Ne Rock Müzik Ölecek Ne de Gençliğimiz

Evanescence, aynı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2000’li yılların ilk döneminde gençlerin büyük ilgisini kazanmış, Metallica,Ozzy Osbourne gibi isimler ile kıyaslayınca yeni ve genç bir grup. Yaşım 24, yani benim de ergenliğime dokunmuş bir ses Amy Lee’nin sesi. ”Whisper”, ”Imaginary”, ”Erase This” gibi kısmen daha az popüler şarkılarını bile ezbere söyleyebilen birisi için, o konsere bilet almak çok önemliydi. Amy Lee çok yaşlanmıştı, bir daha ne zaman Türkiyeye gelecekti ki?

TÜRKİYEDE Kİ ”ÖLDÜ O BİTTİ BİTTİ” ALGISI


Bizim toplumda bir algı var. Bir şarkıcı piyasaya sadece 10 yıl önce bile çıkmış olsa ”O yaşlandı yaşlandı, eski enerjisi yok” a geliyor toplumun gözünde. Ancak görmezden geldiğimz bir durum var, özellikle Rock/Metal müzik sanatçıları, onları bu müzik dalına yönlendiren enerjiyi çok zor kaybediyorlar. 60 küsür yaşındaki Ozzy Osbourne’un sahnede şöyle hareketler yapması buna verilebilecek en güzel örneklerden. Hani yanındakiler de yine ”saçları ağarmış” 50’li yaşlardaki Metallica üyeleri. Ama Ozzy’i bıraksan sahneye hepimizi gömer. Çünkü Rock/Metal müzik protesttir. Protesto enerjidir,harekettir,eylemdir,isyandır. Enerjinizi kaybetmek, hayattan elini eteğini çekmek sizin kendinizi bırakmanıza bağlıdır. Amy Lee için de durum farklı değildi, 1.5 saatlik konser boyunca tüm salona ”Ben hepinizi gömerim” dedi kadın.

Peki algı niye böyleydi? Ben bunun, pek çok şarkıcının ve şarkılarının çabuk tüketilebilir olması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani ”Pop/Trend Müzik” tarzında şarkıların bizde, üzerinde ciddi emek harcanan, ince ince dokunan şarkılara göre daha popüler olması bence bu algının bir sebebi. Her şey, herkes çok çabuk tüketilebilir.


”BU GECE DUYGULARINIZI RAHATÇA BOŞALTIN”

”Ölmedi mi ya onlar?” denilen Evanescence’in konseri verdiği salonun, yani Volkswagen Arena’nın kapasitesi 6 bin kişi ve o gün kalabalıktan göz gözü görmüyordu. Çünkü biz, Türk gençleri, -ki burada 20-25 yaş aralığı gibi bir sınır yok. 40 yaşında biri de bu konsere gelmiş olabilir, yeter ki kendini genç hissediyor olsun- bu tarz etkinliklere aç durumdayız. Kaygılarımızı, endişelerimizi, sıkıntılarımızı 1 buçuk saatliğine bile olsa unutabileceğimiz böyle olaylara. Ben, böyle sıkıntılı bir dönemde o salonun dolu olmasını pek beklememiştim ancak ters tepmiş ve insanlar, bir süreliğine de olsa sıkıntılarından sıyrılıp ergenliklerine, hatta çocukluklarına dönmek istemişler. Amy Lee’nin ”Bırakın duygularınız içinizde aksın ve gitsin. Utanmanıza gerek yok lanet olsun bu bir Evanescence konseri!” . demesiyle herkes en iyi tabirle zincirlerini, bir süre boyunca yıkmaya iyice cesaretlendi.

Bu konser,1 hafta önce oldukça acı bir olay yaşamış olan bana da beklemeyeceğim kadar iyi gelmişti. Aynı Amy’nin dediği gibi bütün duygularımı toplayıp, bağırarak hepsini dışarı gönderdim ve bana en güzel terapi oldu Evanescence, Rock müzik, duygularınızı boşaltabilmek için muazzam bir araç. Ve sanılanın aksine, sadece coşmak, zıplamak için değil, canınızın yandığı bir dönemde de dinleyerek rahatlamak mümkün.


ÇOCUKLUĞUMUZU, GENÇLİĞİMİZİ
KORUYABİLMEK


İnsanoğlu, medeniyetini ne kadar geliştirirse geliştirsin belki de asla karşısında duramayacağı 2 şey var: Ölüm ve Zaman. Ve bu iki kavram aslında hayatın temelleri, ne yaşarsanız yaşayın zaman her saniye akıyor, asla durmuyor, acımıyor. Ve ölüm de asla kaçınılamayacak, -kaçınılabiliyor olsaydı bile, sonsuza kadar yaşamak da bence bir zulüm- bir son. Ancak ölüme karşı şansınız olmasa bile, zamana karşı durabilirsiniz, genç hissederek, çocukluğunuzu koruyarak. Fiziki olarak eskiyor hatta çürüyor olsanız bile, gençliğinizde okuduğunuz kitaplar veya dinlediğiniz müzikler, o müziklerin türü sizi gençliğinizde tutmanın en güzel yollarından biri. Ve kimse bu hakkı sizden alamaz. Ben 50 yaşımda geldiğimde hala Dark Tranquility dinliyor olursam, hala genç hissediyorum demektir. Gençliğimiz var bizim, gençliğimiz var.

Amy Lee, bir gazetenin konserin ardından kendisiyle yaptığı röportajda, ”Rock öldü yorumuna dair ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ”Bunu diyenler mutlaka konserlere gelip görmeli, binlerce insan sırf hayran oldukları müzisyenleri görmek için konserlere akın ediyor. Buna dayanarak diyorum ki; Rock ölmedi”  şeklinde cevap veriyor.

Yakın zamanda izlediğim bir filmdeki soru aklımda kaldı: Neden üzücü anlar hafızamızda kolayca yer eder de, mutlu hissettiğimiz anlar aynı oranda çabuk unutulur?” Benim için bu sorunun cevabı, acının daha ‘gerçek’ olması. Ancak fotoğraflar, video kayıtları ile o anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Veya o sırada dinlediğiniz bir şarkının zihninize kazınması ile. Dinlemeye devam ettiğiniz müzik türü nasıl yaşlanacağınızı belirler.

Neticede 24 yaşındayım sadece, neden bunları yazıyorum? Çünkü ileride bana ”Kaç yaşına geldin hala siyah giyiniyorsun/hala garip garip kolyeler ( Warcraft Alliance, Witcher 3 Wolf School) takıyorsun büyü biraz!” dendiğinde ”büyümeyeceğim”diyebilmek için. Ve bence her insan böyle olmalı, yaşımızın, içinde bulunduğumuz toplumun ya da ünvanlarımızın bizi kalıplara sokmasına izin vermemek, bence insanı makineden ayıran en önemli etken.

”Abi Evanescence dedin konser dedin şimdi nerelere geldik” diyor olabilirsinz şu an ve haksız değilsiniz. Ancak müzik, aynı sinema/oyun sektörü ve edebiyat gibi hayatımızın her anıyla iç içe olan,bizi şekillendiren, hatta şeklimizi korumamıza yardım eden bir kavram. O gün konserde, spot ışıklarının altında 1.50 (ironi, ama öyle olabilir cidden) boyuyla zıp zıp zıplayıp orada oraya koşan, ”hepinizi gömerim ben!” dyen Amy Lee’yi ve bunca karanlığın arasında çılgınca coşan, mutlu olan kalabalığı görünce bir kez daha ikna oldum; Dinlediğiniz şarkılar, okuduğunuz kitaplar, oynadığınız oyunlar, severek izlediğiniz filmler sizi tanımlayabilir, ve onların ”ölmemelerini”, sizinle yaşatarak sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: