiyle, bu kez karakterler ve onların ilişkilerine odaklı şekilde ilerliyor. Alliance tarafında bir önceki kitaptaki meşhur Alliance Expedition kadrosu yerini korurken, Horde tarafındaysa bu kez sahneye Ner’zhul, Teron Gorefiend, Grom Hellscream ve Kilrogg Deadeye çıkıyor. İki kitap boyunca okuyucu taraflar arasında düzenli şekilde gidip gelerek, diğer tarafa (kendi factionından bağımsız olarak düşünürse) kötü diyemeyecek hale geliyor. Çünkü bir karakteri/karakterleri veya topluluğu siyah olarak yaftalamanın en kolay yolu diğer tarafın motivasyonlarını, düşüncelerini bilmemekten geçer. İki kitap da hem faction, hem de karakter bazında sürekli derinlere inerek Horde ve Alliance oyuncularının at gözlüklerini çıkarıp diğer tarafa bakabilmelerine olanak sağlamışlar.

One thought on “Warcraft: Tides Of The Dark Portal

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: